1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Anneler Günü mesajları
Anneler Günü mesajları

Anneler Günü mesajları

Siyasiler, siyasi partiler ve dernekler Anneler Günü dolayısıyla mesajlar yayımlıyor

A+A-

Yarın Anneler Günü… Bize hayat veren, ülkenin gelecek nesillerini yaratan annelerin Anneler Günü yarın kutlanıyor.

Anneler Günü dolayısıyla ülkedeki siyasiler, örgütler ve belediyeler de mesajlar yayınladı ve annelerin gününü kutladı.

AKINCI: “ANNELER SADECE BİREYLERİN DEĞİL TOPLUMLARIN YAŞAMINDA BÜYÜK ÖNEME SAHİPTİR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, annelerin; sadece bireylerin değil, toplumların yaşamında da büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, bütün annelerin Anneler Günü’nü kutladı.

Kıbrıs’ta daha güzel koşulları yaratmanın zamanının geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunu en çok da annelerimiz için sağlamalıyız. Gelecek belirsizliğinden kurtulacak evlatlarıyla bir arada, huzurlu ve güvenli bir yaşam, onlara verebileceğimiz en güzel armağandır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Anneler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, toplumsal değerlerin oluşmasında anne kucağında başlayan öğrenme sürecinin belirleyici olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının zor dönemlerden geçtiğini, halen de zorluklar yaşayan bir halk olduğunu, fakat buna rağmen yaşama tutkuyla bağlanma ve daha güzel günlere ulaşma azmini yitirmediğini vurguladı.

Akıncı, ülkede barış ve huzur içinde onurlarıyla yaşamak için çaba harcamayı sürdürdüklerini belirterek, geçmişte bu uğurda hayatını kaybeden nice evlatlar olduğunu, pek çok annenin payına ne yazık ki ömür boyunca unutulmaz bir acı ve bitmek bilmez bir hasretle yaşamak düştüğünü kaydetti.

Öte yandan ülkesinde iyi bir yaşam kurma koşullarından mahrum kaldığı için gurbet yollarına düşen binlerce evlat ve kardeşleri olduğunu ifade eden Akıncı, şöyle devam etti:

“Onları güçlü tutan şey de bağırlarına taş basmış annelerinin binlerce kilometre uzaktan hissettirdikleri, derin sevgiden başka bir şey değildir.

“DAHA GÜZEL KOŞULLARI YARATMANIN ZAMANI GELDİ”

MERAL AKINCI:“BİYOLOJİK OLSUN VEYA OLMASIN, ANNE; GÜVEN, SEVGİ VE ÖZVERİDİR”

Bu durumun böylece sürüp gitmemesinin ve adamızda daha güzel koşulları yaratmanın zamanı gelmiştir. Bunu en çok da annelerimiz için sağlamalıyız. Gelecek belirsizliğinden kurtulacak evlatlarıyla bir arada, huzurlu ve güvenli bir yaşam, onlara verebileceğimiz en güzel armağandır.

Bu duygularla bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutlar, tümüne sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Meral Akıncı Anneler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Akıncı, mesajında; “Biz anneler, anneliğin tanımlanamayacak kadar özel bir duygu ve görev olduğunu biliyoruz. Bazen hiç bir eğitim veya hazırlık yapmadan üstlendiğimiz bu önemli görevin sorumluluğuyla hareket ederek, sadece çocuğumuzun değil, yaşadığımız coğrafyanın da geleceğini şekillendiriyoruz” dedi. 

Meral Akıncı, kadın olmanın annelikten ibaret olmadığı, kadının annelik göreviyle sınırlanmadığı ve anne olmanın her kadının hiç bir baskı altında kalmadan özgür tercihi olduğu bir adayı hedefleyerek daha aydınlık yarınlara doğru ilerlediklerini belirterek, “Biyolojik olsun veya olmasın, anne, güven, sevgi ve özveridir” ifadelerine yer verdi.

