1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Bu sınav iptal edilmeli”
“Bu sınav iptal edilmeli”

“Bu sınav iptal edilmeli”

Motosiklet Sürücü Eğitim Sınav Komisyonu sınav kriterlerinden denge tahtasının boyutlarının kural dışı genişleterek hile yapıldığı resmen tescil edildi.

A+A-

Haluk DOĞANDOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Motosiklet Sürücü Eğitici Sınav Komisyonu’nun düzenlediği eğitmenlere yönelik sınavda önceki gün hile yapıldığı tasdik memuru tarafından resmen tescil edildi. Tasdik Memuru Ziya Emir, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin daveti ile dün öğlen saatlerinde Lefkoşa Atatürk Stadyumu Park alanında bulunan (düz sürme ve denge platformu) denge tahtasında ölçüm yaparak eninin 31,5 ile 32 santim arasında olduğunu resmen tescil etti. Oysa, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri sınava girecek eğitmenlere dağıttığı, “Motorlu Bisiklet ve Motosiklet Direksiyon Sınav Yeri Krokisi”nde düz sürme ve denge platformunun eninin 20 santim olduğunu belirtmişti.

20 santim değiştirildi ve 31,5 santim yapıldı

Bu kural, 27 Ocak 2015 tarihinde yapılan motosiklet sürücü eğitici sınav sırasında ihlal edildi. Eğitmen adayları, komisyonun belirlediği kurallar içerisinde tespit edilen 20 santim enindeki platformdan değil de 31,5 santim genişliğindeki platformdan geçti. Böylelikle kurallara uyulmadan, kural dışı ölçülerle sınav yapıldığı ortaya çıktı. Sınav Komisyonu’nun, sınavın 20 santim üzerinden yapıldığını bildiğinden, komisyonun da aldatıldığı tahmin ediliyor.

KKTC sürüş müfettişlerinin sınavdan bile haberi olmadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kurulan Motosiklet Sürücü Eğitici Sınav Komisyonu’nun 27 Ocak’ta Lefkoşa Atatürk Stadyumu park alanında gerçekleştirdiği sınava neden KKTC sınav müfettişlerini davet etmediği merak konusu oldu. O gün gerçekleştirilen sınavda sadece Türkiye’den gelen iki sürücü müfettişi yer aldı. Ülkemizde görev yapan sürüş kursu müfettişlerinin sınavdan haberleri dahi olmadığı öğrenildi.

Konu yargıya taşınacak

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ortaya çıkardığı bu gerçek sonucunda ve resmi tasdik memuru ile de tescil edilen bu yanıltma ile sınavdan geçen adayların gerçekte sınavı kazanıp kazanamadıkları veya denge tahtasının kural ölçülerine göre yapılarak tekrar sınava girip girmeyecekleri bakanlığın inisiyatifine kaldı. Ancak motor sürücüleri dernek ve birlikleri bu konunun yargıya götürülmesinde ısrarcı davranacaklarını belirtti.

“Büyük hata”

Kıbrıs Motor Süvarileri Derneği Sosyal İşler Bölümü Sorumlusu Erol Mursaloğlu da, tasdik memurunun çalışmalarını, denge tahtasının ölçümlerini yerinde görerek, gazetemize şu açıklamayı yaptı:

“Bu denge platformunun esas 20 santim olması gerekirken 31,5 santime çıkarılması büyük bir hata. Zira burada sınava girenler, normal motor ehliyeti alacak kursiyerler değil, motor sürücü eğitmenleridir. Bu denge tahtası, motor sürmeyi yeni öğrenen ve sınava sokulan adaylar içindir. Burada tasdik memurunun çalışmalarını da yerinde izledik ve sınava hile yapıldığına şahit olduk. Bu çok yanlış bir hareket”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.