1. YAZARLAR

  2. Harun Denizkan

  3. Bakan hazır değil, yasa nasıl hazır olsun?!
Harun Denizkan

Harun Denizkan

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan hazır değil, yasa nasıl hazır olsun?!

A+A-

İyi ki önceki gün UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy devreye girdi de Başbakan İrsen Küçük’ün meclisi erteleme kararını kaldırttı. Bildiğiniz gibi hükümet Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını geçirmek için adeta çırpınıyor. İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nde bir türlü geçemeyen bu yasalar dünkü komite toplantısında da yine geçmedi.

Yani; hükümet Pazartesi meclisi erteleyip dün yasayı geçirip, Çarşamba günü de mecliste görüştürmeyi hedefliyordu. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı misali yasa dün yine geçmedi. Neden geçmedi? diye soracak olursanız; öncelikle şunu söylemeliyiz ki; en azından hiç bilmeyenler öğrenmiş olur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bu bakanlığa bir türlü ayak uyduramadı. Sanki bu bakanlığı hiç benimseyemedi. Gerçi Gülin hanımla sağa sola gitmekten vakit bulup bakanlığına zaman ayıramıyor ki.!

Bakanlar Kurulu’nda bile Sosyal Sigortalarla ilgili en önemli kararlar alınırken bile Gülin hanımla açılışlara gidiyor. Dün de komitede hazır olmadığı görüldü. Komite toplantısına katıldı ama sanki orada değildi. Bir de buna Maliye’nin temsilcisi ile savcı eklenince komite toplantısı Cuma’ya sarktı. Dünkü toplantıda ne savcı vardı, ne de Maliye temsilcisi Şerife hanım da ordaydı ama orda yokmuş gibiydi. İyi ki bu komiteye eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel atandı. Bildiğiniz gibi UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda’nın yerine Türkay Tokel atandı. Komite başkanı Ergün Serdaroğlu’na gelince; o da muhalefetin etkisi altında. Bu yasalar geçtiğinde ister istemez fatura ilk önce ona kesilecek. Çünkü geçecek olan yasalarda Sosyal Sigortalı olan bir çok kişi etkilenecek.

Mesela; %2’lik ihtiyat sandığı pirimi bir anda kalkacak. Ha diyeceksiniz bu yasalar geçince batmış durumda olan Sosyal Sigortalar kurtulacak mı? Bize göre hayır... Hiçbir faydası olmayacak. Ama yine de bu yasaların Cuma günü komiteden geçmesi bekleniyor. Pazartesi günü de meclise havale edilecek. Bu hesaba göre haftaya Sosyal Sigortalar curcunası başlıyor demektir.

 

ÜNVERDİ’NİN BAKANLIK MÜDÜRÜ DE YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi kusura bakmasın ama bugün hep ona yükleneceğiz. Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasaları komiteden geçmedi ama Ünverdi UBP Göçmenköy örgütünden geçti. Yasanın komitede görüşüldüğü gün Ünverdi Kadın Kolları ile birlikte dün Göçmenköy Örgüt Başkanı Özel Kadıoğlu’nu ziyaret ettiler. İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın yaptığı tek şey bu.!

Oysa; onun bakanlık müdürü bile yok. Tokel döneminde bakanlık müdürü olan Erman Yaylalı’yı görevden almıştı yerine veteriner Nazım Akçabay’ı atamıştı ama Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Akçaba’nın bakanlık müdürü olmasına onay vermemişti. Ünverdi; Cumhurbaşkanı’na önergeyi elden verdiği gün Eroğlu ona “Akçaba’nın bu işle ne ilgisi var?” sorusunu sorunca, Ünverdi de “kocamın arkadaşıdır” demişti. Eroğlu haklı olarak Akçaba’nın bakanlık müdürü olmasını onaylamamıştı. Bugün oldu hala Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın bakanlık müdürü yok. Kaldı ki bize göre bakanlığı yürütecek ve koltuğunu dolduracak bakanı da yok! Baksanıza Ünverdi dün Gülin hanım ve diğer kadınlarla birlikte UBP Göçmenköy örgütünü ziyarete gitmişti. Onu bırakın; Ünverdi mesai saatlerinde bile evinde misafir ağırlıyor. Yani diyeceğimiz şu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ciddiye alınmıyor.

 

BOĞAZ PİKNİK ALANINA BİR KULÜBE DAHA

Aslında sormak lazım Boğaz piknik alanına kaç kişi yapıp piknik yapıyor veya orası gerçek anlamda bir piknik alanı mı? Bize göre orası gelişmesi gereken bir orman alanıdır. Orada piknik yapılmaması gerekiyor. Çünkü bize göre piknik alanı değil. Piknik yapmak isteyen gitsin Alevkayası’na.Yine de Boğaz piknik alanına gidenler çoktur diyorsanız diyecek birşeyimiz yok.

