1. YAZARLAR

  2. Psikolog Huri Yontucu

  3. Boşanma süreci ve ebeveynlerin çocukarına karşı davranış ve tutumu
Psikolog Huri Yontucu

Psikolog Huri Yontucu

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Boşanma süreci ve ebeveynlerin çocukarına karşı davranış ve tutumu

A+A-

Boşanma süreci ve sonrasında ebeveyn ve çocuklar arasında sağlıklı iletişim

Boşanma süreci ve sonrasında anne ve baba arasında sağlıklı iletişim, sınırların net çizilmesi ve çocuk odaklı yapıcı bir etkileşim çocuklar için önem taşımaktadır. Eşlerin boşandıktan sonra birbirlerinin özel hayatlarına karışmaları, çocukları kısaca bir 'casus' olarak kullanmaları, birbirlerine verdikleri zararla birlikte çocukları da kötü yönde etkileyecektir.

Genellikle eşler boşandıktan sonra tekrardan bir ilişki yaşamayı veya evlenmeyi her ne kadar reddetse de, zamanla bu düşünceler değişebilir. Boşanmanın ardından yeni bir ilişkiye başlamadan önce çocukların bu süreci kabullenmeleri beklenmelidir. Yeni bir ilişki için anne veya babanın aklında bazı soru işaretleri olabilir. Örneğin 'Ne zaman yeni bir ilişkiye başlayabilirim?' veya 'Ne kadar süre sonra çocuğuma bahsetmeliyim?' Bu sorulara kesin bir cevap yoktur. Çocuğunuzun yaşı, mizacı, tutumu, sizin yaklaşım ve tutumunuza bağlı olarak değişir. Genellikle yaşı küçük olan çocuklar (0-8 yaş) daha kolay kabullenirken, ergenlik döneminde olan çocuğunuzun duyguları ve tepkileri daha sert olabilir. Peki bunun üstünden nasıl gelinebilinir? Sizin göstermiş olduğunuz yaklaşım ve tutumunuz, sınırsız sevgi, anlayış ve bir yetişkin gibi çocuğunuzu ciddiye alarak iletişim kurmanız bu dönemi daha az zararla atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni evliliğinizde, çocuğunuzun davranış ve tutumu, zaman zaman sıcak ve olumluyken zaman zaman da partnerinizi 'kabullenememe veya yok sayma', anne veya babasına karşı 'ihanet ediyormuş' gibi kendini suçlu hissetmesine tanık olabilirsiniz. Bu tamamen doğal bir tutumdur. Çocuğunuzu bu konuda rahatlatmak ve aydınlatmak için, kimse kimsenin yerini alamacağını ve hayatımıza giren yeni insanların bazen biyolojik anne ve babalarımız kadar bize yakın, destek ve güven verebileceklerini açıklamak gerekir.

Sürekli partner değiştirmeniz ve çocuğunuzun da buna şahit olması, güvensizlik problemi yaşamasına sebep olabilir. Bu sebeple, evlenmeye karar verdiğinizde bunu çocuğunuza izin alırmışçasına değil, yaşına, mizacına, davranış ve tutumuna uygun yalın bir dille anlatmanızda fayda vardır. Evlilik hazırlıklarına çocuğunuzu da dahil etmelisiniz. Evlendiğiniz kişiye çocuğunuzu 'anne' veya 'baba' diye hitap etmesi için zorlamayın, kendi içinden gelerek söylemek istiyorsa da engel olmayın.

Kuracağınız ikinci bir aile çocuğunuz için daha huzurlu ve mutlu olmasına sebep olabilir. İkinci bir ailesinin olduğunu hissetmesi, göreceksiniz ki çocuğunuza daha keyif ve güven verecektir.

Üstesinden gelemediğiniz problemler karşısında mutlaka bir uzmana danışmakta çekinmeyin.

Soru ve görüşleriniz için huriyontucu@hotmail.com

Psk. Huri Yontucu

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.