1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Bazı firmalar cinsel gücü artırıcı ilaçları kaçak üretiyor, orjinal diye satıyor"
"Bazı firmalar cinsel gücü artırıcı ilaçları kaçak üretiyor, orjinal diye satıyor"

"Bazı firmalar cinsel gücü artırıcı ilaçları kaçak üretiyor, orjinal diye satıyor"

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Gardiyanoğlu, KKTC’de kaçak bir şekilde cinsel gücü artırıcı ilaçlar üretildiğini, bu ilaçların orijinal ilaçlarla bir ilgisi olmadığını dile getirdi .

A+A-

Suna ERDEN 

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, önceki gün polis operasyonu sonucu bir eczane ve bir ilaç üretim firmasında ele geçirilen cinsel gücü artırıcı ilaçların reçetesiz kullanılması durumunda tehlike oluşturacağını söyledi. Gardiyanoğlu, bazı firmaların da KKTC’de bu tür ilaçlar ürettiğini, bunun yasal olmadığını belirterek, ayrıca yasa dışı yollarla üretilen ve orijinalmiş gibi 

satılan bu ilaçların içeriğinin ve etkinliğini ise farklı olduğunu vurguladı. Star Kıbrıs’a konuşan Gardiyanoğlu, “Cinsel gücü artırıcı ilaçlar kullanılabilir ancak sadece ürolog doktorun muayenesi sonrası vereceği reçete ile alınmalıdır” dedi. 

KAÇAK ÜRETİLİYOR, ORİJİNAL DİYE SATILIYOR 

Kuzey Kıbrıs’ta bazı firmalar tarafından cinsel gücü artırıcı ilaçların kaçak yollardan üretildiğini ifade eden Gardiyanoğlu, ayrıca bu tür ilaçların ülkeye gayri yasal yollardan sokulduğunu ve gayri yasal şekilde satıldığını söyledi. Türkiye’de bu tür ilaçların patent alınarak üretildiğini kaydeden Gardiyanoğlu, KKTC devletinin patent alma gibi bir şansı olmadığı için üretilen ilaçların yasal herhangi bir dayanağı olmadığını dile getirdi. Gardiyanoğlu, yasa dışı yollarla üretilen ve orijinalmiş gibi satılan bu ilaçların içeriğinin farklı olduğunu; orijinal ilaçlarla isim dışınca bir ilgisi olmadığını dile getirdi 

REÇETESİZ KULLANMAYIN 

Gardiyanoğlu, “Öncelikle cinsel gücü arttırıcı ilacı üretmeniz için patentin elinizde olması gerekiyor. Ayrıca ilacın bileşenlerini oluşturan hammaddeyi ithal etmeniz lazım. Eğer patent yoksa hammadde de alamazsınız. Bu nedenle alamadığınız için kendiniz üretseniz bile birebir aynısını üretemezseniz. İlacın bileşenleri sadece patent hakkını elinde bulundurana verilir. Dolayısı ile kaçak yollardan üretilen bu ilaçların ne içeriği ne de etkinliği orijinal ilaçlarla aynı değildir” şeklinde açıklama yaptı. KKTC’de kaçak bir şekilde ilaç üretmenin caydırıcı cezası olmadığını da dile getiren Gardiyanoğlu, halkı insan sağlığını tehlikeye sokacak kaçak ilaçlar almaması konusunda uyararak, “Cinsel gücü artırıcı ilaçlar kullanılabilir ancak sadece ürolog doktorun muayenesi sonrası vereceği reçete ile alınmalıdır. Aksi takdirde beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.