1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Bora: "Rumlarla anlaşmanın mümkün olmayacağı açıkça ortada"
Bora: "Rumlarla anlaşmanın mümkün olmayacağı açıkça ortada"

Bora: "Rumlarla anlaşmanın mümkün olmayacağı açıkça ortada"

TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, yazılı bir açıklama yayımlayarak, “Maraş’ı istemekle, adada Türk askeri kaldığı sürece ve garantiler kalkmadan bir çözüme ulaşılamayacağını beyan eden Rumlarla anlaşmanın mümkün değildir" dedi

A+A-

TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, aranan çözümün Kıbrıs gerçekleri ışığında olması gerektiğine işaret ederek, “Maraş’ı istemekle, adada Türk askeri kaldığı sürece ve garantiler kalkmadan bir çözüme ulaşılamayacağını beyan eden Rumlarla anlaşmanın mümkün olmayacağı açıkça ortadadır” dedi.

Bora bugün yayınladığı açıklama, Türkiye’nin AB Bakanı Volkan Bozkır’ın Kıbrıs ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş hakkındaki sözlerini eleştirdi.

Barış Harekâtı ile tüm Kıbrıs’a barış, huzur ve güvenin geldiğini; Rumların da bir iç savaştan kurtarıldığını kaydeden Bora, 1975 Nüfus Mübadele Antlaşması ve 1977- 1979 Doruk Antlaşmaları ile Kıbrıs sorununun kesin bir sonuca ulaştırıldığını söyledi. Bora, geriye dönüşün de mümkün olmadığının kabul edildiğini belirterek, geçmişte Rumlar tarafından gerçekleştirilen katliamları hatırlattı.

Bora, Kıbrıs Türk halkının maddi ve manevi kayıplarının konu edilmediğini kaydederek, “20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı gerçekleşmeseydi Atlılar, Muratağa, Sandallarve Taşkent katliamları ile Kıbrıs Türk halkının akıbetinin nereye varacağı belli değil miydi?” ifadelerini kullandı.

Tüm bunların göz ardı edildiğini kaydeden Bora, Kıbrıs sorununun “Türk ordusunun işgali” olduğunu sık sık gündeme getirerek, gerçeklerin örtülmeye çalışıldığını ve sorunun çözümünden uzaklaşıldığını anlattı.

Bora şöyle devam etti:

“Aradan geçen bunca yıl ve gerçeklerin böyle olmasına rağmen başta Rumların ve de BM ile AB’nin tutumlarını değiştirmemeleri onların da samimiyetle bir çözümden yana olmadıkları anlaşılmaktadır.

Yaşayabilir bir çözümün yukarıda belirtilen gerçeklerin dikkate alınmasıyla mümkündür. Bu gerçekler ortada iken Anavatanımız AB Bakanı Sn. Bozkır’ın Kıbrıs Sorunu ile ilgili değerlendirmeleri gerçekleri yansıtmamaktadır. Hele Kurucu Cumhurbaşkanımız Merhum Rauf Raif Denktaş ile ilgili sözleri son derece üzücüdür. Sn. Bozkır Kıbrıs Sorununun çözümsüzlüğünden Rum tarafının sorumlu olduğunu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski Dışişleri Bakanı Rolandis’in basında çıkan itirafları ile sabittir. Çözümsüzlükten Türk tarafını sorumlu tutmanın hiçbir dayanağı yoktur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.