1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Baskın Oran: "Adalar Lozan'da değil, 1913'te kaybedildi"
Baskın Oran: "Adalar Lozan'da değil, 1913'te kaybedildi"

Baskın Oran: "Adalar Lozan'da değil, 1913'te kaybedildi"

Oran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a razı ettiler" ifadelerini kullandığı açıklamasını eleştirerek "Erdoğan milliyetçi tahriklere başladı. Adalar Lozan'da değil, 1913'te kaybedildi" diye konuştu.

A+A-

T24'te yer alan habere göre, Oran, Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'yla ilgili olarak yaptığı açıklamaların 'milliyetçi duyguları tetikleme amacı güttüğünü' iddia ederek, "Adalar 1913'te Osmanlı imparatorluğu tarafından verildi. Ve öyle Yunanistan'la falan karşı karşıya değil 6 tane büyük Avrupa devleti karar verdi" diyen Prof. Oran, "Önce 1913 Londra Antlaşması'yla büyük devletlerin kararı, sonra da Osmanlı ile Yunanistan arasında yapılan Atina Antlaşmasıyla 12 Ada İtalya'ya verildi. Geri kalan adaların, İmroz ve Bozcaada hariç, Yunanistan'a verilmesi kararlaştırıldı. Ancak bu antlaşma resmileşemeden I. Dünya Savaşı patladı ve mesele Lozan'a kaldı" dedi.

'BU ÇOK KLASİK BİR OLAYDIR, TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN SAĞCILAR LOZAN'A LAF EDERLER'

Oran, Erdoğan'ın Lozan eleştirilerine yönelik "Erdoğan, Türkiye'nin üzerinden ölü toprağının yavaş yavaş kalktığını görerek paniğe kapılıyor ve milliyetçi tahriklere başlıyor. Şimdi bu milliyetçi tahriklerin ilk aşaması olarak Lozan'a laf ediyor, bu çok klasik bir olaydır. Türkiye'deki bütün sağcılar Lozan'a laf ederler. Esasen adalar üzerinden değil de Kürt sorunu ve Musul konusunda laf ederler. İkinci aşama, savaş olacaktır. Erdoğan'ın Türkiye'de otoritesinin sarsıldığını gördüğü zaman başvuracağı ikinci provokasyon savaş olacaktır. Suriye, İran, Irak ve özellikle Rusya, Türkiye'nin oralara girmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylemeye başladılar. Yani çok ciddi bir direniş var. Amerika, oradaki YPG'nin vurulmasına razı gelmiyor çünkü esas müttefik YPG orada" ifadelerini kullandı. Oran eleştirilerine şöyle devam etti:

'ÖLÜ TOPRAĞI KALKMAYA BAŞLADI'

" 'Suriye'de milli bir ordu kurmak istiyoruz' dedi. Yunanistan "Türkiye'de milli bir ordu kurmak istiyoruz'" diye çıksa ne olur? Başkasının topraklarına milli ordu kurmak ne demek? Resmen oraları işgal etmek demek. Bütün bunlar o tek adama giden korku imparatorluğunun sarsılması. Ayın 8'inde Ankara'da toplantı var, birçok ilde yapılıyor bu toplantılar. İstanbul'da büyük toplantı yapılacak. Devamlı bir örgüt kurulacak özgürlüklerin saldırıya uğramasını engellemek için. Eğitim- Sen direniyor, Kocaeli'de üniversite dışında akademi açıldı. KESK Ankara'ya yürüyüşlere başlıyor bir sürü koldan. Bunlar yoktu, ölü toprağı kalkmaya başladı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.