1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM'den Libya anlaşmasına destek
BM'den Libya anlaşmasına destek

BM'den Libya anlaşmasına destek

BM Güvenlik Konseyi'nde oybirliği ile kabul edilen kararla Libya'da ulusal uzlaşı hükümeti kurulmasını içeren Libya Siyasi Anlaşması'na destek verildi.

A+A-

BM Güvenlik Konseyi'nde oybirliği ile kabul edilen kararla Libya'da ulusal uzlaşı hükümeti kurulmasını içeren Libya Siyasi Anlaşması'na destek verildi.

Konsey'de, Fas'ın Suheyrat kentinde Libyalı taraflar arasında varılan siyasi anlaşma görüşüldü. İngiltere tarafından hazırlanan ve Fas'taki anlaşmanın koşullarına destek veren BMGK karar tasarısı tüm üyelerin desteğiyle kabul edildi.

Kararda Libyalı taraflar arasındaki anlaşmadan duyulan memnuniyet vurgulanarak tüm BM üyesi ülkelere Libya'daki anlaşmaya ve kurulacak uzlaşı hükümetine destek vermeleri, anlaşmanın dışında olan kişi ve kuruluşlarla temasa geçmemeleri ve bu yapılara destek vermemeleri istendi.

Silahlı gruplar ve milislerden uzlaşı hükümetinin otoritesine ve komuta kademesine saygı göstermeleri talep edilen metinde Libya'da kontrolsüz durumdaki silah ve mühimmat nedeniyle endişe duyulduğu, bu silahların bölge ülkelerinin de desteğiyle uzlaşı hükümetinin kontrolünde toplanmasının önemi vurgulandı.

Kararda uzlaşı hükümetinden ulusal petrol şirketi, merkez bankası, yatırım kurumu ve benzeri kuruluşların bütünlüğünün korunması, bu kuruluşların da hükümete saygı göstermesi istendi.

Konsey kararında, Libya'nın güvenliğini tehlikeye atan ve varılan anlaşmanın uygulanmasını engelleyenlerin cezalandırılacağı ve gerekli yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Fas'ın Suheyrat kentinde 14 ay önce BM gözetiminde başlayan ve Trablus ve Tobruk meclis başkanları ile bazı milletvekilleri tarafından boykot edilmesine rağmen sürdürülen "Libya Siyasi Antlaşması" Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK) Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Şuayb ve Libyalı milletvekilleri tarafından imzalanarak kabul edilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.