1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Başkanlık sistemine doğru!
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlık sistemine doğru!

A+A-

Tam ne yazacağıma karar verdiğim an TAK (Türk Ajansı Kıbrıs)’tan cep telefonuma haber mesajı geldi.

Mesaj, “Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın, 2. Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat ile AKP merkezinde 1 saat 45 dakika görüştüğü haberini içeriyordu.

Aklımdakileri güçlendiren bir haber oldu bu.

Sendikal Hareket – Erdoğan görece kavgasının, günlerdir  detaylarını inceliyorum. Metinleri, söylemleri değil, hatta sonuçları ve sebepleri de değil.

Doğrudan doğruya bir domine teorisi ile inceliyorum. Bu adımların neleri tetikleyeceğini hesaplayarak. Biraz fotoğrafı tam görme gayretiyle.

Hiçbir şeyin birden bire olmadığını anlama ve anlatma gayretimden.

İşte size bir projeksiyon:

Başbakan Erdoğran’ın bu yılın ortasındaki seçimleri atlatmasının ardından - değerlendirmem o ki yeniden tek başına iktirad olacaktır - sıra yeni bir ezberi bozmaya gelecek.

Bu da Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi yönünde bir yörüngeye oturmasıdır. Peki diyeceksiniz ki, Erdoğan’ın söylemlerinde bizleri paylaması ile bunun ne ilgisi var? Var aslında.

Görece, kontrolden çıkmış bir siyaset gibi duran siyasetimize ve KKTC’nin son zamanlarda dinmek bilmez iç dinamiklerine rağmen hiçbir şey yolunda değil. Genel bir karamsarlık, mutsuzluk hatta agresiflik söz konusu. Deyin ki antlaşma sürecinin sıkıntısı, ekonomik önlemler, ambargo veya aklınıza ne gelirse gelsin hiç fark etmez, ayranın köpüğü kabarmakta.

Mevcut sistemin durumu da ortada. Rejim; siyasilerin ya da iktidarların değişmesi ile düzelemeyecek bir yapıda, hantal ve gelişmeye müsade etmez “tek dişi kalmış canavar” gibi duruyor. Kabuk değiştirmek, sistemi sorgulayıp yamalamak gibi çözümler de artık iş yapmıyor. Hatta gelir düzeyinin yükselmesi dahi çözüm değil. Bu yapıya işlevsellik kazandırmak konusunda “çözüm” dahi çözüm değil.

Peki Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın yeni 5 yılında hedefi gibi duran başkanlık sistemine geçiş, gözle görülür tıkanıklıkları olan KKTC’de neden önce olmasın? Bu soruyu acaba Ankara’da sormuş mudur?

İşte projeksiyonun nihai hedefi bu.

Türkiye’den önce KKTC’de bir başkanlık sistemine geçiş!

Federatif bir gelecek ve antlaşma sürecine uygun, mevcut sistemden çekilenleri reorganize etmeye müsait temiz bir sayfa. Neden olmasın?

Şimdi başa dönelim. Erdoğan - Talat görüşmesine ve domino etkisine.

Hep birlikte bir daha düşünelim. “Mevcut durum” siyaseten sizce neye gebe?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.