1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Belediyemizin acı gerçekleri…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyemizin acı gerçekleri…

A+A-

1958’de, Türk–Rum ortaklık cumhuriyetinin ilan edilmesinden iki yıl önce, Rumların ırkçılığı nedeniyle, İngiliz sömürge yönetiminin onayını da alarak çok haklı nedenlerle kurulan Lefkoşa Türk Belediyesi, 28 belediyemiz içinde uluslararası tanınma ve kabul gören tek yerel yönetimimizidir. Kıbrıslı Türklerin kurduğu ilk belediyedir de aynı zamanda… Ama işte böylesine niteliklere sahip bir başkent belediyesini ne hallere düşürdüğümüzün acı ve utanç verici göstergeleri ortadadır... 
   Başkan Kadri Fellahoğlu geçen salı düzenlediği yüzüncü gün basın toplantısında bir ara belediyenin yarım kalmış projelerini sayarken bunlar arasında salhaneyi ve tiyatro binasını da gösterdi.
   Elime mikrofonu alıp şunları söyledim:
   “Özellikle tiyatro binası inşaatının durdurulması için bir neden olmaması gerekir. Çünkü bu projenin finansmanı Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanmaktadır. Kriz nedeniyle ortaya çıkan güven bunalımında Büyükelçilik haklı olarak para akışını durdurmuştu. Çünkü proje için verilen paranın başka amaçlarda kullanıldığı belirlenmişti. Ama bugünün güven ortamında proje için para akışının tekrar başlatılmasını sağlamanız gerekir.”
   Bu sözlerim üzerine müdürü Mehmet Çakmak’la kısa bir fısıldaşmada bulunan Başkan Fellahoğlu şu açıklamayı yaptı:
   “Ahmet Bey, sorun para akışı değil. Bu inşaat vize alınmadan başlatıldı. Sorunu çözmeye çalışıyoruz. Kısa sürede sonuç alınacağını ve inşaatın tekrar başlayacağını umarım.”
     *       *       *
   Buyurun bakalım!.. Belediye Sarayı’nın da Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nden vize alınmadan ana caddeye sıfır konumda inşa edildiği bilinmektedir. Bu bağlamda eski başkan Cemal Bulutoğluları’nın mimar ve mühendis odalarıyla ciddi sürtüşmeleri oldu ama bunlar unutuldu anlayacağınız, uluslararası tanınma ve kabul gören tek belediyemiz kendi ilkelerini ve kurallarını da çiğneyerek vizesiz inşaatlar yapmaktadır. Vatandaşlar böyle yasa dışılıklara yönelseler anında belediyeyi yakalarına yapışmış bulur ve sürüm sürüm süründürülür… 
Nitekim aynı toplantıda Başkan Fellahoğlu Lefkoşa’da onlarca kaçak yapının saptandığını, bu yapıların sahiplerinin belediyeye emlak vergisini arsa kıstasları üzerinden ödediğini açıkladı ve bunlar hakkında önlem alındığını duyurdu bize… Peki kendi kurallarını çiğneyen belediye hakkında kim, nasıl önlem alınmalı?.. Şimdi minareyi bir şekilde kılıfına uydurmaktan başka çare yok. Milyarlar harcanarak yaratılan halkın değerlerine kıyılabilir mi?
   Tabii ki her ne şekilde olursa olsun inşası son aşamaya getirilen salhanenin de artık tamamlanarak devreye konulması gerekir. Bulutoğluları bu modern salhaneyi “KIBRIS” ekibine gezdirirken, “Hayvanların hangi koşullarda kesilip sofranıza et olarak geldiğini görseniz anında vejeteryan olursunuz” demişti.
    *       *       *
   Sayılmakla bitmeyecek acı gerçeklerden biri de Lefkoşa’mızın gittikçe karanlıklara gömülmekte olmasıdır. Aylardır sönük olan lambalar vardır ve bunlara her gece yenileri eklenmektedir. İrsen Küçük Hükümeti’nin bir kararıyla kent içi aydınlatmanın sorumluluğu, takır takır ödediğimiz vergilerin bedeli olarak KIB-TEK’e devredilmiştir. Ne ki, KIB–TEK vergilerimizi topladığı halde bu sorumluluğunu kaç zamandır yerine getirmiyor. 
   Yakınmama hak veren Fellahoğlu, bazı kritik bölgelerdeki karanlığın trafik kazalarına yol açacak vahamette olduğunu da açıkladı. “Öyleyse” dedim “Belediye Başkanımız olarak Lefkoşa’nın ve Lefkoşalıların bu çiğnenen haklarına sahip çıkmalı ve KIB-TEK’i sorumlulukları konusunda harekete geçirmelisiniz.” Yine bana hak verdiğini söyleyen Başkan Fellahoğlu’nun bu bağlamda yapacaklarını merakla beklemeliyiz. 
   Karartma gecelerinin ürkünçlüğüne bürünen Lefkoşa’ya ödediğimiz vergilerin bedeli mutlaka “bol ışıklandırma” olarak geri dönmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.