1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Baz istasyonu istemiyoruz, Dikmen halkı ölüyor”
"Baz istasyonu istemiyoruz, Dikmen halkı ölüyor”

"Baz istasyonu istemiyoruz, Dikmen halkı ölüyor”

Kanser hastalıklarının arttığı Dikmen’de sokağa dökülen halk, baz istasyonlarının kaldırılmasını isterken, GSM operatörleri iddiaları reddediyor.

A+A-

Remzi Samar

Girne’ye bağlı Dikmen Köyüne kurulan bir baz istasyonu nedeniyle bölge halkı protesto amaçlı eylem yaptı. Köyde artan kanser vakalarına bu istasyonların neden olduğunu düşünen köylüler, yetkililere istasyonların kaldırılması çağrısında bulundu.   

Dikmen Belediye Başkanı Yüksek Çelebi, baz istasyonlarını gördükleri zaman tüylerinin diken diken olduğunu söyledi. Kurulan son istasyonun gece operasyonu ile gerçekleştiğini kaydeden Çelebi, “Dolayısıyla bunların derhal kaldırılması lazımdır. Benim bu istasyonla ilgili bir bilgim yok. Zaten yapan şirketler, gece yarısı operasyonlarıyla yaparlar. Bir gün sabah uyandığımızda bunu dikili bulduk” dedi. 

“Dikmen halkı ölüyor”

Dikmen’de yeni kurulan baz istasyonu önünde toplanan köylüler, “Dikmen’de baz istasyonu istemiyoruz, Dikmen halkı ölüyor” pankartlarıyla ağızlarında maskelerle protesto eylemi gerçekleştirdi. Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de baz istasyonun kaldırılması talebine destek vererek, köylüler arasında yerini aldı. 

Çelebi: "Rahatsız oluyoruz"

Daha önce belediyeye ait bir binada bulunan baz istasyonu şirketi ile davalık olduklarını belirten Çelebi, “Rahatsız oluyoruz. Mahalle halkı, köylü şikâyetçidir. Köylünün şikâyetçi olduğu bir konuya benim olur vermem mümkün değildir” şeklinde konuştu. 
Bölgede bulunan istasyonların derhal kaldırılması gerektiğine işaret eden Çelebi, bu konuda bilgi sahibi olmadığını kaydetti. Köylünün şikâyetçi olduğu konuda kendisinin aksi bir görüş belirtme hakkının olmadığını ifade eden Çelebi şöyle dedi: “Buna izin veren makam kimse aslında ona gidip eylem yapılması lazım…  Cep telefonu var, internet var. Bilgiye erken ulaşmak gerekiyor teknolojinin gelişimi için ihtiyaç olduğunun da farkındayız ama kim verirse halkı bilgilendirmesi gerekir. Özellikle halkımız buna neden karşı çıkar, kanser vakalarının bu kadar arttığı bu zamanlarda köyümüzde buna karşı çıkmayıp da ne yapalım. Bunlara karşı birlikte mücadele vermeye devam edeceğiz.”

Toprak: "İstasyonlardan sonra sağlık sorunları arttı"

Baz istasyonlarının bölgeden bir an önce kaldırılması gerektiğini belirten Dikmen köylüsü Neriman Toprak, “38 senedir bu köyde yaşıyorum. Son 3 sene içerisinde bu sağlık sorunlarında artış yaşanmaya başladı. Ama şu anda kimsenin sesi çıkmıyor. Bizim köyümüzde insanlar bu kadar mı? Neden hepsi birlik olmuyor. Böyle sessiz kalmakla hiçbir şey yapamayız. Yarın her tarafı dolduracaklar. Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetinden vazgeçilmelidir” dedi.  

Öztürk: "İstasyona çok yakınım; kanser tedavisi gördüm"

Dikmen’de yaşayan Nejla Öztürk de 2 kez Ankara’da Onkoloji Merkezi’nde ameliyat olduğunu belirterek şunları aktardı: “ Baz istasyonlarına evim çok yakın. Ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Bunlara izin verenlere buradan şunları söylemek isterim. Lütfen bir kere Onkolojinin koridorlarında yürüyüp sadece bir tur atıp geri gelsinler. Bakalım nasıl bir duygudur. Orada yatan insanların neler yaşadığını be hissettim. Biliyorum. Bunlara imza atan arkadaşlara sadece orada bir tur atmaları gerektiğini söylüyorum” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.