1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Avcılık Federasyonu: Pulya kuşu avlamak yasak
Avcılık Federasyonu: Pulya kuşu avlamak yasak

Avcılık Federasyonu: Pulya kuşu avlamak yasak

KKTC Avcılık Federasyonu ile Kuzey Kıbrıs Doğayı ve Kuşları Koruma Derneği (Kuş-Kor), pulya kuşu (kara başlı ötleğen) avının yasak olduğunu vurguladı.

A+A-

Federasyon ile Kuş-Kor, pulya yakalamak için kullanılan ökse (yapışkanlı çubuk) ve ağ yönteminin de KKTC yasalarında yasak olduğunu belirtti.

Avcılık Federasyonu altında faaliyet gösteren Av ve Yaban Hayatı Korucuları göreve başladıkları Ağustos ayı başından itibaren ökse veya ağla pulya avlayan 6 kişiyi suç üstü yakaladı.Yakalanan kişilerin beraberinde toplam 345 pulya kuşu, 6 arı kuşu ve Kıbrıs endemiki olan 3 “Kıbrıs Ötleği” ele geçirildi.

Yakalananların sadece bir tanesi ökse kullanırken diğer dördü, ağ ve kuşları ağa çekmek için kuş sesi çıkaran ses bantları ile yakalandı.

Ökse ve ağ,  sadece bir kuş türü değil, her tür kuşun yakalanma olasılığı bulunduğundan Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’nda kullanılması yasaklanmıştı. Buna ek olarak aynı yasada pulya kuşu avlanabilen kuşlar arasında belirtilmemişti.

Avrupa Birliği Kuş Direktifi ve Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nde (Bern Konvansiyonu) de, kuşların, ağ, ökse gibi tek bir kuş türünü hedef almadan uygulanan tuzak ve avlama yöntemleri yasak.

Pulya kuşunun avlanması hem KKTC’de hem Güney Kıbrıs’ta yasakken, söz konusu kuşun tanesi KKTC’deki bazı restoranlarda 5-6 TL, Güney Kıbrıs’ta ise 5-6 Euro’ya satılıyor.

Avcılık Federasyonu ve Kuş-Kor yetkilileri, ökseyle pulya avını “Kıbrıs kültürünün” bir parçası ve geçim kaynağı olarak gören bir kesimin, bir gazetedeki ilanla “pulya avına olan yasağın gözden geçirilmesi çağrısı” yapmasına tepki gösterdi.

Hafta sonunda düzenledikleri basın toplantısında da dağıtılan, Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu ve Kuş-Kor Başkanı Martin Marancos imzalı basın açıklamasında, pulyanın avlanabilecek kuş türleri arasında olmadığı ve pulya yakalamak için kullanılan ökse ve ağ yöntemlerinin Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasasıyla yasak olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kurulan ökselerle yalnızca pulya kuşları değil, bu kuşların yanında dünyada yalnızca ülkemizde bulunan ve Kıbrıs Endemikleri arasında yer alan Kıbrıs Kuyrukkakanı, Kıbrıs Ötleğeni de yakalanarak nesilleri tükenme noktasına getirilmiştir” denildi.

Açıklamada, Avcılık Federasyonu ile Kuş-Kor’un çalışmalarını sürdürülebilir avcılık ve yaban hayatının devamlılığına katkı koyma amacıyla sürdürdüğü savunuldu.

Cikla, keklik ve şahinlerin bile kurulan ökselere ve ağlara yakalandığının tespit edildiği ifade edilen açıklamada, “Avcılık camiası ve Kuş-Kor olarak, kuşların bu şekilde yakalanmalarına kesinlikle karşıyız” denildi.

Av Korucularının operasyonlarından dolayı Federasyona tehditler geldiği de belirtilen açıklamada, “Yapılan tehditlere kulak asmadan doğru yaptığımıza inandığımız ve kamuoyu tarafından takdirle karşılanan faaliyetlerimize devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada  KKTC Avcılık Federasyonu Dikmen Üretim tesislerinde çok sayıda kekliğin telef edildiği haberlerinin de gerçekleri yansıtmadığı ifade edildi.

KKTC Avcılık Federasyonunun Almanya’nın en eski ve en büyük çevre kuruluşu olan NABU’dan Güney İtalya’da yapılan av ve yaban hayatını koruma çalışmalarını yerinde incelemek için bir davet aldığı da kaydedilen açıklamada,  “Bu davetle bugüne kadar yapılan çalışmaların ne kadar doğru olduğunun ve uluslararası camia tarafından takdirinin yegane göstergesidir” denildi.

“SORUN AVLAMA YÖNTEMİ”

Bu arada, Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven ise, pulya avının Venedik dönemine kadar dayandığını bu dönemde pulyaların Kıbrıs’tan Venedik’e kavanozlar içerisinde gönderildiğini belirtti.

Türkseven, sorunun kuş türünde olmadığını avlanma yönteminde olduğunu savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.