1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Atun: “Enerji Verimliliği Yasası yakında tamamlanacak”
Atun: “Enerji Verimliliği Yasası yakında tamamlanacak”

Atun: “Enerji Verimliliği Yasası yakında tamamlanacak”

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Bakan Atun, Mert Girgen başkanlığındaki Elektrik Mühendisleri Odası heyetini kabul ederek, odanın taleplerini ve görüşlerini dinledi.

A+A-

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun “Enerji Dairesi” oluşturmak için çalıştıklarını ve Enerji Verimliliği Yasası’nın da yakında tamamlanacağını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Bakan Atun, Mert Girgen başkanlığındaki Elektrik Mühendisleri Odası heyetini kabul ederek, odanın taleplerini ve görüşlerini dinledi.

GİRGEN: “TC’DEN ELEKTRİK GELMESİ ÖNÜMÜZÜ AÇACAK”

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen, Bakan Atun’a Elektrik Mühendisleri Odası’nın görüşlerini aktardı.

Girgen, oda olarak Türkiye’den elektrik getirilmesi fikrine destek çıktıklarını dile getirerek, Türkiye’den kablo ile elektrik geldiğinde hem arz güvenliğinin sağlanacağını, hem de yenilebilir enerji sistemlerinin önünün açılacağını söyledi.

Bu konuda da oda olarak bir rapor hazırlıkları olduğunu ifade eden Girgen, raporun tamamlanması ardından, hem Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, hem de kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

Girgen, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yürütülen “yenilebilir enerji” çalışmalarını da son derece yerinde bulduklarını, bunu oda olarak iyi niyetle karşıladıklarını belirterek, ticari olarak mahsuplaşma ve yatırım limitlerinin artması konusunda da bakanlığın çalışması ile aynı görüşte olduklarını ifade etti.

Girgen, Yenilebilir Enerji Kurumu (YEK) Tüzüğü çalışmalarının aceleye getirilmemesi taleplerini de Bakan Atun’a aktardı.

ATUN: “TC’DEN ELEKTRİK GETİRİLMESİNDE İSTEKLİYİZ”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, YEK Tüzüğü konusunda odanın çalışmalarının beklenebileceğini belirterek, bakanlık olarak enerji politikalarının daha sağlıklı yürütülebilmesi adına geçmişte hazırladıkları Enerji Dairesi Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’ndan tekrar geçirileceğini söyledi.

Bu bağlamda kısa, orta ve uzun vadede enerji politikalarının oluşturulup yeni oluşacak daire tarafından uygulanmasının sağlama niyetinde olduklarını ifade eden Atun, Enerji Verimliliği Yasası’nın da son aşamaya geldiğini, tamamlanmasıyla birlikte yasallaşması için gerekli süreci başlatacaklarını bildirdi.

Bakan Atun, Türkiye’den KKTC’ye deniz altından kablo ile elektrik getirilmesi konusunda da istekli olduklarını söyleyerek, Türkiye’den kablo ile getirilecek elektriğin insan sağlığı, çevre ve yenilenebilir enerji açısından yapacağı katkıların tartışılamayacağını kaydetti.

50 MW’lık güneş enerjisi yatırımı ile fuel oil harcamasından yılda 42,5 milyon TL’lik tasarruf elde edileceğine dikkat çeken Bakan Sunat Atun,  KKTC’nin her geçen gün enerji ihtiyacının artığına işaret etti.

Bakan Atun, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi ile devamlı artan elektrik enerjisi talebi sorununu daha esnek bir şekilde çözülmesine imkân vereceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.