1. YAZARLAR

  2. Cem Kar

  3. Aranızda lider/kahraman olmak isteyen var mı?
Cem Kar

Cem Kar

Havadis
Yazarın Tüm Yazıları >

Aranızda lider/kahraman olmak isteyen var mı?

A+A-

Bir devletin (bizi yönetenlerin iddia ettiği gibi eğer sosyal devlet ise) halkına sunacağı en önemli hizmetlerin başında sağlık, eğitim ve güvenlik gelir.

Biz sağlık sisteminden başlayalım…

Sağlık sistemi çökmüş durumda, herhangi bir sağlık merkezinden doğru dürüst hizmet alabilmek ne mümkün? Açık ve net olarak, Devlet halk sağlığını muhafaza etmiyor ve halka ücretsiz sağlık hizmeti sunmuyor. Sistem her geçen gün özele kayıyor ve girişimcilerimiz bunun farkında! Hatta kötü niyetli olsak “Devlet eliyle halk sağlığı özele kayıyor. Sistemi düzeltmeyenler buna hizmet mi ediyor?” diye yorum yaparız. Ama biz yinede iyi niyeti elden bırakmayalım…

Eğitim sistemimize baktığımızda ise aynı sorunlarla karşılaşmak mümkün… Eğitim Bakanlığının acizliğinden, öğretmenlerin grevlerinden ve bitmeyen eksikliklerden bıkan gelir seviyesi orta halli olan vatandaş çocuğunu özele göndermek zorunda kalıyor. Yine devlet eliyle halk, çocuklarının eğitimi için özele gidiyor. Söz konusu sorunları çözmeyenlerse bilerek veya bilmeyerek buna hizmet ediyor. Bu yapıdan halk zararlı, girişimciler ise kazançlı çıkıyor.

Güvenlik konusuna gelince ise şükür ki sistemin çarkları siyasete tam olarak bağlı değil. Zira bağlı olsa vay halimize… Elbette sorunlar var ama en azından güvenilen bir kurum.

Ekonomi, tarım, çevre, turizm vs gibi konulara girmiyorum bile… Neresinden tutarsanız elinizde kalıyor…

Ancak ünlü fizikçi Stephen Hawking'inde dediği gibi "Nefes aldığımız sürece umut vardır” mantığı ile konuya yaklaşıyor ve ‘umutsuz olmamak bu noktada en önemli dayanak noktamız olmalı’ diye düşünüyorum…

Ülke tarihlerine bakınız; göreceksiniz ki, liderler genelde ülkelerin/toplumların sıkıştığı, çıkış bulamadığı veya savaş ortamlarında ortaya çıkmıştır.

Ülkemizin sorunlarını düşünüyorum da ciddi manada “lider/kahraman” olma iklimi bulunmakta.

Zira ülke sorunları öyle bir noktaya ulaştı ki, herhangi bir iyileşmeye yönelik değişiklik yapanı neredeyse bu halk lider ve/veya kahraman konumuna ulaştıracak.

Bu noktadan hareketle ülkeyi yönetenlere şu soruyu sormak lazım;

“Aranızda lider/kahraman olmak isteyen var mı?”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.