1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere toplandı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda saat 09.30’da başlayan toplantıya bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar da katıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı İsmet Lisaniler’in başkanlık ettiği toplantıda, işçi temsilcisi olarak Kıbrıs Türk Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, işveren temsilcisi olarak İşverenler Sendikası temsilcisi Metin Arhun hazır bulundu.

GÜRPINAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, 2014 yılının 2. Asgari ücretini yeniden belirlemek üzere toplandıklarını belirterek, aynı sebeple yaz aylarında da toplandıklarını ancak herhangi bir karar üretmenin mümkün olmadığını anımsattı.

2014 Ocak ayında belirlenmiş olan asgari ücretin hala yürürlükte olduğunu söyleyen Gürpınar, hükümet kanadı olarak asgari ücretin yıl içinde güncellenmesi gerektiğini düşündüklerini ve bu nedenle uygun zemin oluştuğuna inandıklarından komisyonu yeniden topladıklarını söyledi.

Gürpınar, asgari ücretle çalışan özel sektör çalışanlarının bu ücretin iyileştirilerek günün koşullarına uygun hale getirilmesini beklediğini ve bunu karşılamaları gerektiğini düşünerek bugünkü toplantıya katıldığını kaydetti.

Gürpınar, 2014 yılının 2. Asgari ücretinin belirlenmesinde gecikmeler yaşanmasına ve 2015 yılının ocak ayında kısa bir süre geçecek olmasına rağmen yeniden asgari ücreti belirlemek amacıyla tarafları toplantıya çağıracaklarını belirtti.

Bugünkü toplantıdan sonuç çıkması halinde kararın Bakanlar Kurulu’na gönderilerek ilan edilmesini sağlayacaklarını ifade eden Gürpınar,  bugünkü toplantıdan olumlu bir karar çıkmasını ve sürecin çabuk işlemesini temenni etti.

LATİFOĞLU: “ASGARİ ÜCRET İNSANCA YAŞAMAK İÇİN YETERSİZ”

HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu da, üyelerinin asgari ücretin günün şartlarına uygun hale getirilmesini beklediğini kaydederek, bugünkü toplantıda çalışanların beklentilerine cevap verecek bir sonuç çıkacağına inanmadığını ancak bir karar üretebileceklerini ümit ettiğini söyledi.

Latifoğlu, bir ailenin insanca yaşamasına yetecek bir asgari ücret belirlenmesinde her zaman ısrarcı olduklarını ancak buna ulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, insanları bir nebze olsun rahatlatacak bir tutara ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

“Görünen odur ki ülkeyi yönetenlerde asgari ücretin nasıl belirleneceğini ve amacını anlamayanlar var” diyen Latifoğlu, herşeye rağmen bugün komisyonun bir karar üreteceğine inandığını ifade etti.

Latifoğlu, dün Maliye Bakanı Mungan’ın mecliste yaptığı konuşmada, “asgari ücretin işçi kesimin beklentilerine cevap verecek düzeyde artması teknik olarak mümkün değil” ifadelerine yer verdiğini söyleyerek, bu ifadeyi anlamakta zorluk çektiklerini teknik denilen konunun ancak yasa olabileceğini bunun temelinin de DPÖ’nin geçim indeksi olduğunu belirtti.

ARHUN

İşverenler Sendikası adına konuşan Metin Arhun ise, çalışan ve hükümet kanadının açıklamalarından anladığı kadarıyla iki tarafın anlaşmaya vardığını hissettiğini söyleyerek “hayırlısı olsun” dedi.

İşveren tarafı olarak ülkedeki ekonomik şartların asgari ücretin yeniden belirlenmesi için uygun olmadığını düşündüklerini belirten Arhun, eğitim ve turizm sektörü dışındaki özel sektörün asgari ücreti arttırmaya elverişli koşullara sahip olmadığını söyledi.

Arhun, Türkiye’de asgari ücretle üst düzey bürokrat maaşları arasında 5 kattan fazla fark olduğunu ancak KKTC’de kamu çalışanlarının maaşlarının da artmadığını ve arada 3 katı fark kaldığını dile getirerek, asgari ücreti arttırarak özelin rekabet edebilirliğinin de sınırlandırıldığını belirtti.

Özel sektör olarak kamu personelinin de maaşlarının yukarıya çekilmesini arzuladıklarını ifade eden Arhun, kamuya verilecek refah farklarıyla özel sektörün de canlanabileceğini kaydetti.

Şu anki tabloda bir yanlışlık olduğunu söyleyen Arhun, “ özel sektör çalışanı asgari ücretin artmasını istiyor, diğer taraftan ülkenin şartları iyi değil diye kamuya artış yapılmıyor” dedi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 

Asgari Ücret Yasası gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılda en az bir, en fazla üç defa toplanabiliyor. Komisyon asgari ücreti saptarken Devlet Plânlama Örgütü ile Ticaret Dairesi tarafından saptanan geçim indeksi; işçi ve ailelerinin insanca yaşam için gereksinimleri ile hayat pahalılığı verilerini dikkate alıyor.

Yılın ilk asgari ücreti, Bakanlar Kurulu’nun 3 Ocak 2014 tarihli kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere saatlik 9 TL, günlük 72 TL, haftalık 360 TL ve aylık 1560 TL olarak yürürlüğe girmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.