1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM: “Türkiye’de çözüm sürecinin durmasıyla yaşanan gelişmeler endişe verici”
BM: “Türkiye’de çözüm sürecinin durmasıyla yaşanan gelişmeler endişe verici”

BM: “Türkiye’de çözüm sürecinin durmasıyla yaşanan gelişmeler endişe verici”

Türkiye’yi ele alan Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Sonlandırılması Komitesi, çözüm sürecinin durmasının ardından yaşanan gelişmeleri, "endişe verici" buldu.

A+A-

Her türlü ırk ayrımcılığının sonlandırılmasına ilişkin uluslararası sözleşmeye taraf 177 ülkeden biri olan Türkiye, 18 bağımsız uzmandan oluşan komiteye raporunu sundu.

Türk heyetinin başkanı olarak komiteye hitap eden Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Hasan Ulusoy, ırkçılıkla mücadele kapsamında Türkiye'nin pratiğe dönüştürdüğü çalışmalardan bahsetti.

Ulusoy, Türkiye'nin insan hakları ve özgürlüklerinin güçlendirilmesi ve ırkçılıkla mücadeleye yönelik çalışmalar yürütürken, uluslararası işbirliğine de önem verdiğini söyledi.

Komite ise Türkiye'nin ırkçılıkla mücadele kapsamında şimdiye kadar yürüttüğü çalışmalara ve özellikle de 2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmasına övgüde bulundu.

Türkiye'deki azınlık haklarının korunması, Roman ve Kürt vatandaşları, azınlıkların ülkedeki temsili, sığınmacılar ve onların eğitimi konusunda Türk heyetine sorular yönelten komite, Çözüm Süreci'ne de değinerek, sürecin durmasının ardından yaşanan gelişmelerin "endişe verici" olduğunu ifade etti.

Türkiye ise komitenin yönelttiği sorulara yarın periyodik incelemenin ikinci gününde yanıt verecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.