1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Asırlık cümbez ağacı koruma altına alınacak
Asırlık cümbez ağacı koruma altına alınacak

Asırlık cümbez ağacı koruma altına alınacak

Yenierenköy’de eski liman bölgesinde asırlık cümbez ağacı tespit edildi

A+A-

Ayşe BULUT

Yenierenköy’de turizm gelişme alanı olarak da bilinen eski liman bölgesinde, yabancı bir yatırımcıya ait arazide bulunan asırlık cümbez ağacı (Tropikal İncir) koruma altına alınacak.

Ülkemizde ender bulunan ağaçlar arasında yer alan ve özellikle Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Camisi’nin avlusunda bulunan koruma altındaki cümbez ağacının köklerinin Doğu Afrika’ya dayanan tropikal bir incir çeşidi olduğu belirtiliyor. Gazimağusa’daki cümbez ağacı, Kültür Bakanlığı’nın ulusal miras listesinde yer alırken, Orman Dairesi’nin Gazimağusa Bürosu tarafından koruma altında tutuluyor.

Yenierenköy’deki cümbez ağacının kök çevresi 365 santim, ağacın gölgelik alan genişliği yaklaşık 400 metrekare, yüksekliği ise 12.5 metre.

Botanik ismi Ficus Soycomorus veya Minimal Deciduos olarak bilinen cümbezin Kıbrıs genelindeki cümbezler arasında yaşça ilk sıralarda yer alabileceği belirtildi. 

Yılda yedi kez meyve veren cümbezin gövde üzerinde yetişen meyvelerinin incire benzemesi ilginç bulunuyor. Bölge halkı tarafından çok fazla bilinmeyen cümbezin meyveleri ağaç çevresine dökülürken, az şekerli tadını ve sağlığa olumlu etkilerini bilenler meyveleri bol bol topluyor. 

Öykün, ağacın ölçülerini hesaplattı

Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, belediyeden bir ekiple ağacın olduğu bölgeye giderek, ağaçla ilgili veriler toplamasını sağladı. 

Özay Öykün, ağacın kültür mirası açısından önemli olması ve ülkemizde çok az sayıda bulunması açısından bir an önce koruma altına alınması gerektiğini, belediye olarak da gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi. 
 
Mağusa’nın cümbezi 

Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Camisi’nin avlusundaki cümbez ağacı, çevresinin: Tabandan 1.30 metre yükseklikte 4.95 metre, boyunun 15 metre ve tahmini yaşının ise 715 olduğu kayıtlara geçti. 

Lala Mustafa Paşa camisinin (St Nikolas Katedrali) ana girişinde bulunan cümbez ağacının, katedralin inşaatına başlanan 1298 yılında dikildiği sanılıyor. Ağacın, Kıbrıs’ta yaşayan en yaşlı canlı ağaç olduğu tahmin ediliyor. Yenierenköy’de bulunan ağacın da benzer ölçülere sahip olması, yaşının birkaç asırlık olma ihtimalini doğuruyor.

Cümbezin, eski Mısırlılar döneminden beri hem sıcak yerlerde sağladığı gölge, hem de kaliteli kerestesi nedeniyle değerli bulunduğu, meyvelerinin ise halk arasında “Firavun Meyvesi” olarak da bilindiği belirtiliyor. 

Ağacın gövdesi, ana gövdeden büyüyen daha küçük dallarla çevrili olup, bunlar ağaca ilave destek veriyor. Gövdesi 2.70 metreden sonra 7 dala ayrılıyor. Ana gövdesinin çevresinde bulunan her bir dalın, bir yüzyıla denk geldiği söyleniyor. Şubat ayında yapraklarını döktüğünde ortaya çıkan manzara, ağacın öldüğü izlenimi verir. Ancak yaklaşık bir ay sonra yaşlı cümbez ağacı canlı yeşil yapraklarına tekrar kavuşur. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.