1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BES ile DEV-İŞ, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenledi
BES ile DEV-İŞ, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenledi

BES ile DEV-İŞ, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenledi

BES ile DEV-İŞ sendikalar, meslek ve çevre örgütleri, üretici birlikleri, siyasi partiler, belediye başkan ve meclis üyeleriyle, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenledi.

A+A-

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ); sendikalar, meslek ve çevre örgütleri, üretici birlikleri, siyasi partiler, belediye başkan ve meclis üyeleriyle, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenledi.

KTAMS lokalinde yapılan toplantıda, BES Başkanı Ulus Arpalıklı, Dev-İş Başkan Vekili Hasan Felek ve CTP Parti Meclisi üyesi, DAÜ Öğretim Üyesi Hasan Ulaş Altıok konuşma yaptı.

Türk-Sen, KTAMS, KTÖS ve KTOEÖS’ten yetkililer ile CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın katıldığı toplantıda, diğer bazı siyasi parti ve örgütlerden temsilciler ile bazı belediye meclis üyeleri de hazır bulundu.

Toplantıda Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı da görüşlerini ifade etti.

ARPALIKLI: “KONU TÜM ÜLKEYİ İLGİLENDİRİYOR”

Ulus Arpalıklı, ülkede son günlerde en çok tartışılan konun su konusu olduğunu belirterek, bu konunun tüm ülkeyi ilgilendirdiğine inandıklarını, bu yüzden bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Arpalıklı amaçlarının görüş alışverişinde bulunarak yol haritası çizmek olduğunu kaydetti.

FELEK: “KIBRIS TÜRK HALKININ VARLIĞINI TEHDİT EDECEK BİR UYGULAMA”

Hasan Felek ise, suyun özelleştirilmesi ve bir tekele verilmesini Kıbrıs Türk halkının varlığını tehdit edecek bir uygulama olarak gördüklerini belirtti.

Su gibi stratejik bir unsurun Kıbrıslı Türklerin elinden alınmasını tahayyül dahi edemediklerini söyleyen Felek, toplumun tamamını ilgilendiren bu konuda ortak bir eylem planı belirlemek istediklerini anlattı.

Bugünkü toplantıyı da bu nedenle düzenlediklerini ifade eden Felek, çağırmayı unuttukları örgütlerden özür diledi.

ALTIOK: “SUYUN KAÇ PARAYA SATILACAĞI BİLİNMİYOR”

Daha sonra söz alan CTP Parti Meclisi tarafından oluşturulan su komitesinde yer alan CTP Parti Meclisi üyesi ve DAÜ Öğretim Üyesi Hasan Ulaş Altıok, süreçle ilgili bilgi verdi.

Altıok, Türkiye’nin özelleştirme yoluna gitmek istediğini, CTP’nin ise, suyun fiyatının belli olacağı, belediyelerin isterlerse suyu alabileceği, isterlerse de sistem dışı kalabileceği bir yol talep ettiğini anlattı.

Türkiye’nin ise, “ya hiçbir belediyenin sistem dışı kalmayacağı ve suyla ilgili haklarını devredeceği, ya da sistem dışı kalsa bile suyu Türkiye’den getirilecek suyla aynı fiyata satmak zorunda kalacağı bir anlaşma” istediğini söyleyen Altıok, getirilen suyun kaç paraya satılacağının bilinmemesinin önemli bir sorun olduğunu belirtti.

BIÇAKLI: “EYLEM KOMİTESİ KURULARAK, CİDDİ ADIMLAR ATILMALI”

Daha sonra söz alan Arslan Bıçaklı ise, su konusunun bir türlü çözüme kavuşmadığını dile getirdi.

Suyun fiyatının bilinmemesinin büyük bir sorun olduğunu dile getiren Bıçaklı, ortaya net bir tavır konması gerektiğini anlattı.

Bıçaklı, eylem komitesi kurularak, ciddi adımlar atılması gerektiğine inandığını kaydetti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.