Bildiğiniz gibi orada geçmişte birilerine bir yer verildi ve orada bir kulübelik alan içerisinde geçimini sağlıyor. Tabi piknikçilere birşeyler satabiliyorsa.! Duyduğumuza göre; Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu birilerine daha orada yer yapmak için izin verilmiş. Yani; yakında kulübeler ikiye çıkacak. Orman alanına yazık değil mi? Piknik alanı diyorlar ama bizim için orası gelişmekte olan bir orman alanı. İkinci kulübenin orada işi ne olacak? Oda mı piknikçilerden para kazanmaya çalışacak, yoksa şu anda mevcut olan kulübe sahibi piknikçilerden dolayı köşe mi oldu? Yine de bekleyip göreceğiz, bakalım ikinci kulübe izni kime ve ne için verildi? Bu arada bazı söylentilere göre; Boğaz piknik alanına turizm ofisi kurulacakmış. Yani; bu ikinci kulübenin esas amacı turistlere hizmet olacakmış. Söyleyin Allah aşkına Boğaz piknik alanınında turistin ne işi var.?

 

LEFKE’LİLER BAŞBAKAN’DAN ARAZİ VE İŞ İSTEDİ

UBP’den ne istenebilir ki? Seçim kazanmanın en iyi yöntemi de bu. Hele hele isteyenler de UBP’li olursa. Dün Başbakan İrsen Küçük’ün Lefke’den konukları vardı. UBP Lefke Örgüt Başkanı Halil Kamburca başkanlığında bir heyet başbakanı ziyaret etti. UBP örgütü Başbakan’ı ziyaret eder de birley istemez olur mu? Tabiki isteyecek. Gör beni göreyim seni zihniyeti nasıl olmasa devam ediyor. UBP’liler Başbakan’dan kırsal kesim arazisi ve istihdam istediler. Daha ne istesinler ki? Hükümetin de elinde bulunan en önemli imkânlardan biri de bu. Gördüğünüz gibi her hafta bir yerlerde kırsal kesim arazileri veriliyor. Ne olmuş Lefke’lilere verilse.? Nasıl olmazsa onlar da UBP’li.

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Ata SAMİOĞLU; Daü’nün toplantıları dışında hiçbir aktiviteye katılmamanız dikkatlerden kaçmıyor haberiniz olsun. Arada biraz partiye da uğramanız beklenir.

Sn.Erhan ERÇİN; Şu Kamu refom yasası basına anlatıldı anlatılmasına ama biran önce ivedilikle meclise ne zaman sevk edilecek diye soruluyor. Biraz force edin bakalım nolacak.

Sn.İrsen KÜÇÜK; Şu 2. torun müjdesinden sonra keyfinizin daha da yerine geldiğini duyuyoruz. Bu kadar sıkıntılı dönemde arada güzel şeyler insanı motive ediyor değil mi?

Sn.Abdül Celil ÇELİK; Geçen gün meclis yanında yürürken sana seslenmek için arkadaşların boru boruya trafiği alt üst etmişler ama hiç oralı olmamışsın. Kafan dolu da olsa insan biraz çevresine bakar.

Sn.Ali YIRTICI; Bakıyorum hiç formundan düşmüyorsun. Her hafta sonu Girne gecelerine aktığın söyleniyor. Arada farklı mekanlara da gitsen Gargalar seni ister istemez haberini uçuruyor haberin olsun.

Sn.Şerife ÜNVERDİ; Hem bakanlığı, hem de ziyaretleri bir arada yürütebilen tek bakansınız. Varsın Sosyal Sigortalar yasası geçmesin ama ziyaretler süredursun. Daha bir de bakanlık müdürünüz olsa kimbilir neler yapardınız.?

Sn.Celal CİN; Eskiden aktif bir görüntü çizerdin galiba artık emekliğe ayrıldın. Fatma hanımla gezerken IN listesindenydin şimdi Fatma hanımı bırakınca OUT listesine girdin haberin olsun.

Sn.Nilden BEKTAŞ; Şu KG316 plakalı aracını arada yıkat. Yağmur yağacak diyorsan yanılıyorsun yağmurlara daha var. Yıkatmazsan biraz daha arabanın rengini çıkaramayacaklar.

Sn. Bulut AKACAN; İşler yine sarpa sardı. Ali Akarsu akıllandı derken, kızları çığrından çıktı. Aylin ile Berrin eve döndüler. Osman desen kendi dünyasında. Senin anlayacağın; Cemile dışında hepsi de bunalımda. Aman dikkat et bu bunalım seni de sarmasın...

Sn.Osman SIDDIK; Sana bugün mesaj yok ama süprizlere yine de açık ol. Gargayı takip etmeye devam et.

Sn.Bülent KILIÇOĞLU; Maşallah Erman Toroğlu kadar olmasa da ona yaklaştın. Sert ve haşin eleştirilerin ilgi ve dikkat çekiyor. Ama unutma ki bu lig çullisine bile oynansa da kalitenin biraz arttığı kesin.

Sn.Murat GİRGEN; İyi transfer yapmanız futbola olan ilgiyi artırdığı kesin. Keşke her takım Ceyhun kalitesinde birkaç futbolcu transfer etse de ligimize ilgi artsa. Başarılar.

Sn.Mine GÜRSES; Merit Hotel arkasındaki ev sahipleri park sorunundan bıkıp usanmışlar. Ortak yaşam alanı beraber kullanılacağına göre misafir amaçlı otele gelenler için kalıcı bir önlem alsanız iyi olacak. En azından ev sahipleri ile ortak bir çözüm bulmanız rica edilir. Bizden iletmesi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.