1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Asgari Ücret artışına bir tepki de TDP'den
Asgari Ücret artışına bir tepki de TDP'den

Asgari Ücret artışına bir tepki de TDP'den

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit son günlerde ekonomide yaşanan gelişmeler ve asgari ücret artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit son günlerde ekonomide yaşanan gelişmeler ve asgari ücret artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özyiğit asgari ücret artışının son dönemde gerçekleşen döviz artışını bile karşılamadığını, bu durumun halkı dünden daha da yoksullaştırdığını belirtti.

“Pasta büyütülüp adaletli dağıtılmalı”

Yapılan artışın kamuda ve özelde çalışan kesimin ihtiyaçlarını karşılamadan çok uzak olduğunu belirten Özyiğit, “Eğer bir tarafta yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veren bir çalışan kesimi, diğer tarafta ise gerçek anlamda iyileştirici bir asgari ücret artışı yapılması durumunda kepenklerini kapatacağını iddia eden bir işveren kesimi ve kamu maliyesi varsa, bu bize ekonomik yapımızın çökmüş olduğunu göstermektedir. Hükümetimiz ise bu çıkmazdan nasıl kurtulunacağına dair herhangi bir reel planı olduğunu bizlere hissettirmemektedir.’’ dedi.

 Bu durumda yapılması gereken ekonomik pastanın büyütülmesi ve toplumun tüm kesimlerine daha adaletli dağıtılması olduğunu söyleyen Özyiğit, “Bunun da yolları bellidir. Devlet vergi denetçiliği ve tahsilatını gerçek anlamda yerine getirmeli, yolsuzlukların önüne geçmeli, kamu verimliliğini artırmalı, yatırım alanları ve kaynaklarında akılcı planlamalar yapıp insanlarına sunmalıdır. “dedi.

“Öncelik insan refahı”

İnsanların alım gücünün olmadığı bir ekonomide hiçbir sektörün ayakta duramayacağını, bu gibi durumlarda insan refahının her şeyden öncelikli olması ve asgari ücretin  insanlarımızın alım gücünü artıracak şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Özyiğit, sağlıklı ve sürdürülebilir ekonomilerin toplumun tüm kesimlerinin birbirinin ihtiyaçlarını anlamakla ve bu ihtiyaçların karşılanabilmesiyle kurulabileceğini, hükümetin kalkınma sağlayacak ortak bir ekonomik aklı yaratmak yerine toplumun farklı kesimlerini karşı karşıya getirdiğini vurguladı.

“Ülke yönetmek şakaya gelmez”

Hükümet yetkililerinin gerek basında, gerek sosyal medyada çıkan şaka yollu eleştirilerden rahatsızlık duymaması gerektiğini söyleyen Özyiğit, “ Siz topluma şaka yaparsanız, toplum da size karşılığında şaka yapar. Hele ki yoksulluk sınırının çok altında yaşayan ve bulundukları ülkede sosyal haklardan yoksun, düzgün sağlık ve altyapı hizmeti dahi alamayan insanlara siz sadece 55 TL artış yapacağınızı söylerseniz, bu acı bir şakadan öteye gidemez. Ülke yönetmek ciddi planlamaları ve davranışları gerektiren bir iştir ve hükümeti de ülkede yaşanan zorlukların seviyesini algılayacak ciddiyete davet ederiz’’ diyerek sözlerine son verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.