1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Beklemekten yorulduk
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Beklemekten yorulduk

A+A-

CTP-BG Parti Meclisi toplantısının sonucunu beklerken, sosyal medyadan bir ileti paylaşmıştım. Bu ileti o anda tam da içimden geçen duygunun ifadesiydi. İletiye gelen birkaç yorum bu yazının gerçek sebebidir. Çünkü Kıbrıslı Türklerin aslında çilekeş bir bekleyiş içerisinde nesiller boyu devam eden yaşam mücadelelerine vurgu yapan bir sürecin çeşitliliğini anımsatıyordu.

Kimi yorumcular güncel aldılar konuyu, kimileri de tarihsel süreç içinde değerlendirme yaptılar.

İleti şöyleydi: “28 Temmuz'dan beridir bekliyoruz diyeceğim, biri çıkıp 1974'ten beridir bekliyoruz diyecek. Ötekisi 1963'ten beri... Bu böylece gidecek!!! :(“

Deniz Birinci Bekleyen Derviş, hükümeti istediği gibi dizayn etmiş.

Baris Erkmen Neyi beklerik? (17 hours ago via mobile)

Süleyman Mert Beklemek denince aklıma 2 şey geldi. ilki Godot'yu beklemek! Diğeri de Cem Karaca'nın 'Bekle beni' şarkısı...(17 hours ago via mobile)

Süleyman Mert Bu arada bir duyum aldım. Ctp hükumeti kuramazsa, Ubp, Dp ve Tdp kuracaklarmış. Deniz Birinci doğruluk payı var mı?(17 hours ago via mobile)

Kezban Sağanak anladığım kadarıyla hükümeti Barış bey.Ama sanırım su yolunu bulur akar gider. İşimiz çok zor.Halkımız yeterli yetkiyi hiçbir partiye vermedi ki.Yoksa 5 yıl daha mı geçecek beklemekle?(17 hours ago )

Duygu Amber Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım Vallah ...Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah...Alemin keyfi yerinde yine maşallah ....Bize de bir gün kader güler güler inşallah.....Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım Vallah....Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah .....(17 hours ago)

Fesuphanallah - Erkin Koray(17 hours ago)

Mehmet Birinci CTP liderliginin pesinden giderseniz hic de surpriz olmaz bu sonuc!!!(16 hours ago )

Ezcan Özsoy 1571 DEN BERİ BEKLERİK(7 hours ago via mobile)

***

Bakın!

Farklı çevrelerden dostlar için beklemek algısının ne anlama geldiğini izleyin gelen yorumlardan!

Ve Kıbrıslı Türklerin, aslında bıkkınlığını, gelecek hakkında daha çok düşünmek arzusu taşımaktan sıkıldığını, milliyet, birlik ve beraberlik algılarının nasıl oluştuğunu ve şekillendiğini varın siz görün…

***

Zamanımız yok!

O kadar uzun bir zaman kaybettik ki beklediğimiz her şey için… O kadar çok sıkıldık, o kadar çok ümitlendik ve ümitlerimizi kaybettik ki…

Şimdi daha fazla merak edesimiz, daha fazla bekleyesimiz yok.

CTP-BG’nin çok önemli bir misyonu var şu anda: Bir an evvel ne yapmak istediklerini ve ne planladıklarını halkla, toplumla paylaşacaklar ve süreci halkın hak ettiği şekilde halka sunacaklar. Hiçbir şeyin gizli kalmaması, gizliliğin hem halk için, hem de siyasilerin kendileri için önemli kayıplara yol açtığını hatırlayacak ve artık o oyuna ne kendilerinin, ne de bizlerin gelmek istemediğimizi görecek, bilecek ve buna uygun davranacaklar. İktidarda bile olsalar halkın yanında, halk adına söz söyleyen olacaklar…

Ya da bir kenara çekilecek ve aynı hamam aynı tas, zümresel ve kişisel çıkarlara dayalı kurulmuş düzende birbirlerinden farkı olmayan UBP ile DP-UG’nin hangi değişimlere nasıl imza atacaklarını izleyecek, izletecekler.

Yine halkın yanında, halk adına takip eden, halk adına söz söyleyen olacaklar…

***

Biliyoruz, seçmen onları sandıktan lider çıkardı.

Biliyoruz CTP-BG tabanı ve sempatizanları, Kıbrıs’ın kuzeyindeki seçmenler ile birlikte, solun liderliğinde bir iktidar hedefledi bu defa. Ancak bunu tek başına sola vermek istemedi. Sağın ve solun bir arada toplumu kucaklamasını da istemiş olabilir. Sonucu bu açıdan da değerlendirdiğimiz takdirde, kurulacak koalisyonda CTP-BG’nin her zamankinden temkinli, her zamankinden birlik, her zamankinden halkın içinde olmasının elzem olduğu ortaya çıkıyor.

İşte o zaman sağın karşısında güçsüz olmaz!

İşte o zaman olası oyunlara gelinmez.

İşte o zaman Kıbrıs Türk siyasal tarihinde sağın her ne koşulda olursa olsun iktidarda olmak uğruna yazdıkları senaryolardan üzerlerine yapışan lekelere maruz kalmaz.

***

Koalisyon pazarlığı demek koltuk pazarlığı demek değildir.

Koalisyon pazarlığı demek halkın esenliği, refahı ve sağlığı için, halkın beklentilerini belirlemek ve buna yönelik hareket edebilecek birliği kurmak demektir.

Önümüzdeki yıllar için istenen düzeni sağlayabilmek adına, eğitim yolu ile gençlerin yüreklerine, zihinlerine ulaşmanın ortaklığını kurabilmek demektir.

Yaşanası bir doğal çevrenin sürdürülebilirliğini garanti altına alacak ortaklığı oluşturmak demektir.

Bütün bunlar için kaynak yaratarak, kaynak ayırmak demektir.

Gelecekte bu güne kadar beyin göçü nedeni ile kaybettiğimiz gençlerimize yenilerini eklememek için insan kaynağının değerli bir “hammadde” olduğunun hatırlandığı bir sisteme imza atmak demektir.

Ve Kıbrıs sorununu çözerek, bundan sonraki yıllarımızda dünyadan kopuk yaşamak zorunda kalmayacağımız bir düzeni kuracak cesarete sahip iktidarı oluşturmak, cesareti taşımak demektir.

Beklediğimize değsin efendiler!!!

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.