1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Babutsa mevsimi…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Babutsa mevsimi…

A+A-

* Milletvekillerimiz, şeref sözü içeren malûm andı içerek göreve başladılar. O andın içeriği çok iyi bilinir. O nedenle andına sadık kalmayan geçmiş ve şimdiki milletvekillerine “şerefsiz” deme hakkımız var. Andına sadık kalanları ise tenzih ederim.
   * Büyüklerden geçilmez… Büyük politikacı, büyük gazeteci, büyük hekim, büyük iş adamı, büyük yazar, büyük zanaatkâr… Hasılı, büyükler sayılmakla bitmez. Ama bunların kaç tanesi büyük insan?..
   * Nem oranı çok yüksek. Tıpkı denizde yüzer gibi nemin içinde yüzeriz. Ne ki, denizdeki yüzmek kadar keyifli değil…
   * Ülkemizde sauna hizmeti verenler iflasın eşiğinde. Kıbrıs baştan başa sauna!.. Sıcaklar dayanılır gibi değil… Bu saunanın çıkışı ve kaçışı da yok!.. Ülke yangın yeri…
   * Son haftalarda toplumda kabızlık yaygınlaştı. Normaldir, her yıl bu mevsimde tekrarlanır. Babutsa zamanıdır ya!..
   * Çiçeği burnunda milletvekillerimizin babutsanın bu ünlü etkisinden uzak durabilmelerini dilerim. Milletvekili kabızlığı da hiç çekilmez doğrusu. 
   * Bazı marketlerde buzlukların dışında satılan babutsalar kabızlığın tam tersi etki yapmakta. Babutsa anonim şirketine duyurulur… 
   * 5 yıldızlı otellerin açık büfesine babutsa da konulması otantik bir jest. Ne ki, garsonlar bu meyvenin mahiyetini ve olası etkilerini turistlere anlatabilmekte zorlanıyorlar. 
   * Lefkoşalı duyarlı vatandaşın feryadını üzülerek dinledim TV'de... Çöp bidonu kullanmayarak çöpçüler tarafından toplanamayacak şekilde başkenti kirleten, çöplerini balkonlardan sokaklara savuran ilkel apartman sakinlerini Lefkoşa Belediyesi'ne de, Çevre Dairesi'ne de şikâyet edip duyurduğu halde, her iki kurumdan da “bizi ilgilendirmez” yanıtını almış. Kimi ilgilendirir bu ilkellik öyleyse? Marko Paşa'yı mı?
   * Bayram geride kaldıktan sonra birkaç gün de “geçmiş bayramın kutlu olsun” moduna girilir. Kardeşim zaten mazide kaldı, geçti işte. Geçmiş bayramın da kutlaması mı olurmuş? Bari gelecek bayramı da şimdiden kutlamaya başlayalım!.. 
   * Acı gerçek: Bayram’dan sonra Fuar Alanı baştanbaşa çöplük oldu. KKTC konulu fuarımız, bizi ve karakterimizi teşhir ediyor. İzleyici toplayacağını da hiç sanmıyorum!..
   * Başta Somali, sonra iç Afrika ülkeleri açlıktan kırılıyor. Zenginlik ve bolluk ülkesi ABD kayıtsız!.. Hey Obama!.. Ayıp olmuyor mu Afrika’daki soyuna?..
   * 12 yaşındaki Temel, geçen Ramazan Bayramı’nda geleceğin büyük iş adamı olduğunu kanıtladı. Bayram harçlıkları için pos cihazı kullanıp, kredi kartı kabulüne geçti velet!..
   * Kan bağış kampanyası sürüyor ne güzel… Kan dökülmesin de, kan bağışlansın her zaman.”  
   * İnsanlar genellikle göründükleri gibi değildir. Kimliklerinde bir de “görünmeyen adam” vardır.
   * Mars’ta kurulacak koloniler için yoğun başvurular var. Dünyanın canına okuduk, şimdi geldi sıra Mars’a!..
   * Yaşam süreci geriye dönüşü olmayan bir yoldur. Eski günleri asla yeniden yakalayamayız. Öyle bir yolculuktur bu işte…
   * Şeytanın asla diyemeyeceği tek şey: “Ben masumum!..”
   * Haftanın öğüdü Mark Twain’den: “Düşlerinizi kovmayın. Onlar gidince belki tek siz kalırsınız. Ama artık yaşamıyor demeksiniz.”
   * “Kişiliğini makamdan alanlar, makamdan sonra kişiliksiz kalırlar.” Hz. Ömer.
   * Temel’in dünyası: Temel’e sormuşlar “kaç yıllık evlisin?” Demiş ki “30 yıllık.” İkinci soru geldi bu kez: “Evlilik durumun nasıl?” İç geçirmiş Temel: “Valla pek elektrik alamıyorum artık.” “E ne yapıyorsun?” sorusuna ise “kaçak elektrik kullanıyorum” yanıtını vermiş.
   * Ve şiir… Can Yücel’den: “Gölgen bile kalmayacak ardında / Gittin mi onurunla gideceksin / Haklıysan gidecek / Gitmişken dönmeyeceksin.”  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.