1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Başkaldırı!
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkaldırı!

A+A-

Romantizm, Klasik Edebiyat akımına tepki olarak 18. yüzyılın sonlarında doğan ve ünlü Fransız yazarı Victor Hugo’yla birlikte büyük ün kazanan, insanın yaratma özgürlüğü önündeki her şeye karşı duran bir akım olarak karşımıza çıkar. “En iyi kural, kuralsızlıktır” savını geliştirmiş olan akım, insanın duygularını, düş gücünü hayata geçirmesini ve insanı düzeltmenin toplumu düzeltmekle olabileceğini savunur.

 

Romantizm, Klasik Edebiyat Akımı’nın düzenlilik, uyumluluk, dengelilik, akılcılık ve idealleştirme gibi özelliklerine bir başkaldırı niteliğindedir. Romantizm, doğduğu çağın akılcılığı ve maddeciliğine tepki olarak bireye, öznelliğe, akıl dışılığa, düş gücüne, kişiselliğe, kendiliğindenciliğe ve aşkınlığa, yani sınırları zorlayıp geçmeye önem verir. Tarihsel olarak bu dönemde gelişen orta soylu sınıfın, yani burjuvazinin duygu, düşünce ve yaşam tarzını ön plana çıkarır.

 

Romantizm akımı değişik ülkelerde değişik biçimlerde ortaya çıkan bir akım. İngiliz edebiyatında daha çok şiirde kendini gösterirken. İngiliz şiirinde kalın bir çizgide kendini gösteren romantizmin bu çizgideki ilk ismi William Wordsworth olarak kabul edilebilir. Ayrıca Samuel Taylor Coleridge, Percy Bysshe Shelley ve John Keats gibi isimlerle bu listeyi zenginleştirmem mümkün. Çizginin en kalın yerine ise Lord Byron’u koymak lazım.

 

Romantizm doğduğu topraklarda yani Fransız edebiyatında daha yaygın bir özellik gösterir. Fransızların dünya edebiyatına kazandırdığı ve bu akımın öncülerinden olan Victor Hugo’dan başka; Benjamin Constant, Alphonse de Lamartine, Alfred de Vigny, Alfred de Mussed ve Theophile Gautier de bu listede yer alır.

Victor Hugo’dan etkilenen Namık Kemal bu dönemin en etkili yazarlarındandır.

*

İnsanın yaratma özgürlüğü önündeki her şeye karşı duran bir akım olarak Romantizm, aynı zamanda klasik olana, düşünsel özgürlüğe gem vuracak kadar sınırlandırıcı ve zümrelerce sahiplenilmiş olan da bir başkaldırıydı.

Bir akım dünün ki bir yanıyla mücadele ve başkaldırının simgesi, diğer yanıyla yaratma özgürlüğü ile beslenen estetik içersin.

Tarihteki en görkemli başkaldırının adı olarak anmamız mümkün, Romantizmi.

İşte bu nedenler en başkaldıran meydanlar dahi, duyguyla başardığını başaramaz şiddetle!

Keşke tüm başkaldırılarımız bu denli içimize işleyen akımlar doğurabilse yeniden. Düşmanlık ve nefret tohumlarıyla sonuçlanacağına.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.