1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Brütüs’ler yetiştiren sistem…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Brütüs’ler yetiştiren sistem…

A+A-

* Mesarya kırsalının baştan başa arseniğe bulaştığı açıklandı. Bu ovanın adının “arsenik ovası” olarak değiştirilmesini öneririm.
   * Kendi neslimizi kanserojene boğduğumuz yetmezmiş gibi, kanserojen yüklü bir yaşamı gelecek kuşaklara da miras olarak bırakacağız.
   * Lâğım sularının içinde hayvanlar beslenir, üretim yapılır. Bu ülkeyi ölümcül hastalıklar kırıp geçirir ama, nedenleri de işte belli.
   * Haftanın sorusu: Uzatmalı UBP kurultayı ülkeyi süt liman edecek mi, yoksa çok şey asıl şimdi mi başlıyor?
   * Güzelyurt, hükümetin ilgisizliğinden en fazla yakınan bölgemiz. Peki yakındıkları hükümetin başkanına kazandıran oyların Güzelyurt sandığından çıkmasına ne buyrulur?
   * Rum Cumhurbaşkanı Anastasiadis İstanbul’a balık yemeye davet edildi. Adam balık yemezse ne olacak? Menüde kebap seçeneği yok mu?
   * Balık ziyafeti davetinin sahibi Egemen Bağış’a da Kıbrıs’ta bullez ziyafeti daveti yapıldı. Bağış bullezin ne olduğunu nereden bilecek? Kendisine davetle birlikte bir de Kıbrıs Türk dili sözlüğü gönderilmeliydi.
   * Hem belediyeye, hem elektrik kurumuna aydınlatma vergisi ödüyoruz, yine de başkentte karartma geceleri yaşıyoruz. El insaf; böyle soygunculuk görülmedi… 
   * Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Silikotis’in makam arabasına, adam içinden atılarak haciz konuldu. Borcu yüzünden… Bizim bakanlarımız henüz bu durumda değil, Tanrı’ya şükür…
   * DP’nin belediye başkan adayı Dr. Mustafa Arabacıoğlu seçilirse maaş almayacakmış. Bu popülizmin patenti Cemal Bulutoğluları’na ait. Ama Bulutoğluları verdiği sözü tutamamıştı.
   * Bizim köhne sistem kadar bol Brütüs yetiştiren bir başka sistem yoktur yeryüzünde… Çünkü bizim sistem vefayı tedavülden kaldıran bir düzendir.
   * Polisin tabancasını da çaldılar. Bıçkın hırsızlarlarımız Guiness kitabına girmekte kararlı.
   * “Ya istiklal, ya ölüm” sloganının yerini “ya istikrar, ya ölüm” sloganının aldığını hiç kimse görmezden gelemez…
   * Cemreler düşmeye başladı. Bunlar Rusya’ya düşen göktaşlarına benzemez, paniğe gerek yok!..
   * Rusya’ya cemreler düşmeyecek. Çünkü bu ülke nasibini göktaşlarından yana aldı.
   * Biz cemreli sıcak günler yaşarken Avrupa’nın bir bölümü karlar altında. Oralara hiç cemre düşmez mi?..
   * “Kabare Kıbrıs” oyunu izleyici rekoru kırdı. Bu kabareyi ziyaret etmeyenimiz hiç kalmayacak gibi. Çükü bu kabarede kendi kendimizle buluşuyoruz.
   * “Kelebeğin Rüyası”nı hâlâ izlemeyeniniz var mı?. Kelebek rüya görmeyi sürdürüyor. Bu rüyaya siz de katılınız ve bir dönemin hem şiirsel, hem de trajik atmosferinde kolay unutamayacağınız o hüzünlü yolculuğa çıkınız. 
   * At eti spekülasyonları sürüyor. Eskiden atını şey yapan kovboy fenomeni vardı, şimdiki fenomen ise atını yiyen kovboy…
   * Amerika’da ateşli silahlar yüzünden her gün bin kişi ölüyor. Amerikan iç savaşının tarihe karıştığını sanıyordum…
   * Sakalla bıyık, astım ve cilt kanserinden koruyormuş. Bayanlar bu konuda şanssız!..
   * Haftanın öğüdü Ernesto Che Guevara’dan: “Hayatta daima gerçekleri savun. Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.”
   * “Hayatta en büyük eğlence, başkalarının ‘yapamazsın’ dediğini yapmaktır.” Walter Bagehot.
   * Temel’in dünyası: Temel trafik polisi… Gece ışıksız bisiklet kullanan bir papazı durdurup rapor etmeye hazırlanırken, papaz kendini “ben din adamıyım. Her omzumda birer melek var” diye savunur. “İşte asıl şimdi hapı yuttun” der Temel “demek ışıksız bisiklette üç kişi ha!.”
   * Ve şiir… Ömer Hayyam’dan rubai: “Karanlık aydınlıktan, yalan doğrudan kaçar / Güneş yalnız da olsa etrafa ışık saçar / Üzülme, doğruların kaderidir yalnızlık / Kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçar.” 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.