1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Barış Kültürü Eğitimi Çalıştayları” devam ediyor
“Barış Kültürü Eğitimi Çalıştayları” devam ediyor

“Barış Kültürü Eğitimi Çalıştayları” devam ediyor

“Barış Kültürü Eğitimi” Projesi kapsamında, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile ortaklaşa düzenlenen öğretmenler düzeyindeki çalıştayların devamı, iki toplumdan öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti.

A+A-

POST Araştırma Enstitüsü tarafından Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen “Barış Kültürü Eğitimi” Projesi kapsamında, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile ortaklaşa düzenlenen öğretmenler düzeyindeki çalıştayların devamı, iki toplumdan öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti.

POST Araştırma Enstitüsü Proje Sorumlusu Mehveş Beyidoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, Şubat-Nisan ayları arasında “Barış Kültürü Eğitimi” modülü çerçevesinde birçok çalıştay düzenleyen POST Araştırma Enstitüsü'nün, öğretmenler düzeyinde organize edilen “Barış Kültürü Eğitimi’ne Giriş” başlıklı çalıştay çalışmasının ardından, “Yapılandırılmış Diyalog Tasarım Süreci” adı altında gerçekleştirilen çalıştaya, iki toplumdan yaklaşık 80 öğretmen katılırken, çalıştaylar kapsamında iki toplumdan toplam 280 öğretmene ulaşılmış oldu.

POST Araştırma Enstitüsü'nün çalıştayında, iki toplumdan öğretmenlerin bir yandan birlikte vakit geçirerek birbirlerini tanımaları hedeflenirken, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, göçün getirdiği sorunlar ve zorbalık gibi sorunlara karşı empati geliştirerek, bu sorunlarla alternatif bir şekilde nasıl başa çıkılabileceğiyle ilgili yöntemler irdelendi. Açıklamada şöyle denildi:

1449408355.jpg

“Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz ay içerisinde ortaokul ve lise öğrencilerinin Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılarda bulunmasıyla önemi bir kez daha anlaşılan “Barış Kültürü Eğitimi” hatırlanacağı üzere, iki liderin barış kültürünün inşası için Barış Eğitimi konusunda bir teknik komite kurulması konusunda ortak bir adım atmasına neden olmuştu.

Eğitim Komitesi'nin iki toplumdaki eğitim sistemleri arasında koordinasyonu sağlayarak, özellikle çatışma dönüşümü, barış, önyargıların ortadan kaldırılması gibi konuların eğitim müfredatlarında yer alması ve milliyetçilik, ırkçılık gibi konuların ise eğitim müfredatlarından çıkarılması konusunda çalışmalar yapmasının hedeflendiği bildirilmişti.

“Barış Kültürü Eğitimi” konusunda çalıştaylar düzenlemeye devam eden POST Araştırma Enstitüsü Proje Sorumlusu Mehveş Beyidoğlu, projenin iki toplumdan da öğretmenlerin ilgisini daha fazla çekmeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Barış Kültürü Eğitimi konusundaki ortak çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

Beyidoğlu, iki toplumdan öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen Barış Kültürü çalıştaylarının devam edeceğini ifade ederek, POST Araştırma Enstitüsü olarak öğretmenler düzeyinde Haziran ayına kadar iki çalıştay daha gerçekleştireceklerini ve ilerleyen dönemlerde bu çalıştayların öğrencileri ve gençleri de içine alarak yaygınlaşarak devam edeceğini söyledi.

POST Araştırma Enstitüsü'nün düzenlediği çalıştaylarla ilgilenen öğretmen ve öğrencilere her zaman kapılarının açık olduğunu belirten Beyidoğlu, düzenlenen aktiviteler ve çalışmalarla ilgili bilgi almak isteyenlerin, Enstitü'nün Facebook sayfasından (POST-RI), https://postresearchinstitute.wordpress.com/ internet adresinden veya +90 (392) 22 76 843 numaralı telefondan kendilerine ulaşılabileceğini belirtti.”

1449408343.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.