1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Aralık ayında KKTC'de hayat ucuzlamış!
Aralık ayında KKTC'de hayat ucuzlamış!

Aralık ayında KKTC'de hayat ucuzlamış!

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), enflasyona gösterge kabul edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’nin geride bıraktığımız aralık ayında yüzde 0.44 gerilediğini; 2014 yılındaki toplam endeks artışının ise yüzde 6.49 olduğunu açıkladı.

A+A-

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), enflasyona gösterge kabul edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’nin geride bıraktığımız aralık ayında yüzde 0.44 gerilediğini; 2014 yılındaki toplam endeks artışının ise yüzde 6.49 olduğunu açıkladı.

DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu’nun açıklamasına göre, Tüketici Fiyatları Endeksi Aralık 2014’te -0.44; yıl boyunca da yüzde 6.49 değişti.

2013 yılındaki toplam artış ise yüzde 10.22 olmuştu.

EN YÜKSEK ARTIŞ EĞLENCE VE KÜLTÜRDE; EN YÜKSEK DÜŞÜŞ ULAŞTIRMADA

Ana harcama grupları itibariyle Aralık 2014’te kasıma göre en yüksek artış yüzde 3.25 ile eğlence ve kültür grubunda saptandı.

Çeşitli mal ve hizmetlerde %0.59, lokanta ve otellerde %0.42, sağlıkta %0.37, eğitimde %0.34, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerinde %0.29, haberleşmede %0.23 artış olurken; ulaştırmada %1.56, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1.13, giyim ve ayakkabıda %0.27, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlarda %0.18, alkollü içecekler ve tütünde %0.09 düşüş gerçekleşti.

DPÖ açıklamasına göre, Aralık ayında, Kasım ayına göre, tüketici fiyatları endeksindeki 217 maddenin ortalama fiyatında artış, 72 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş oldu.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal yüzde108.33 ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Piyango Bileti (Şans Oyunları Masrafları), yüzde100 ile KKTC Devlet Piyango Bileti (Şans Oyunları Masrafları) ve yüzde 81.67 kabak (taze sebze) oldu.

En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal sıralamasında ise; yüzde 55.49 ile brokoli, yüzde 45.45 ile beyaz lahana (taze sebze) ve yüzde 38.18 ile cehennem topuzu (Taze Sebze) yer aldı.

MUHTAROĞLU: “İNDİRİMLER VE KAMPANYALAR ETKİLİ OLDU”

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, endeksin düşük çıkmasında akaryakıt ve tüp gazda Aralık ayında yapılan indirim yanında yılbaşı nedeniyle uygulanan indirim kampanyalarının da etkili olduğunu söyledi.

Muhtaroğlu, “Genel olarak Aralık aylarında hep böyle olur. İndirim kampanyaları önemli oranda endeksi etkiler. Geride bıraktığımız ay da içeceklerde, giyim-ayakkabıda düşüş oldu. Ulaştırmada da akaryakıttan dolayı indirim oldu” dedi.

İKİNCİ ALTI AYDAKİ ARTIŞ 1.60

DPÖ Müsteşarı Muhtaroğlu, hayat pahalılığı artışıyla ilgili sorulara karşılık, gerekli hesaplamaların Maliye Bakanlığı tarafından yapılacağını belirtti ancak kendisinin 2014’ün ikinci altı aylık dönemindeki endeks artışının yüzde 1.60 olduğunu söyleyebileceğini belirtti.

Muhtaroğlu, geçen yılın ilk altı aylık döneminde 4.89 olan tüketici fiyatları endeksi artışının, yıl sonunda 6.49’a yükseldiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.