1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Bizim iktidardan bir kınama hala duymadım!
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim iktidardan bir kınama hala duymadım!

A+A-

Anayasa sivilleşecek!

Asker devlet yönetiminden el çekerek demokrasinin önünü açacak!

Türkiye Cumhuriyeti’nde çözüm süreci için ne gerekiyorsa yapılacak!

Halkların kardeşliği İslami felsefenin uzlaşımcı karakteri ile birleşecek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çiçeklenmiş dalları ile oluşturulan baharı (!), dünyaya örnek teşkil edecek bir anlayışla sonsuzluğa doğru kanat açacak!

Bütün bunları Erdoğan başkanlığındaki AKP yönetimi yapacak!

***

Yukarıdaki idealist sözler Taksim’de deneniyor günlerdir (!)

Sivil anayasa, sivil halk üzerindeki polis müdahalesi sayesinde kendisini gösteriyor!

Asker el çektiriliyor, bunun yerine polis halkın üzerine sürülüyor TOMAlar, gazlar, mermiler, tekmeler, tokatlarla!

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde bölücülük ile suçlanmakta olan kesimlere, gruplara ve halklara çözümün nasıl gerçekleştirilebileceği simultane olarak gösteriliyor Taksim’de ve Türkiye’nin dört bir tarafında.

İslami felsefeyi, kendi uzlaşımcı ve demokratik algı kurallarına göreile birleştiren devleti yönetenler, halkaların kardeşliğine ve halkların huzuruna yönelik tutumları dünyanın endişeli bakışları arasında sergiliyor.

İnsanların çoluk, çocuk, kadın, erkek, sanatçı, memur, işçi, esnaf demeden nasıl ekarte edilmekte olduğu açığa çıkarılıyor.

Bunun adı demokrasi, huzur, kardeşlik, memleket aşkı oluyor.

Artık Türkiye Cumhuriyeti’nden Kıbrıs’ın kuzeyine kadar yansıyan protestolar Türkiye Cumhuriyeti’nde anlatılanların bir hikayeden ibaret olduğunu dünyaya ispat etti.

Olan bitenlerin bir provakasyondan ibaret olduğunu söyleyen yöneticilere sormak istiyorum: Provokeyi yapanın ya da yaptıranın kendileri olma ihtimalini de halkın düşünüyor olduğunğ bir an olsun akıllarından geçmiş midir?

***

Artık eylemler, gösteriler, saldırılar, acılar, yaralanmalar ve ölümler son bulsun!

Medyadaki karartmalar son bulsun!

İnternete uygulanan ambargolar ortadan kaldırılsın!

Böyle demokrasi olmaz. Etrafta demokrasi getireceğizdiyerek,çözüm yapacağız diyerek mağrur bir biçimde dolaşarak, cesur söylemler ile milleti kendine hayran bırakarak, bir padişah edası ile memleketi yönetmek sökmez Türkiyeli topluma. Çünkü aynı toplumun bir mensubu olan polisleri karşı cepheye geçirip, kardeşi kardeşe kırdırtmak, düşman etmekle ne çözüm olur, ne bahar gelir, ne de demokrasi. Olsa olsa kendileri gider, yerine yeni bir iktidar, yeni bir yönetim seçilir. Dağıtılan, demokrasiye, ekonomik yaşama, siyasal yaşama verilen zararlar bu defa da başka bir etki altında şekillendirilmeye çalışılır.

***

Diyeceğim sadece bunlardan ibaret değil!

Komşuda pişer bize de düşer. Hele ikiz hane evler gibi, hatta ev ve arkasındaki yardımcı evi gibi bir iletişim içinde olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanmakta olanların dünya tarafından bu kadar dikkatle incelendiği bir dönemde, Kıbrıs’ın kuzeyini nasıl etkileyeceğini düşünmeden geçmek büyük bir hata olur.

Erken seçim sürecinde bulunduğumuz bu günlerde iktidarlarımız arasındaki iletişimden tutunuz, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşamını sürdürmekte olan ve gönülleri yurtları için çarpmakta olan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı kişilerin, buralarda sessiz kalmalarını beklemek, ya da olan bitenlere seyirci kalmalarını beklemek olmazdı. Nitekim Lefkoşa’ya, Girne’ye, Mağusa’ya taşan eylemler de bunun böyle olduğunu açığa çıkarıyor. Kullanmakta olduğumuz para birimimizin de Türk Lirası olduğunu hesaba katacak olursak, toplumsal uzlaşı ve ekonomik yaşamdaki dengelerimizin bir anda değişecek olmasını düşünmek içimi kasıp kavuruyor.

Kim bilir neler olacak, kim bilir komşuda pişmeyi bırakın yanıp tutuşan ve dönüşenlerin kokusu bizi nasıl saracak. Kim bilir iktidar değişimi sürecinde bizim birlik ve bütünlüğümüze, bizim Kıbrıs sorunu çözümü algımıza ve çabalarımıza, bizim içişlerimize nasıl etki edecek.

Bizlerin sivilleşme ve demokratikleşme algımızı nasıl etkileyecek.

İktidara geçecek siyasal partinin Kıbrıs’ın kuzeyindeki iktidarını nasıl etkileyecek!

***

AKP iktidarı büyük bir hata yaptı. Basit bir çevre direnişini, büyük bir halk hareketine dönüştürdü. Belki de uyuyan devi uyandırdı. Şimdi uyuyan devi yeniden uyutması gibi bir şansı da kalmayacak gibi duruyor. Ödünleri, popülist çözümleri ve ekrana oynayan tutumlarla ortalıkta gezmek işe yaramayacak! 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.