1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “Askeri bölgelerde beklenenden daha az kayıp bulunacak” iddiası
“Askeri bölgelerde beklenenden daha az kayıp bulunacak” iddiası

“Askeri bölgelerde beklenenden daha az kayıp bulunacak” iddiası

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, kayıplar konusunda Türkiye’ye çağrı yaptığı haber verildi.

A+A-

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, kayıplar konusunda Türkiye’ye çağrı yaptığı haber verildi.

Politis gazetesi “Türkiye Yardım Etsin” başlıklı haberinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, Türkiye’ye “Tasarrufunda bulunan ve gömü yerleri ile kemiklerin taşındığı yerlerle ilgili bilgiler içeren rapor ve askeri arşivleri kendi iradesiyle inceleyerek, bunları Kayıp Şahıslar Komitesi’ne iletmesi konusunda mesaj gönderdiği” ifade edildi.

Gazete, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin buna paralel olarak Ankara’dan, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, KKTC’de bulunan bütün olası askeri bölgelere engelsiz bir şekilde erişmesine olanak tanımasını da istedi.

İlgili kararı, geçtiğimiz perşembe günü Strazburg’da toplanan Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin daimi temsilcisinin aldığını yazan gazete, Rum kesiminin “devletlerarası başvurusu” ile “Varnavas ve diğerlerinin Türkiye aleyhindeki başvurusuyla” ilgili AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını inceleyen 47 ülkenin daimi temsilcisinin, Türkiye’nin tazminatları ödemesinin, “kayıtsız şartsız yükümlülüğü olduğunu” yinelediğini de iletti.

Gazete, 47 üyenin daimi temsilcisinin, buna paralel olarak Türk makamlarından, 12 Mayıs 2014 tarihli kararda hüküm verilen miktarı gecikmeden ödemelerini istediklerini de kaydetti.

Gazete, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kayıplar konusunu önümüzdeki Aralık ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda yeniden inceleyeceğini de ekledi.

FOTİU

Alithia gazetesinin “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’yi Kartlarını Açmaya Davet Ediyor” başlıklı haberine göre ise, Rum Yönetimi’nin İnsani Konularından Sorumlu Komiseri Fotis Fotiu, gazeteye açıklamasında, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararlarını yorumlayarak, Rum Yönetimi’nin bunlardan ötürü memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bu kararların kayıplar konusunun doğru boyutunu, aynı zamanda Türkiye’nin sorumluluk ve yükümlülüklerini gözler önüne serdiğini iddia eden Fotiu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararlarında, arşivlere ve kemiklerinin yerlerinin değiştirilmesine atıfta bulunulduğunu, bunların ise Rum kesiminin ortaya koyduğu iki önemli mesele olduğunu ifade etti.

Askeri bölgeler konusunda ise Fotiu, işini yapması için, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin bu bölgelere erişimine izin verilmesi gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

Gazeteye göre Fotiu, “Kayıpların büyük bir kısmının savaş alanlarındaki toplu mezarlarda bulunduğunu, bu konudaki bilgilere sadece Türkiye’nin sahip olduğunu ve bunları Kayıp Şahıslar Komitesi’ne iletmesi gerektiğini” de iddia etti.

Kararı komite’nin ezici çoğunluğunun desteklemesinden ötürü, bunun Rum Yönetimi’nin diplomatik aşamadaki bir başarısından ibaret olduğunu da ileri süren Fotiu, Türkiye’nin, ahlaki, siyasi ve yasal yükümlülüklerine uyması gerektiğini, çünkü durağanlığın problemlerin çözümüne yardımcı olmayacağını sözlerine ekledi.

“ASKERİ BÖLGELERDE BEKLENENDEN DAHA AZ KAYIP BULUNACAK” İDDİASI

Gazete aynı haberi içerisinde yer verdiği bir iddia da ise, kazı çalışmalarının yapılacağı üç yıl içerisinde, KKTC’deki askeri bölgelerde beklenenden daha az sayıda kayıp kişi bulunmasının beklendiğini ileri sürdü.

“Elde ettiği bilgilere” dayanarak, bu bölgelerde başlangıçta 140 kayıp kişi bulunacağına dair bilgilerin geçerli olmayacağının görüldüğünü yazan gazete, yapılan ikinci değerlendirmede, bulunması beklenen 140 kişi içerisinde, çarpışmalarda hayatlarını kaybetmiş kişilerin de olmasının beklendiğini kaydetti.

Kayıp Şahıslar Komitesi’ne erişim olanağı verilen KKTC’deki 30 askeri bölge içerisindeki kazılarda kalıntıları bulunması beklenen kayıp kişilerin sayısının 80 civarında olacağını da iddia eden gazete, yine elde ettiği bilgilere dayanarak, bu rakamın Rum kesimini memnun etmediğini çünkü bu rakamın, kazıların süreceği 3 yıl için çok az olduğunu düşündüğünü ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise “Türkiye’nin Entrikaları Boşluğa Düştü… Avrupa Konseyi Türkiye’yi Bütün Gömü Yerleriyle İlgili Bilgi Vermeye Çağırıyor” başlıklı haberinde, Türkiye’nin, kayıplar konusunun da ele alındığı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi son toplantısındaki iki hedefinin de başarısız olduğunu ileri sürdü.

Türkiye’nin, kendisinin AİHM kararlarına uyduğunu savunarak, konunun incelenmesinin kapatmayı istediğini ileri süren gazete, Türkiye’nin bunun öncesinde ise, Rum kesiminde bulunan askeri bölgelerde araştırmalar yapılması konusunu gündeme getirerek, konuyla ilgili bütün tartışmayı konu dışı bırakmaya çalıştığını ileri sürdü.

Gazete, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, kayıplarla ilgili kararlarda, Türkiye’nin iddialarını kabul etmemekle kalmayıp, bunun tam aksine sert bir üslupla, Türk tarafına kayıp kemiklerinin taşındığı noktalarla ilgili bilgi vermesi gerektiğini işaret ettiğini de ekledi.

Gazete haberinde “Ankara’nın Tazminatları Ödeme Konusundaki Kayıtsız Şartsız Yükümlülüğü Yinelendi… Aralık Ayına Kadar Kararlara Uyma Olanağı” başlıklarını da kullandı.

Kayıplarla ilgili haber Simerini gazetesinde; “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Ankara’ya Kayıp Şahıslar Komitesi’ne Bilgi Vermesi İçin Çağrı”, Haravgi’de ise “Avrupa Konseyi: Türkiye Arşivlerinden Kayıp Şahıslar Komitesine Bilgi Versin” başlığıyla yer buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.