1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Bakan Satürn ekonomisini değerlendirdi
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan Satürn ekonomisini değerlendirdi

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Satürn gezegeninde incelemelerde bulunan Maliye Bakanımız değerlendirmelerde bulundu. Fakat ufak bir hatadan dolayı, değerlendirmelerin Satürn ile ilgili olduğu basına yansıyan açıklamalarda yer almadı. KKTC ekonomisine dair değerlendirmeler gibi algılanan açıklamalar, toplumda şaşkınlığa yol açtı. İzninizle aşağıda gerekli düzeltmeyi yapıyorum:

***

Ne açıklama ama!

KKTC ekonomisinin ayakta kalma mücadelesinden başarıyla çıkılmasına az kalmış! Hak ettiğimiz refaha doğru ilerliyormuşuz. Her şeyin tek suçlusu olan ve günah keçisi ilan ettiğimiz ambargo ve izolasyonlar bile bu seferki ilerleyişimizin önünde duramıyormuş. İyi ki Türkiye Cumhuriyeti ve onun katkıları varmış.

Açıklamaları her okuduğumda aynı şeyi hissediyorum: Ya ben ciddi ciddi analiz yeteneğimi yitirdim ve gerçekleri göremiyorum, ya da onlar başka bir gezegende yaşıyorlar.

Açıklamalara göre özetle: KKTC ekonomisi “aşmış”!

Global krizden en az etkilenip, etkilerini halkına hissettirmemiş(!) ülkeler ile aynı kulvarda koşuyoruz. Hatta bizde ne global, ne ulusal, ne yerel, ne genel kriz filan yok aslında açıklamalara bakılırsa.

Hayran kaldım doğrusu!

Yok yok, hayranlığım ekonomik gidişatımıza değil. Benim hayranlığım, geleceğe her koşulda bu denli umutla bakabilen son derece pozitif bakanlarımıza. Hele halk kasılıp kavrulurken, umudunu güçlü tutabilen, geleceğine bu kadar garantiyle bakabilen maliye bakanımıza hayran kaldım.

Hoş gerçi ekonomik kriz onların makamlarına pek uğramıyor olsa da; mutfaklarını yakmıyor, sağlıklarını tehdit etmiyor, araçlarının deposunu delmiyor, evlerindeki elektrik akımında “yüksek gerilim” yaratmıyor olsa da, tüm bunları yaşayan insanları izleyip koltuklarından bu kadar rahat kalabilmek hakikaten büyük maharet.

***

“KKTC Devleti 70  bine yakın insana yılda 2 milyar TL maaş ve maaş benzeri ödeme yapıyor. 18 bin devlet çalışanı, 13 bin devlet emeklisi, 30 bin sosyal sigorta emeklisi ve 8 bin muhtaç özürlü ve engelli insanımız devletten maaş alıyor.”

Biz biliyoruz Sayın Bakan! Peki siz biliyor musunuz ki;

Devlet üzerine düşen sosyal devlet görevlerini yerine getirmiyor: Eğitim, sağlık gibi anayasa ile taahhüt etmekte olduğu temel sosyal devlet hizmetlerini yurttaşına sağlayamıyor?

Biliyor musunuz ki devlet yaptırım gücünü kaybetti: Devlet kurumu olan Elektrik Kurumu faturalarını tahsil edemiyorken, hatta devlet Elektrik Kurumu’na kendi borcunu dahi ödeyemiyor ve vergi toplayamıyorken bankalar borç faizi olarak halkı çatır çatır tüketiyor. Hatta, ekonomide sizin hissetmediğiniz fakat bizi kasıp kavuran gelişmeler(!)den dolayı bankalara verilemeyen her kuruş için yurttaşlar her gün cezaevine kapatılma riskileri var.

Hatta sayın bakan, asgari ücretin en son ne zaman değiştiğini de unuttuk biliyor musunuz?

KTHY batırıldığından bu yana alacağını tahsil edememiş, ödediği hizmetin bedelini hala alamayan insanlar olduğunu biliyor musunuz?

***

Eğer bunları ve bunlar gibi daha nicelerini de hesaplarınıza katsaydınız sayın bakan, tablonun belki de o kadar pembe olmadığını görebilecektiniz. Ama hadi neyse, memlekette birileri umutlu olmalı. Birileri, gidişattan memnun olmalı. Yoksa devletimiz yıkılır, hiç kimsecikler yönetime talip olmaz da, onu da Türkiye Cumhuriyeti’nden ithal etmek zorunda kalırız.

Maazallah KKTC devletinin yönetimi elimizden gidiverir… Yok yok siz umudunuzu kesmeyin yurdumuzdan, ekonomimizden Sayın Bakan.

***

Satürn’deki incelemelerinize devam edin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.