1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BKP: “Mülkiyette tazminat seçeneği çözümü kolaylaştıracak”
BKP: “Mülkiyette tazminat seçeneği çözümü kolaylaştıracak”

BKP: “Mülkiyette tazminat seçeneği çözümü kolaylaştıracak”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs sorununun çözümü konusunda mülkiyetin en kritik aşama olduğunu belirterek, mülkiyette tazminat seçeneğinin çözümü kolaylaştıracağını kaydetti.

A+A-

BKP, bu aşamada kaynak bulunmasının önemine işaret ederek, sorunun bir an önce çözüme ulaşması için diğer meselelerle birlikte mülkiyet sorununun çözümünde gereken kaynağın sağlanmasının şart olduğunu kaydetti.

Birleşik Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açılamada, Kıbrıs sorununda çözüm süreci ve mülkiyet konusunda gelinen aşamayı değerlendirdi.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde yolun en kritik dönemecine gelindiği ifade eden Sonüstün, kasım ayına doğru uluslararası konjönktür ve görüşmelerde yaşanan gelişmeler ışığında önemli gelişmelerin muhtemel olduğunu belirtti.

Sonüstün, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” ile “Nüfus” konularında büyük oranda uzlaşıldığını ifade ederek, gelinen aşamada süreçte en kritik noktanın mülkiyet meselesi olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin Brüksel’de “mülkiyet konusunda ilerlemeler olduğunu” bildirdiğini ve Washington’a giderek sorunun çözümü için kaynak aradığını anlatan Sonüstün, “Her iki toplum lideri de, mülkiyet sorununun çözümü için kaynak arayışındadır. Sorunun çözümündeki temel prensipler bellidir. Bu prensipler arasında tazminat seçeneğinin çözümü kolaylaştıracağını ortaya çıkarmıştır” dedi. 

Mülkiyet konusunun kategorilere ayrıldığını ve mülkiyet komisyonunun oluşturulacağını ifade eden Sonüstün, “Bütün bu çalışmalarda ihtiyaç duyulan mali kaynak bulunmadan bir anlam ifade etmiyor. O nedenle kaynak bulunması çok önemlidir” görüşünü dile getirdi.

Sorunun bir an önce çözüme ulaşması için diğer meselelerle birlikte mülkiyet sorununun çözümü için gereken kaynağın sağlanmasının şart olduğuna vurgu yapan Sonüstün, kasım ayına kadar yaşanacak süreçte garantiler de dahil mevcut sorunlarda ilerleme kaydedilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

“DOĞRU BİLGİLENDİRME MANİPÜLASYONLARI ÖNLEYECEKTİR”

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak sorunun çözümü konusunda temkinli bir iyimserlik içerisinde olduklarını, yaşanan süreçte toplumun tüm gelişmelerden haberdar olmasının önemli olduğunu ifade eden Sonüstün, “Doğru bilgilendirme olası manipülasyonları önleyecektir. Çözüm ve barış güçlerine düşen görev; halkın doğru bilgilendirilmesi konusunda liderlere yardımcı olmaktır. BKP bu noktada üzerine düşeni yapmaya devam edecektir” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.