1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ‘Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu’ Kıbrıs’taki ilk toplantısı’nı gerçekleştirdi
‘Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu’ Kıbrıs’taki ilk toplantısı’nı gerçekleştirdi

‘Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu’ Kıbrıs’taki ilk toplantısı’nı gerçekleştirdi

Üçüncü ülkelere de devlet tarafından burs hakkı tanınması amacıyla Eylül ayında bir araya gelerek burs mücadelesini başlatan Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu (AKOP), Kıbrıs’taki ilk toplantısını dün KTÖS lokalinde gerçekleştirdi.

A+A-

KKTC ve Türkiye’de okuyan öğrenciler yüksek lisans eğitimi sırasında devletin vermiş olduğu başarı ve ihtiyaç burslarından faydalabilirken, üçüncü ülkelerde (Avrupa’da ve Kıbrıs’ın güneyinde) eğitim alan gençlere devlet tarafından burs hakkı tanınmamakta.

Söz konusu ayrımcılığın ortadan kalkması için başta İngiltere, Kıbrıs’ın güneyi ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde öğrenim gören gençlerimizin bir araya gelerek oluşturduğu AKOP, dün Kıbrıs’taki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

KTÖS lokalinde gerçekleşen toplantıda, burs hakkını elde etmek için şu ana kadar geride bıraktıkları süreci değerlendiren öğrenciler, önümüzdeki dönemde izleyecekleri yol hakkında değerlendirmede bulundu.

Avrupa’nın çeşitli üniversitelerinde eğitim gören gençlerin oluşturduğu AKOP, 30 Aralık Salı günü eylem gerçekleştirme kararı aldı.

Şu ana kadar imza kampanyası, e-dilekçe gibi eylemliliklerde bulunan öğrenciler, ayni zamanda sosyal medya üzerinden çeşitli yöntemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor.

30 Aralık Salı günü planlanan eylemin yanında, TV programları, haberler ve farklı kesimlerden örgütlerle toplantılar gerçekleştirmekte olan AKOP, ‘üçüncü ülkelerde’ eğitim gören ve burs hakkı tanınmayan öğrencilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında toplumu ve kamuoyunu bilgilendirmeyi, burs mücadelesinin ilk hedefi olarak önüne koyuyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.