1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Bir dokun bin ah işit
Bir dokun bin ah işit

Bir dokun bin ah işit

Vatandaşlar ekonomik darboğazdan şikâyetçi. “Yüksek faturalar”, “düşük maaşlar” nedeniyle vatandaşlar hükümete karşı memnuniyetsizlik içindeyken, “otopark” ve “ulaşım” sorunları da en çok şikâyet edilen konuların ilk sıralarında yer aldı.

A+A-

Özke Kizir

Vatandaşa bir dokunduk bin ah işittik. Hükümetin icraatlarından memnun olmadıklarını ifade eden vatandaşlar buna en önemli gerekçe olarak da ekonomik darboğazı gösterdi. “Yüksek faturalar”, “düşük maaşlar” nedeniyle vatandaşlar hükümete karşı memnuniyetsizlik belirterek şikâyetçi olurken, ülkede en fazla şikâyet edilen diğer konular olarak “otopark” ve “ulaşım” sorunlarını gösterdi. Vatandaşlar, ülkede ekonomik dengesizlik yaşandığına işaret ederek, hükümeti bu konuda çalışma yapmaya davet etti.

Nebahat Zengin (28 - Mağaza Sorumlusu)
“Hükümetin çalışmalarından memnunum. Lefkoşa’da en büyük sıkıntımız otopark sıkıntısı. En azından ücretsiz bir otopark yapılabilir. Hem işyerleri, hem de insanlar için rahatlık sağlayacağına inanıyorum. Mağaza sorumlusu olarak bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. En azından bununla ilgili bir faaliyet yapılırsa beklentilerimizi karşılayacağını düşünüyorum.”

Kader Dedeler (56 - Market Sahibi)
“Piyasada sıcak paranın olmaması iş açısından sıkıntı yaratıyor. Fatura vergilerinin yüksek olduğunu düşünüyorum en azından bunlar düşürülebilir. Küçük bir iş yerim var. Fakat yüksek miktarda fatura ödüyorum. Hükümetin çalışmalarını yeterli bulmuyorum. En azından ülkemize çocuklar için lunapark yapılabilir. Bizim neden eğlence parklarımız, çay bahçelerimiz olmasın?”

Erhun Umut (44 - Mağaza Sahibi)
“Yapılan çalışmaları yeterli bulmuyorum. Tüm beklentilerimizi karşılamak belki biraz zamana bağlı, ama yapılandırmada biraz temele inilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle eğitim alanında sıkıntılar var. Çocuklarımıza bu konuda ülkemiz tarafından daha fazla önem verilmesini istiyorum. Onlar bizim geleceğimiz.”

Diner Sönmez (38 - Mağaza Müdürü)
“Hükümet halkın beklentilerini karşılamıyor. Neden diye sorulacak olursa ekonomi açısından sorun yaşandığını düşünüyorum. Maaşlar çok düşük. Alınan maaşlar geçimi sağlamıyor. 13.  maaşın yılbaşından önce ödenmesini bekliyoruz. En azından vatandaşlar için biraz rahatlatıcı olacağına inanıyorum.”

Muazzez Yalı (79 - Emekli)
“Hükümet beklentilerimi karşılamıyor. Faturalar yüksek miktarda geliyor. Tek kişi yaşamama rağmen fazla fatura ödüyorum. Bununla beraber ülkemizde otobüs sistemi yapılması gerekir. Biz yaşlılar olarak bundan faydalanarak ulaşım açısından da daha iyi olacağına inanıyorum.”

Gencay Yıldırım (40 - )
“Hükümet beklentilerimizi karşılayacak bir faaliyet yapmadı. Devletin yapılan bu sistemsizliği çözmesini istiyorum. Ekonomide dengesizlik yaşanıyor, bunun için faaliyet yapılması gerekiyor. Hükümetin bizi dünya ile entegre etmesini istiyoruz.”

Salih Harmanoğlu (41 - Düğün Salonu Sahibi)
“Hükümetin bize yararlı çalışmalar yaptığını düşünmüyorum. Sürekli otellere destek verilmesi, diğer bütün restoranları, butikleri öldürdüğünü düşünüyorum. Bunlar için gerekli bir çalışma yapılabilir, kalifiye elemanların bile sürekli otellere alınmasıyla diğer iş yerlerinin eleman ihtiyaçlarını karşılamayacak duruma geldi. En azından temelden başlayarak güzel bir faaliyet yapılırsa, biz de çocuklarımıza güzel bir gelecek sunabiliriz.”

Önal Aktolga (64 – İşyeri Sahibi) 
“Hükümetin yaptığı çalışmalardan memnun değilim. İnsanların yoğun olduğu yerde işyerim var, fakat araba parkı yüzünden sorun yaşıyorum. En azından halkın faydalanabileceği bir otopark yapılmalı, bununla beraber eksik kalan yanımız da otobüs sistemi henüz yok… Ülkemizde sistem kurularak düzen sağlanmalı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.