1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Asker mi? Kral mı?
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Asker mi? Kral mı?

A+A-

Evet, yaz başladı…

Londralılar hatta Londralılar demeyelim, yurt dışında yaşayan vatandaşlar( genelde Londra’da yaşadıkları için dilimiz hep Londralı diye alıştı) KKTC’ye tatil yapmaya geliyorlar ya da gelmeye çalışıyorlar.

Neden gelemiyorlar?

Neden gelemiyorlar? Çünkü önlerinde “askerlik” görevi gibi büyük bir sorun var. Tabi ki bayanlarda böyle bir sıkıntı yok. Ama bayanlarda eşlerini bırakıp tatile yalnız gelmek istemiyorlar. Bildiğiniz gibi meclisten geçen yeni Askerlik Değişiklik Yasası, birçok vatandaşımızı bu sıkıntıdan kurtardı.

Yeterli mi?

Ama yeterli mi? Hayır. Yasayı hazırlarken çok dikkatli olunmasına rağmen, maalesef birçok eksiklikler var. Hatta mantığa uymayan, mantığın kaldırmadığı ya da kabul etmediği hatalar var. Bunlar belki de gözden kaçmıştır ya da yasa çıktıktan sonra adamıza gelmek isteyen vatandaşlarımızın müracaatları esnasında gündeme gelmiştir.

Yaz geldi…

Şimdi, yaz geldiği için çoğu vatandaşımız KKTC’ye gelmek istediği için sorunlar karşısına çıkıyor. Tabi ki bu sorunlar Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığına iletildiği zaman, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımıza bildirdik. Sağ olsun, komutanımız hukukçularını çağırarak bu konuları dikkatle dinledi. Bazı yanlışların düzeltilmesi için hukukçularına talimat verdi. Fakat bazı yanlışlıklar ve eksiklikler olabileceğinden dolayı, yazın bitmesini beklemenin ve KKTC’ye gelecek olan vatandaşlarımızın başka sorunları çıkarsa onları da göz önüne alarak, Değiştirilmiş Askerlik Yasasına bu değişiklikleri sunalım diye bir öneri ile karşılaştım.

Hala daha sorunlar geliyor. Evet, bakınız yasa değişikliğinin üzerinden kaç ay geçmesine rağmen, bugün (dün) bile değişik sorunlar iletilmeye devam ediyor. Bizde YKTB (Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı) olarak sorunları bir kenara not ediyoruz. En kısa zamanda Güvenlik Kuvvetlerimizle istişare içinde bu sorunların çözülmesi için meclise tekrar bir değişiklik yasası sunacağız.

Üzülmesinler…

Tüm bu sebeplerden dolayı, bu sene KKTC’ye gelmek isteyip de “Askerlik” sorunu yüzünden gelemeyen vatandaşlarımız üzülmesinler. Biz sorunları not aldık. İnşallah, en kısa zamanda bunları dile getireceğiz. Bunun içinde yaz sonunu bekleyeceğiz. Ancak bu şekilde sorunlara vakıf olarak, hepsini çözmeye çalışabiliriz. Vatandaşlarımız rahat olsun, YKTB olarak onların sorunlarına kendi sorunlarımızmış gibi eğiliyoruz.

Siz neredeyseniz, biz oradayız…

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız nerede olurlarsa olsunlar, bilsinler ki YKTB yanlarındadır. “Askerlik” sorunu olan vatandaşlarımızdan üzülmemelerini rica ediyorum. Çünkü sizlerin sorunu, bizleri üzüyor. Meclis açıldığında bu sorunu da gündeme getireceğimizden emin olsunlar.  Seneye KKTC’ye gelmeye hazırlansınlar…

Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığına ulaşmak için:

E-mail: info.yktb@gov.ct.tr

Facebook: infoyktb@facebook.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.