1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. BMGK, müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı
BMGK, müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı

BMGK, müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı

BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

A+A-

Haravgi gazetesi, Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında, Kıbrıs sorununa, iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde bütünlüklü bir çözüm bulunması temennisini de dile getirdiğini yazdı.

Habere göre Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un iyi niyet misyonu çerçevesinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşılarken, siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı bütünlüklü bir çözüme ulaşılması için liderlerin bu fırsattan faydalanması ümidini de dile getirdi.

Güvenlik Konseyi açıklamasında ayrıca Güvenlik Konseyi üyelerinin, sürece ilişkin desteklerini, 11 Şubat 2014 Ortak Açıklaması, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin çabaları hizasında teyit ettiğini de belirtti.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ

Haravgi gazetesi,  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova’nın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamasına da yer verdi.

Habere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, ülkesinin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde ilerlemenin teminat altına alınması için uluslararası ortaklarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Karşılıklı kabul edilen ve yaşayabilir bir çözüm konusundaki uzlaşmayı sadece Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların sağlamansın mümkün olduğunu ifade eden Zakharova, kendilerinin, BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde, görüşmelerde ilerleme sağlanması için uygun iç koşulların yaratılması amacıyla ortaklarla işbirliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Zakharova, konuya müdahil tarafların, Kıbrıs’taki toplumlara destek vermesi ve de diyaloğu engelleyecek tedbirleri almaktan kaçınması gerektiğini de ifade etti.

Zakharova son olarak ise Rusya’nın, yapay tarihlerin veya anlaşma için hazır çözümlerin empoze edilmesine ilişkin tüm çabaların kabul edilemez olduğuna inandığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.