1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Bağımsızlık Yolu: "Derinya kapısı açılsın!"
Bağımsızlık Yolu: "Derinya kapısı açılsın!"

Bağımsızlık Yolu: "Derinya kapısı açılsın!"

Bağımsızlık Yolu yazılı bir mesaj yayımlayarak Deriny sınır kapısının açılmasını istedi

A+A-

Bağımsızlık Yolu'nun yayımladığı mesaj:

"1974 öncesi Kıbrıs’ın en önemli turizm bölgesi olan Maraş, kırk bir yıldır “bütünlüklü çözümün bir parçası olacak” masalıyla sürüp giden zamanda yaşanmaz bir yer haline geldi. Maraş’ta yaratılan yıkım, çevresindeki kentlerde de sosyo-ekonomik ve kentsel gelişmeyi olumsuz etkiledi.

Bir yandan askeri zihniyetin yarattığı olumsuzluklar diğer yandan Maraş’ın belirsizliği Mağusa’yı plansız, denizden kopuk ve çarpık bir yapılanmaya zorlamıştır. Aynı sorunlar nispeten güneyde Derinya, Paralimni ve Protaras’ta da görülmektedir.

Bölgenin zaman içinde Kapalı Maraş diye adlandırılması, sürekli olarak pazarlık konusu haline getirilmesi ve uzun süren anlaşmazlık, Maraş’ın terk edilmişliğini ve karanlığa gömülmesini normalleştirdi.
 
Bu noktada, Maraş’ın hemen yanında bulunan Derinya sınır kapısı, açılması halinde Maraş’ın tekrar hayata dönmesi ve halkların da teması açısından önem taşımaktadır.

Bağımsızlık Yolu, her koşulda bağımsız ve halkları kardeş bir Kıbrıs için atılacak olumlu adımları onaylar ve bu sebepten dolayı Mağusa İnisiyatifi’nin Derinya Kapısı’nın açılması yönünde başlattığı kampanyayı desteklediğimizi bildiririz."
 
DERİNYA KAPISI AÇILSIN!
 
 
Bağımsızlık Yolu Mağusa Örgütü(a)
Ulutan Denizer

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.