SİBER: “ANNENİN EVLADINI YETİŞTİRME ÇABASI ÇOK YÜCE BİR DEĞER”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, annelik duygusuna sahip olanların, yaşamları boyunca karşılık beklemeden, ayrım yapmadan evlatlarına sevgi gösterip, kucakladığını, özveriyle çocuklarını koruduğunu belirtti.

Siber, Anneler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bir annenin evladını mutlu görmek, iyi yetiştirmek için gösterdiği ilgi, çaba ve arzunun çok yüce bir değer olduğunu vurguladı.

Siber şöyle dedi:

“Özlem duyduğumuz devlet yönetiminde de temelde bu kutsal düşünce yapısının, bu değerler bağlamında örnek alınması halinde; toplumsal huzura, barışa ulaşılacağına, hak ve adaletin korunacağına ve dolayısıyla daha mutlu bireylerden oluşan bir toplum yapısına kavuşulacağına yürekten inanmaktayım. Tüm annelerin ve annelik duygularını taşıyan herkesin Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.”

DENKTAŞ: “REFAH, HUZUR VE GÜVENLİK İÇİNDE YAŞAMALARI ÖNCELİĞİMİZ”

Başbakan Yardımcısı ve DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, yayınladığı Anneler Günü mesajında, “Kıbrıs Türk kadını, evinin hanımı, erkeğinin can yoldaşı, milli mücadelenin isimsiz kahramanı ve toplum hayatının her kesiminde ve her kademesinde olmanın yanında her şeyden önce annedir. Yaşayan her bir insana can vermiş olan tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlarım” dedi.

Denktaş, genel olarak kadınların ancak öncelikle annelerin yaşadığı sorunların bilincinde olduklarını ve bütün annelerin ve onların çocuklarının refah, huzur ve güvenlik içinde yaşamasının vazgeçilemez, ertelenemez ve öncelikli görevleri olduğunu vurguladı.

Denktaş, şöyle devam etti:

“Hükümet olarak tüm kadınlara ve gençlere iş kurmaları halinde çeşitli teşvikler vermekteyiz. Bu tedbirler önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Elde var olan imkânlar çerçevesinde başlatmış olduğumuz bu teşvikler elbette yeterli değildir ve ülkemiz anneleri çocuklarının geleceği ile ilgili endişeli zamanlar yaşamaktadır.

Bunun farkında ve bilincinde olarak, annelerimizin bu endişelerini giderecek tedbirler almak, annelerin üzerine titredikleri yavrularının geleceklerine yönelik tehditleri ortadan kaldırmak adına üzerimize düşen her sorumluluğu üstleneceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

TAÇOY: “ANNE KELİMESİ DÜNYADAKİ EN GÜZEL KELİME”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onur duyduğumuz, ihtiyacımız olduğunda desteğini ve ilgisini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz eden sevgi ve şefkatini karşılıksız veren, fedakar annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Taçoy, “Anne” kelimesinin belki de dünyadaki en güzel, en özel ve en anlamlı kelime olduğunu belirterek, “Varlığımızın yegâne sebebi, yaşamımızda ki en önemli faktör.  Bizlerin dünyaya gelmesini sağlayan, yaşamamız için her türlü fedakarlığı yapan her şeyi göze alarak bizleri büyüten varlıklardır analarımız…” ifadelerini kullandı.

Taçoy, dünyanın en kutsal sorumluluğunu, sevgi ve şefkat duygularıyla yerine getiren annelerin yılda sadece bir gün değil, 365 gün aynı sevgi ile gönüllerde olması dileğiyle Anneler Günü'nü kutladı.

İÇİŞLERİ BAKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY ANNELER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, “tüm annelerin din, dil, ırk ayrımı yapmadan kendi çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlayabilmek adına yapmakta olduğu fedakarlığı” selamlayarak, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlarken, hayatta olmayan anneleri de rahmetle andı.

