1. YAZARLAR

  2. Ceren Güven

  3. Başucu İnsanı
Ceren Güven

Ceren Güven

Sözcüklerin Rengi
Yazarın Tüm Yazıları >

Başucu İnsanı

A+A-

Evreni tanıdığımız günden bu yana hiç yalnız kalmadık.Yalnızlaştığımızı düşündük bazen, ama her zaman etrafımızda birileri vardı, belki doğrudan doğruya yanıbaşımızda,belki de otların ardından bakan iki göz şeklinde!

''Yalnız insan güçlü insandır.''derler.Bu kadar acımasız olunmamalı aslında.İnsan kalabalıktan çıkıp,kendini yalnızlığa çekebildikçe güçlenir;evet hakkı var.Ama yalnız kaldıkça kendi merkezinden başka yer tanıyamaz insan; görmez, gezmek istemez; başka dilleri, yerleri, yürekleri.

Kalabalık,çok ses yorar insanı ne fazla kalabalık iyi gelir ne de çok fazla kendindelik.İkisininde dozu fazlalaştıkça yan etkileri o kadar etkiler insanı.

Başucu kitaplarımız vardır ya tıpkı onlar gibi başucu insanlarımız olmalı.Bu kişiler; seni sen,beni ben yapanlar olmalı.En uzak olsa bile bazen çok şey paylaştıkların gibi.Yaşamın boyunca senin iç sesini dinlemeli.

Yaşadıkça anı'lanıyoruz,sayfa sayfa anılar katıyoruz hayatımıza.Anılar paylaştıkça değerli oluyor, içindekilerle ,başucu kahramanlarımızla renklilik kazanıyor.

İşe gidiyorsunuz, okula gidiyorsunuz, ona şöyle buna böyle diyorsunuz, laf yetiştiriyorsunuz, kafanızda korkular biriktiriyorsunuz, sevip,aşık oluyorunuz,umuyorsunuz,yıkılıyorsunuz.E bunları tek başına yüklenemez ya insan;bir zaman sonra eğimlenir bükümlenir.Anlatamadıkça,kafa yormadıkça,tartışmadıkça güçlenemez insan.

Önce kalabalıkta olacak, farklı sesleri duyacak,acıyı,ekşiyi,tatlıyı,tuzluyu tadacak.Bunları anlamlandıracak.Ekşiyle tuzlunun kavgasını tutacak belki.Bir taraf seçecek bunun üzerine savaşacak.Günlerce kafa yoracak.Yenecek kimi zaman, yenilecek,çokluk karşısında azlığı görecek, yalnızlaşacak, daha fazla iç sesini dinleyecek, savaşını kazanmayı öğrenecek.Yaşamadıkça, kısıtlandıkça hayattaki alanımız büyüyemez,o küçük çemberin içinde döner dururuz.

İnsanın en önemli gücü özgürlüğüdür.Hayatında en güzel yanı özgürlüktür.Özgürlük önce kişinin kendi içinde başlıyor, kendi düşünce sisteminde, değer yargılarında,anlamlandırmalarında.Kendi kafanın özgürlüğünü kurmak önemli.Şimdi yalnızım diyenlere dönüyorum,özgürlüklerinizi elde ederken,bunun savaşımlarını verirken ve şimdi karar verirken yalnız kendinizi mi düşünürsünüz?

Yoksa başucu kahramanlarınıza da ''konuşma imi'' var mıdır?

Hiç birimiz tek başımıza var olmadık.''Seni sen'',''beni ben'' yapanlar vardı.Kim ne kadar büyük ve ağır olursa olsun, kendini başkalarına paylaştırmayı bilmeli.Ufak olayların büyük etkilerini yansıtabilmeli,sayfalarını açık tutabilmeli.

Beni ben yapan her şey,herkes şimdi bir kere daha düşündürüyor beni.Başucumdakiler siz hep var olun!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.