1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Avrupa Politika Merkezi Uzmanı Amanda Paul, Arter'i ziyaret etti
Avrupa Politika Merkezi Uzmanı Amanda Paul, Arter'i ziyaret etti

Avrupa Politika Merkezi Uzmanı Amanda Paul, Arter'i ziyaret etti

Avrupa Politika Merkezi Uzmanı Amanda Paul, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i ziyaret ederek Maraş ve Kıbrıs sorunuyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

A+A-

Gazimağusa Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, yabancı temsilciliklerle karşılıklı görüş alışverişi yapılması için bu tür ziyaretlerin önemli olduğunu ve sık sık tekrarlanması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs sorunu ve Maraş’la ilgili görüşlerini ifade eden Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili iyimser bir hava bulunduğunu, iki lider arasında iyi bir iletişimin olmasının önemli olduğunu, ancak çözüm için toplumların tabanından istek ve baskının gelmesinin daha büyük önem taşıdığını söyledi.

Toplumun farklı kesimleriyle diyalog içinde olduğu için konuya objektif bir bakış açısıyla baktığını ifade eden Arter, hem ekonomik, hem sosyal olarak iki toplumun yeterince yakınlaşamadığını; her iki toplumun ilgisini Kıbrıs sorununa çekecek elle tutulur, somut adımların atılması gerektiğini, halkın sorularına liderlerin cevap vermemesinin halkı umutsuzluğa düşürebileceğini, mülkiyet, toprak ve harita konusunda halkın yeterli bilgisi olmadığını ifade etti.

Halka sunulacak anlaşmayla ilgili halkı bilgilendirmek gerektiğini belirterek, şu anda toplumun öncelikli gündem maddesinin Kıbrıs sorunu olmadığı görüşünü ifade eden Arter, ekonomik konular ve geçim sıkıntısının Kıbrıs sorununun önüne geçtiğini, siyasi partilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili açılımlar yapması gerektiğini söyledi.

Müzakere süreci ve anlaşmanın ne kadar acil olduğunun halka anlatılması gerektiğine vurgu yapan Arter, kendilerinin belediye olarak Maraş konusunda konferans düzenlediklerini, Gazimağusa bölgesindeki sivil toplum örgütleriyle iki toplumlu çalışmalar yaptıklarını, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis’i iyi bir organizasyon ile Gazimağusa’da ağırladıklarını anlattı.

Arter, Maraş konusunun müzakere sürecinin bir parçası olduğunu, ancak müzakerelerde konunun nasıl konuşulacağının önemli olduğunu, yaşayan bir şehrin yanında ölü bir şehrin bulunmasının yarattığı fiziki sıkıntıları yaşadıklarını, siyaseten konunun çözülmesini istediklerini ancak Maraş konusu şu anda çözülse bile inşasının yıllar alacağını da kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.