1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Başımıza taş yağabilir…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Başımıza taş yağabilir…

A+A-

* Gündeminde sadece seçim olan UBP uzatmalı kurultayı yarın. Bakalım UBP’deki çalkantı sonuçlanacak mı, yoksa daha büyük çalkantılar mı tetiklenecek?
   * TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “Bir yıldır süren bu kurultay olayı Türkiye’de olsa dayanılmazdı” dedi. Biz de dayanamadık ama elden ne gelir ki, dayanamadıklarımız bize zorla dayatıldı.
   * Politikacılarımız kırmızı kurdele kesmeye çok hevesli. Her meclis toplantısı kurdele kesilerek açılırsa, kronikleşen nisap sorunu çözümlenir. Garanti veririm!..
   * Lefkoşa Belediyesi’nin yoksul fonu bile varlıklılara dağıtıldı. Yoksullara bunlardan fırsat mı kalır?..
   * Kapkaççılar artık KKTC’de… Onlara yetişebilmek için atletizme çalışmalıyız.
   * Son üç yılda trafik kazaları azalmış. Aman göz tutmasın… Yine de tahminime göre, kazaların azalması, durmadan yükselen benzin fiyatlarından dolayı araba kullanımının azalmasındandır
   * KKTC’de erkekler kadınlara oranla daha çok kaza yapıyorlar. Kendinize gelin ey erkek sürücüler; erkeklik böyle kanıtlanmaz...
   * Kazalar azalsa da arabalar trafikte sıkça takla atmaya başladı. En atlet arabalar bizim ülkeye mi ithal edilir?..
   * Ne münasebet efendim; bu ülkede hiç kimse alkollü araba kullanmaz. Kullanılan araba ya benzinlidir, ya da mazotlu…
   * Tüketiciler Derneği, inek eti yerine dana eti satıldığından yakındı. Dua edelim ki inek eti yerine at eti satılmıyor… Biz Avrupalılardan daha şanslıyız yine de…
   * Gece kulüplerine yapılan polis baskınlarında müdavimlerin tasarrufunda patlayıcı maddeler, envai çeşit silah ve biber gazı bulundu. Besbelli bunlar gece kulüplerine aşk yapmaya değil, savaş yapmaya giderler.
   * Gece kulüplerinde fuhuşta yakalananlar karakola götürüldüler. Hayret yani; başka bir muamelede yakalanmaları mı beklenirdi?
   * Girne’deki Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan İrsen Küçük Girneli delegelerle birlikte yemek yedi. Bakanlar Kurulu bahane, delegelerle yemek şahane. 
   * “Mücahit” adlı acar delikanlı, köylüsünün bilezik ve küpelerini çalıp gece kulübündeki sevgilisine verdi. “Bir kıvılcım parlıyor mücahidin içinde…”
   * Ömür boyu ruhani makamda oturma olanağına sahip Papa hazretleri bile istifa etti. Bizim makam sahiplerinin sözlüğünde “istifa” sözcüğünün yeri yok. 
   * İstifa eden papanın kardeşi “ağabeyim artık huzur istiyor” dedi. Vatikan’da da mı huzur kalmadı?..
   * Bir zencinin papa olması olasılığı yüksekmiş. Neden olmasın? Sadece kadınlar papa olamazlar. Çünkü onlar testis testinden geçemezler.
   * Kış aylarında bile sivrisinek ve karasinek tacizindeyiz. Bakalım yaz aylarında halimiz nice olur!..
   * Ülkemizin huzursuzluğundan olacak, yılanlar da kış uykusundan erken uyandı…
   * Rusya meteor yağmuru altında kaldı. “Başımıza taş yağacak” derler ya, olan aynen işte o…
   * Korkarım Rusya’dan sonra bizim Kuzey Kıbrıs da bu taş yağmurundan nasibini alacak… Bu bizim mıntıkada başımıza taş yağdıracak nitelikte o kadar alengirli iş yapılmakta ki!..
   * ELAM cumhurbaşkanı adayına giden oylar Güney Kıbrıs’ta faşizmin ve ırkçılığın yükselişte olduğunun kanıtı. Tehlike çanlarının duyulabilmesini dilerim.
   * Haftanın öğüdü Ernesto Che Guavera’dan: “Ne kadar farklı olursa olsun sana ait olmayana tenezzül etme. Ve ne kadar basit olursa olsun, senin olandan asla vazgeçme.”
   * “İnsanların ne kadar kötü olduklarını görmek beni hiç şaşırtmıyor. Fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce çok şaşırıyorum.” Goethe.
   * Temel’in dünyası: Karadeniz’de bir mezarlığa iki kişilik küçük bir uçak düşer. Kaza yerine telefonla bağlanan televizyon haber kanalının spikerine Temel heyecanla şu açıklamayı yapar: “Şu ana kadar 89 ceset çıkardık. Daha da çıkarmaya devam ediyoruz.”     * Ve şiir… Necip Fazıl Kısakürek’ten: “Ne hasta bekler sabahı, / Ne taze ölüyü mezar. / Ne de şeytan, bir günahı, / Seni beklediğim kadar.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.