1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Balcı: "Mağusa lağım kokularıyla yaşamak zorunda bırakıldı"
Balcı: "Mağusa lağım kokularıyla yaşamak zorunda bırakıldı"

Balcı: "Mağusa lağım kokularıyla yaşamak zorunda bırakıldı"

TDP Mağusa İlçe Başkan Vekili Ece Balcı, birçok bölgede olduğu gibi Mağusa'da da plansızlıktan ve günübirlik karar ve uygulamalardan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşandığını belirtti.

A+A-

Toplumcu Demokrasi  Partisi (TDP) Mağusa İlçe Başkan Vekili Ece Balcı, birçok bölgede olduğu gibi Mağusa'da da plansızlıktan ve günübirlik karar ve uygulamalardan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşandığını belirtti.

Yazılı açıklamasında, Mağusa’da en acil ve elzem gerekliliklerin başında imar planı geldiğine dikkat çeken Balcı, geçtiğimiz yıl çıkarılan Ülkesel Fizik Plan’ın ardından tüm ilçeler gibi Mağusa'da da imar planı hazırlanması gerektiğini, ancak bu yönde ciddi bir çalışma yapılmadığını kaydetti.

Tümüyle ranta ve ayrımcılığa dayanan bir yapılaşma ve plansız büyüme ile tarihi kentlerin çarpık yapılaşmaya maruz kaldıklarını kaydeden Balcı, buna bir an önce dur demek ve bundan sonrasını doğru götürmek adına yapılması gereken acil çalışmalar olduğunu ifade etti.

Mağusa'nın yanlış yapılmış bir kanalizasyon projesinin vahim sonuçları ile karşı karşıya olduğunu, kent halkının lağım kokularıyla yaşamak zorunda bırakıldığını anlatan Balcı, projenin genel tamiratını beklemeden mevcut imkanlarla yapılabilecek düzenlemeler olduğunu, ancak ilk etapta kokuyu önleyecek bu tedbirlerin halen alınmadığını kaydetti.

Birçok bölgede olduğu gibi Mağusa’da da bozuk-plansız yollar, alınmayan tedbirler, yapılmayan denetimler nedeniyle çok ciddi trafik kazaları yaşandığını, birçok ailenin canının yandığını vurgulayan Balcı, "Trafik kazaları yüzlerce kişinin canını yaktı, hala yetmedi mi? Mevcut imkanlar dahilinde bile alınabilecek tedbirlerle kazaların azaltılabileceği bilindiği halde, yöneticilerin konuya duyarsız kalmalarını anlamlandırmak mümkün değil " ifadelerine yer verdi.

Mağusalının kentine sahip çıkması ile bölgedeki sorunların bir kısmının toplumsal imkan ve dayanışmayla çözümlenebileceğini belirten Balcı,"Mağusalılar olarak insani bir kent istiyoruz. Temiz çevre, bakımlı şehir, görsel ve sosyal gelişmişlik; birbirini ötekileştiren, çıkar çatışmalarına heba edilen değil, dayanışma ve birlik içerisinde bir toplumsal yapı. Bunlara ulaşmak için yapılması gereken tek şey, toplumsal yarar öncelikli ve çok çalışmak. Biz buna hazırız ve kararlıyız" diye ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.