1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Atun: “Türklere azınlık statüsü verecek mutabakatlardan kaçınmak gerek”
Atun: “Türklere azınlık statüsü verecek mutabakatlardan kaçınmak gerek”

Atun: “Türklere azınlık statüsü verecek mutabakatlardan kaçınmak gerek”

Atun, devam eden müzakerelerde nüfusu kısıtlayıcı ve Rumlara çoğunluk, Türklere de azınlık statüsünün verileceği mutabakatlardan süratle kaçınılması gerektiğini kaydetti.

A+A-

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Danışma Kurulu Üyesi Ata Atun, devam eden müzakerelerde nüfusu kısıtlayıcı ve Rumlara çoğunluk, Türklere de azınlık statüsünün verileceği mutabakatlardan süratle kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Atun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun, “200 bin kişinin Federal Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olacağı” tanımlamasının DPÖ’nün 2011 yılındaki resmi nüfus sayımı sonuçlarıyla bağdaşmadığını belirtti.

Yazılı açıklama yapan Atun, “2011 yılındaki nüfus 286 bin 257,  2016 yılındaki nüfus da tahminlere göre 296 bin civarında ise geriye kalan 76 bin kişinin vatandaşlık durumu ne olacak” diye sordu.

Ata Atun, “İngiltere’de yaşayan ve İngiliz hükümetinin 2012 yılında Avam kamarasına sunduğu rapora göre yaklaşık 300 bini geçmiş olan Kıbrıslı Türklerin niçin bu sayı içinde olmadığını” da sordu.

“Lozan Anlaşması sonrası ve 1955 yılında başlayan EOKA saldırıları nedeniyle adadan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan ve sayıları halen 300 binin üzerinde bulunan KKTC vatandaşları niçin dikkate alınmak istenmemektedir” diyen Atun, vatandaşlıkla ilgili kısıtlamaların kabul edilemeyeceğini savundu.

Ata Atun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Halen sürmekte olan müzakerelerde adada ikamet edecek kişilerin sayısına, Rum lider Anastasiadis’in açıkladığı şekliyle ‘4 Rum’a 1 Türk’ oranında veya Sayın Burcu’nun yaptığı açıklamanın içinde yer alan ‘220 bin KKTC ve 802 bin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yurttaşı’ şeklinde belli bir kısıtlama getirilmiş olması kabul edilemez bir yaklaşım ve stratejidir.

Halkımızın sağduyu sahibi büyük bir çoğunluğu, geçmişte yaşananları dikkate alarak kurulması görüşülen ortak devlette asla azınlık olmayı kabul etmeyecektir.

Bu tür nüfusu kısıtlayıcı ve Rumlara çoğunluk, Türklere de azınlık statüsünün verileceği mutabakatlardan süratle kaçınılması gerekmektedir. Kurucu ve eşit ortak statüsündeki Kıbrıs Türkü’nü uluslararası hukukta azınlık sınıfına indirgeyecek hiçbir düzenleme, madde veya açıklanan bu oran gibi üzeri örtülü bir yaptırım asla Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilmeyecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.