Uluçay Anneler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevginin sahibi annelerin, en kutsal görev olan annelik görevlerini karşılık beklemeden ve sorumluluk duygusuyla yerine getirdiklerinin inkar edilemez bir gerçek olduğuna vurgu yaptı.

Uluçay, “Bu karşılıksız sevgi karşısında bizlere düşen görev; hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz güven ve desteğini istediğimiz, vazgeçemediğimiz değerlerimiz olan annelerimize hak ettikleri ilgi ve sevgiyi göstermek olmalıdır. Annelerimize göstereceğimiz sevginin öncelikle aile içindeki sevgi ve saygıyı artıracağını, bunun da daha sağlıklı bir toplum yapısının oluşmasına yardımcı olacağını unutmamalıyız” dedi. 

Tüm dünyada annelerin bugüne kadar çekmiş olduğu acı ve keder gözyaşlarının yerini sevinç gözyaşlarına bıraktığı, sınırların olmadığı ve acıların yaşanmadığı bir ülkede onların huzurlu bir şekilde yaşamasına yardımcı olmaları gerektiğini ifade eden Uluçay, şunları kaydetti:

“Bu vesileyle önümüzdeki günlerde başlayacak iki toplumlu görüşmelerin en erken zamanda sonuçlanması arzusunda olduğumu belirtir, tüm annelerin din, dil, ırk ayrımı yapmadan kendi çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlayabilmek adına yapmakta olduğu fedakarlığı selamlayarak, tüm annelerimizin anneler gününü kutlar, hayatta olmayan annelerimizi de rahmetle anarım.”

GÜNGÖRDÜ: “EMEKLERİ ÖDENEMEZ”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü “Anneler Günü” nedeniyle mesaj yayımladı.

Güngördü, çocuklarını büyük bir özveriyle büyüten annelerin emeğinin hiç bir zaman ödenemeyeceğini vurguladı.

Güngördü, karşılıksız, koşulsuz sevgi ve fedakârlıktan oluşan anne sevgisinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini, yerinin başka bir şeyle doldurulamayacağını ifade ederek, “Dünyamızda barış, sevgi ve güzellik tohumları ekecek en önemli varlık da annelerimizdir. Anneler Günü vesilesi ile tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlar, saygılar sunarım” ifadelerine yer verdi.

SDP: “SÜHEYLA ÖZBENGÜYÜ YILIN ANNESİ SEÇTİK”

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti (SDP) 13 çocuk, 22 torun ve 4 torun çocuğu bulunan Süheyla Özbengü’yü yılın annesi seçtiğini açıkladı.

SDP’den yapılan açıklamada, partinin artık geleneksel olarak her yıl “Yılın Annesi”ni seçeceği belirtilerek birçok vatandaşla yapılan görüşme sonrasında 13 çocuk annesi Özbengü’yü yılın annesi olarak belirleme kararı alındığı kaydedildi.

Açıklamada, SDP Başkanı Tözün Tunalı ile Kadın Kolları Başkanı Figen Seçkin başkanlığındaki heyetin Özbengü’yü evinde ziyaret ederek, plaket, çiçek ve hediye takdim ettiği belirtildi.

Açıklamada tüm annelerin günü kutlandı.

DP-UG KADIN ÖRGÜTÜ

Demokrat Parti Ulusal Güçler Kadın Örgütü, “çocuklarına can veren, hayatı ve toplumun değerlerini öğreten, iyi bir insan olarak yetiştiren ve yaptıkları fedakarlıklarla çocuklarına örnek olan” tüm annelerin Anneler Günü’nü kutladı.

“Annelerimizin ellerini saygı ile öperiz” diyen DP-UG Kadın Örgütü Anneler Günü mesajında, annelerin ve ülkenin geleceği olan çocukların yaşadığı ekonomik ve toplumsal sorunların geleceği tehdit altında bıraktığının bilincinde olunması gerektiğini kaydetti.

