1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ‘’Birileri Rum Tarafına Federasyonun ne demek olduğunu anlatmalı’’.
‘’Birileri Rum Tarafına Federasyonun ne demek olduğunu anlatmalı’’.

‘’Birileri Rum Tarafına Federasyonun ne demek olduğunu anlatmalı’’.

Rauf R. Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma derneği Genel Başkanı Latif Akça Rumların yapılan görüşmelerde samimi olmadıklarını ifade etti.

A+A-

Türkiye’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından Rum basının sürekli olarak gerçek dışı iddialarda bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşmanın çok rahat olacağını ifade etmişlerdi.

Seçimleri kazandıktan sonra ilk resmi ziyeretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı adanın kuzeyinde bulunan Rum yandaşlarına da sürekli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni rumlara satacak ifadelerini kullandırdılar. Tabiki Rumların bu oyunu sadece 1 Eylüle kadar sürmüştür.

Cumhurbaşkanı Erdoğan temasları esnasında verdiği  mesajda adanın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak kalıcı bir anlaşmayı desteklediklerini , Kıbrıs’ta iki kesimlilik , siyasi eşitlik, eşit statüde iki kurucu devleti içeren Birleşmiş Milletler parametreleri   temelinde bir çözümü arzu ettiklerini belirttiler. Bu açıklamaları beğenmeyen  Rum kesimi ve Yunanistan tarafları bu açıklamların ardından ziyareti ‘yasa dışı’ olarak niteleyerek şikayet etmişlerdir.

Akça , "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO zirvesi için bulunduğu Gallerde Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile yaptığı görüşmede Kıbrıs sorununa iki devletli federal bir çözüm konusunda görüşünü vurgulayınca,Başbakan  Samarasın Cumhurbaşkan Erdoğan’ın  sözünü keserek Kıbrıs’ın tek bir ülke ve AB olduğunu söylemiştir.Akça bu ifadeler bir kez daha bizlere göstermektedir ki, Rumların görüşmelerdeki  Federsayondan anladığı  ile biz Kıbrıslı Türkler'in  Federasyon anlayışları tamamıyle çok farklıdır. Birileri çıkıp Rum Kesimine Federasyonun ne anlama geldiğini anlatmalıdır" dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.