1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Bir kurumumuz daha batmasın - 1
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir kurumumuz daha batmasın - 1

A+A-

1974 yılından bu yana faaliyette olan bir değer!

Akdeniz Bölgesi’nin önemli narenciye ihracatçısı olduğunu iddia eden bir şirket!

Kıbrıs Meyve, Sebze CYPRUVEX Ltd!

Cypruvex bir yarı kamu kuruluşudur. Bağımsız bir yönetim kurulu ile yönetilmesi hedeflenen şirkette çalışan işçiler sendikalıdır.(Fakat bağımsızlık hep tartışılmıştır.)

Şirket çalışanlarının çoğu, 2008 yılında kamudaki başka alanlara kaydırılmıştı. Maaşlarını KKTC Maliye Bakanlığı bütçesinden alan emekçilerin bazıları, hala Cypruvex’te görev yapıyor. Yani Cypruvex’e artı değer katıyor ve şirkete herhangi bir çıktıya mal olmuyorlar. Cypruvex’ten kamuya aktarılanlar, KTHY mağdurları ya da ETİ mağdurları gibi Özelleştirme Yasası tahtında istihdam edilmemişti. Şu an da hala bu yasaya transfer edilmiş değiller. (Anayasa’nın eşitlik ilkesi açısından ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu daha size!)

Anlayacağınız şirket bütçesinden maaş çeken sadece 12 kişi var!

KTHY için, çalışanların sözde özverisiz tutumlarının şirketin batmasındaki etkisi ve sendikanın duyarsızlığı oldukça uzun süre konuşulmuştu. Hatırlayacaksınız bazı çevreler çalışanların KTHY’nı yiyip bitirdiklerini söyleyerek, bunu temel kaynaklarından birisi olarak göstermişti.

Cypruvex de zorda… 12 kişilik ödenekli çalışan kadrosu ile bir KİT’in, bir şirketin ya da kurumun batma veya sarsılma ihtimali de yok!

Üstelik Cypruvex’e Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkıları da oldukça büyük.

***

Endişeleniyoruz!

Cypruvex Yönetim Kurulu ve Başkanı, 2009 seçimleri sonrasında şirketi kâr ile devralmıştı. Oysa şimdi şirket batağa doğru sürükleniyor.

İhracattan alınamayan, hatta üzerine ödenmek zorunda kalınan meblağlar, plansız hasat edilen portakalı korumak için mecburen kullanılan soğuk hava depolarına ödenen paralar, sipariş olmaksızın yurt dışına iletilen tonlarca ürün, ilaçlı olduğu veya piyasa ile rekabet edemeyeceği için geri gelen mallar… daha neler neler… Cepte bir kuruş yok.

Hal böyle olunca narenciye üreticisi, zaten tatmin etmeyen fiyatlardan satmak zorunda kaldığı ürününün karşılığını aylar boyu alamıyor. Tıpkı 2012-2013 hasat sezonunda da paralarını alamadıkları gibi…

Şirketi yöneten Müdür ve Yönetim Kurulu ise üreticinin sıkıntısından bihaber makamlarını korumaya devam ediyorlar.

İstifa etseler bir dert, etmeseler başka…

Nisan ayından bu yana TC Büyükelçisi Sayın Akça’nın yanı sıra, devletin kurumlarında görevli bulunan bir takım ziyaret ve denetimler ile çalkalanıyorlar.

Belli ki geç de olsa orada bir sıkıntı olduğu tespit edilmiş.

***

Narenciye üreticisi yıllardır emeğinin ve yatırımının karşılığını alamıyor. Alamadığı halde, piyasa karşısında her türlü zorluğa karşın üretimi sürdürüyor. Geçtiğimiz sene Cypruvex üreticiyi ödeyebilmek için Ziraat Bankasından borçlandı. Bu sene ise bilançonun halinden dolayı borçlanamıyor bile anlaşılan.

Durumu daha net anlatabilmek için Lefkoşa Türk Belediyesi’nin pozisyonu ile eşleştirebiliriz. İdarecilerin tutum ve tavırlarına kadar benzerlik büyük!

***

Lafın arkasına saklanmamalı!

Batmaya giden şirket, kârlı bir pozisyonda alınarak, taş üstüne taş koyacak gücü de ortadan kaldıran bir idari anlayış sayesinde bugünlere gelindi.

Cypruvex çalışanları sendikalı. Sendika konuyla ilgileniyor mu ilgilenmiyor mu bilinmez. Sendikanın söz hakkının boyutu da bilinmez. Ancak sefalete doğru sürüklenen Güzelyurt Bölgesi’nde sefaletin dibine doğru itilmekte olan bir şirket Cypruvex.

Öz değerlerimiz ile yaşatılmaya çalışılmış bu şirket son derece plansız bir çalışma anlayışı içerisinde varlığını korumaya devam ediyor.

***

Bu hafta boyunca Cypruvex’in dili olmaya çalışacağız. Üreticinin de, çalışanın da, Güzelyurtlunun da!

Cypruvex’i yakından tanımak, olan bitenleri sorgulamak ve üreticinin halini anlamak yerine ne için olduğu anlaşılamayan bir mücadeleyi kavramaya çalışacağız.

Sonuçta irdelenmiş olacak konular ise:

Cypruvex’te neler olduğu;

Cypruvex’in batmaya doğru ilerleyip ilerlemediği;

Cypruvex’te yönetimin asıl amacının ne olduğunun sorgulanması;

Cypruvex’in küçük üretici hakkında neler yaptığı;

Büyük üreticinin küçük üretimciye göre avantajlarının ne olduğu;

Cypruvex’in kimler ile işbirliği yaptığı;

Bölgedeki iddialı ve en tanınmış şirketlerden bir tanesi olan Cypruvex’in,bir yarı kamu kuruluşu olarak “kamuya” faydasının ne olduğu;

Cypruvex’in bölgeye ve üretime faydası ve zararlarının ne olduğu.

(Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.