Tüm yetkililerin, annelerin sorunlarına karşı daha duyarlı olmasını beklediğini belirten kadın örgütü, mesajında şunları kaydetti:

“Annelerin sadece özel bir günde değil, her gün insanlığın baş tacı olduğunu hatırlamak ve bunu onlara hissettirmek biz evlatları için öncelikli görevdir. Annelerimizin verdiği mücadeleye ve yaptıkları fedakarlıklara sahip çıkacağız. Annelerin ve çocukların daha iyi bir geleceği hak ettiğine inanan Demokrat Parti Ulusal Güçler Kadın Örgütü, dünyadaki tüm annelere sağlık ve esenlikler diler.”

KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

Karadeniz Kültür Derneği mesajında, beslemeyi, büyütmeyi, sabır göstermeyi, sadakati, cesareti, hoşgörüyü ve sevgiyi tek bir çatı altında buluşturmayı karşılıksız başarabilen annelerin, sadece kendilerine evlat yetiştirmediğine, aynı zamanda toplumun yapı taşı olan insanın ilk öğretmeni olduğuna işaret etti.

Bu nedenle annelerin toplumdaki önemi, toplumu oluşturan ve şekillendiren bireyleri yetiştiren kişiler olarak daha da önem kazandığına işaret eden dernek, “Bizi millet yapan değerlerin kişilerde hayat bulmasında ve yaşatılmasında en büyük pay annelerimizindir. Bu bilinçle, fedakârlık ve sabırla dünyanın en yüce görevini hiçbir karşılık beklemeden yerine getiren tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

AYDINLIK YARINLAR HAREKETİ

Aydınlık Yarınlar Hareketi (AYH) de, hiçbir sıfatın “annenin” yerini tutamayacağını belirterek, annelerin ilk ışığın, aydınlığın ve yaşamın temeli olduğuna vurgu yaptı.

AYH, “Anne bir ömür boyunca adanmışlığı, sabrı, şefkati, engin sevgiyi, özveriyi ve merhameti simgeler. Hayatlarını çocuklarına adayan annelere karşı bizlerin de yaşadığımız müddetçe sorumluluklarımız vardır. En büyük sorumluluğumuz annelerin en büyük arzuları olan sevgimizi, saygımızı eksik etmeden her şekilde yanlarında olduğumuzu sürekli hissetmelerini sağlamak ve onları üzecek davranışlardan kaçınmaktır” ifadelerine yer verdi.

AYH, toplumda ve sosyal yaşamın her kademesinde annenin yerinin yasalarla güçlendirilmesi gerektiğine inandığını ve kadının mutlak eşitliğini savunduğunu belirterek, annelerin önünde saygı ile eğildiklerini kaydetti.

AKDOĞAN BELEDİYESİ, ANNELERE ÇİÇEK DAĞITTI

Öte yandan Akdoğan Belediyesi, Anneler Günü dolayısıyla annelere çiçek dağıttı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif ve belediye personeli Akdoğan’da bulunan tüm annelere çiçek dağıttı.

Latif, Anneler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda da, “sevginin en büyük kaynağı, sınırsız hoşgörü, karşılıksız emek ve inanılmaz özveriyle, bizleri dünyaya getiren ve en iyi biçimde yetiştirilmemizi sağlayan annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım” dedi.

TÜKETİCİLER DERNEĞİ’NDEN ANNELER GÜNÜ MESAJI

Tüketiciler Derneği, Anneler Günü mesajı yayımlayarak, tüm anneleri kutladı, hayatta olmayanlara tanrıdan rahmet diledi.

Dernek mesajında özetle şöyle denildi:

“Bir anne için üzücü, incitici ve rencide edici  tavır ve sözlerden  sakınmaları, “Annenin” mutluluğu için davranışlarına ve sözlerine başta eşi ve özellikle evlatlar özen göstermeleri için Derneğimiz çağrı yapmaktadır.

Derneğimiz tüketici sorunları ve hakları için vermekte olduğu mücadele, gerçekte “annelerin huzur ve refahı” için verilmekte  olan bir mücadeledir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.