1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Bolivya’da olsaydık!
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bolivya’da olsaydık!

A+A-

Bir süre önce, Bolivya'da akaryakıt zammı ülke genelinde grevler ve protestolara yol açmıştı.

Protesto dedikse öyle yürüyüş, pankart falan sanılmasın sakın. Halk sokağa dökülmüş, sokaklar birbirine katılmıştı. Eylemciler, geçim zorluklarını ve akaryakıt zammı yüzünden yaşam standartlarında oluşacak etkileri düşündükçe ve algıladıkça iyice saldırganlaşmış, devlet başkanının geri adım atmasına neden olmuştu.

Halkın direnişi karşısında Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales yeni adımlar atmak zorunda kalmış, benzin zammını iptal etmişti. Morales, ülkedeki yabancı şirketlerin kontrolü altındaki, doğal gaz ve petrol alanlarını devletleştirdiğini açıklayıp; sırada orman, maden ve diğer doğal kaynakların devletleştirilmesinin olduğunu müjdelemişti.

Petrol zammının ardından ise Morales ülkeyi halkın istekleri doğrultusunda yöneteceğine söz verdiği için, bu doğrultuda zammı iptal ettiğini açıklamıştı.

Sözünü tutmak için ülkede devrim nitelikli kararlar alabilen başkanlar da var görüyorsunuz…

Bizde ise sultanlar, imparatorlar, krallar var. Demokrasi kisvesine sığınarak devlet yönetenler… Dediğim dedik, kestiğim kestik, astığım astık deyip fermanlar yayınlayanlar.

Halk mı devlet için-pardon hizmet için-; yoksa devlet mi halka hizmet için var kestiremiyoruz son zamanlarda.

Fermanlar kelleler uçuruyor adeta.

Son ferman gene haftalık rutine bağlanmış akaryakıt zammıyla ilgiliydi:

“Bundan böyle, her kim ki benzinciye girecek! Benzini daha da pahalı alacak. Bu fermandan sonra benzin zammına şaşanın kellesi vurulacak. Kellesi vurulamayanlar, sürüm sürüm süründürülecek. Bizim süründüremediklerimizi zamlar zaten süründürecek!” buyruldu.

***

Hooop!

Sıraya girin cebinizde kalanları toplayacağız.

Sakın köşeye, bucağa, yastığa, heybeye saklamayın buluruz.

Gerekirse döve söve alırız… Ama bilin ki elinizde beş kuruş bırakmayacağız.

Gel bakalım, haline ahvaline bakmadan araban da mı var! Sat! Sen kim araba kullanmak, araba sahibi olmak kim. Satın savın devletin vergilerini ödeyin. Vergisini ödeyemeyenlerin yerine de elinizi taşların altına sokup zamlar altında ezilin. Vergi vermeyenler lüks, rahatlık ve bolluk içinde yüzerken, siz verin!

***

İster inanın ister inanmayın: Devlet topladığı verginin çoğunu az kazanan vatandaştan topluyor. Emekçi halk vergiyi veriyor; vergisini vermeyenlerin yerine zammın altında kalıyor, eziliyor. Sonra bakanlar topluyor birkaç kişiyi ve vergi rekortmeni diye ödüllendiriyor.

Düşünün: Bir defa bile halka vergi rekortmeni ödülü verilmedi mesela… Bir kere bile vergisini ödeyemeyenin yerine zamlar altında ezilen bordro mahkûmları takdir edilmedi. Aynı bordro mahkûmları zamların yarattığı enkazın altında sakatlanma tehlikesi ile yaşam kavgası vermeye devam etti/ediyor.

Neden? Sırf vergi vermeyen, halkı ezerek lüks içinde yaşayanlara daha lüks, daha rahat bir yaşam sağlamak için.

Esas vergi rekortmeni halktır beyler! Diliniz varıp da teşekkür etmiyorsunuz. Çünkü dişiniz emekçi halkı kesmeye yetiyor. Hem vergisini bir tamam ödeyip, hem de zamların altında ezilerek yaşayanlara tek bir teşekkürü bile çok görüyorlar.

Bunun yerine yine vergisini vermeyenler gözde, torpilli, partili, kazançlı oluyor; açıktan zenginleşmeye devam ediyorlar.

Sınıf farklılıkları, gelir düzeyleri arasındaki uçurumun artması hep ilerliyor, hep çoğalıyor.

Alan memnun veren memnun deyip düzeni sürdürüyorlar.

Yaşama hakkımızı elimizden almak pahasına birilerini zenginleştiren bu düzeni yaşatma çabasında olanlara; halka reva görülen sisteme bekçilik edenlere sesimizi duyurmanın başka bir yolu var mı?

NOT: Perşembe gün Kıbrıslı sanatçılarımızın mecliste gerçekleştirdikleri eylemi yürekten destekliyorum. Meclisteki mavi salon sanatla ve sanatçılarımızla doldu. Kültür elçiliğine layık bulunmasalar da; sanatları ve sanatçılıkları sınıfta bırakılmış sanatçılarımız toplumumuza hizmet vermeye devam ediyorlar.

Beğenseler de beğenmeseler de...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.