1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Bir bardak suda fırtına
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir bardak suda fırtına

A+A-

Sürekli şikâyet etmek ve kendimizi başkaları ile kıyaslamak gibi bir alışkanlığımız var. Dünyayı sallansa KKTC’ye dokunmaz zannedenler var etrafımızda. Halkın her kesiminde bu zihniyetle gündemi yorumlayanlar ve şöyle olmalıydı diye öneri listelerini açıklayan insanlara seslenmek gerek. Olaylar yaşanırken, kararlar alınırken neredeydiniz? Söz hakkınız var iken neden sustunuz? Aklınız başınıza yeni mi geldi? Yoksa halkını nabzını yükselterek menfaat mi sağlamak peşindesiniz? Haklı isyanımı sizlerle paylaşıyorum çünkü ortada bir gerçek var ki, küresel kriz etkilerini hala göstermektedir. Bu gün bir umut ile adamıza Konya’dan kalkıp gelen yaşlı bir kadın var ise, durup bir düşünmek gerek. İşsizlik, hayat pahalılığı ve nakit sıkıntısı hemen hemen her ülkenin problemi. KKTC’de yaşanan asıl sıkıntı ise çözüm üretmek yerine sorunları abartarak halkı korku ve paniğe sevk etmektir. Günah keçisi bulup, tüm sorumluluğu üstüne yıktıktan sonra, sorunlarımızdan kurtulacak mıyız? Şayet öyleyse, suyun üzerinde boğulmadan kafamızı tutabileceksek, hadi bulalım bir günah keçisi.

Kriz anlarında bile bencilleşen ve kendince sorunun suçlusunu bulup ilan etmeyi halka hizmet sanan kesimler var. Bu şekilde KKTC bir adım ileri gidebilir mi? Üretmek yerine tüketip yıkmayı, halkı da bu harekete dâhil etmeye çalışanların amacını anlayabilmiş değilim. Ekonomide yatırım seçeneklerini çoğaltarak ülkeye girdi sağlamaya çalışsanız kabahatmişçesine halka lanse ediliyor. Ardındansa işsizlik sorununa vurgu yapılarak ülkede yönetenlerin halka ilgisizliğinden dem vuruluyor. Anlamak mümkün değil. Dünya değişiyor fakat KKTC’de Avrupa’ya imrenmek normal karşılanırken, Avrupai bir sistemi gündeme getirmek hayalcilik. Bu noktada halkımızın devreye girip ayıklaması lazım. Bir ülkede yaşanan herhangi bir krizin ardından alınan önlemler, tamamen uzun vadede halkın menfaatine yöneliktir. Bunu halkımız sindirmeli ve yönetenler ile yönetilenler arasında güven ortamını yıkmaya çalışanlara cevap vermelidir. Dayatılan fikirler, göze sokulan olayların arka planını halk, kendi başına yorumlamalı ve seçimini yapmalıdır. KKTC’nin geleceği ve halkın menfaati için sorunun değil, çözümün bir parçası olmaya gayret göstermeliyiz.

Bugün yaşanan sıkıntıların yarınlara yansımaması ve çözüm üretilebilmesi adına yüksek sesli kahramanlara gerek yok. Akılcı ve yapıcı halkın birlik ve beraberliğini zedelemeyecek çıkışlara ihtiyacımız var. Kaos ortamından nemalanmak yerine sağduyu ile halkı refaha taşımanın çarelerini bulmak için çaba sarf etmeliyiz. Şayet bu mantıkla hareket edersek tünelin sonunda aydınlığı görebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.