1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Bullum-bullum develer…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bullum-bullum develer…

A+A-

* Kronik sorunların çözümü artık sihirli değnek formülüne kaldı.Tam zamanıdır: Sihirli değnek ithal edin, köşeyi dönün!..

* Kamuoyu araştırması sonucuna göre 76.3 oranında insanımızın sağlık hizmetleriyle ilgili şikayeti yok. Ne kadar da kanaatkarmış şu halkımız!..

* Ekonomik trajedimiz: Haczedilen malların konulduğu depolar dolup taşmış!.. Tıpkı mahkumların konulduğu cezaevi gibi...

* Geçen hafta sonu tabloya bir baktık ki, başbakanımızla birlikte beş bakanımız Türkiye’de. Çavuşoğlu, Ünverdi, Üstel, Sunat ve Özgürgün… Fesüphanallah; bizim kabine KKTC’yi mi yönetiyor, yoksa TC’yi mi?!..

* Hüseyin Özgürgün bir süredir Türk sınırları içinde dolaşarak Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerimize dair konferanslar veriyor. Kendimizi kendimize anlatıyoruz.

* Özgürgün dışişleri bakanımız mı, yoksa içişleri bakanımız mı?.. Yoğun şekilde içe dönük çalışmaya başladı da!..

* Bu ülkede bazıları duygularını çiçekle değil, bombayla ifade ediyor.

* Gazetelerimiz Azeri bağımsızlık günü kutlamasına katılımın yoğun olduğunu yazdılar. Evet yoğundu ama, Azeri kardeşlerin katılımıyla yoğundu. Bizler neredeydik?..

* KKTC sigara içiciliği sıralamasında üçüncü. Ha gayret!.. Birinciliği kapmamıza az kaldı…

* Orman yangınları yazın girişiyle birlikte başladı. Tanrım!.. Yanacak tek ağacımız kalmayıncaya dek sürecek mi bu yangınlar?!..

* “Kırılma noktası” olduğu gibi “kırıtma noktası” da var. Kırılma noktasında olaylar yeni bir yön kazanır, kırıtma noktasında ise oyalandıkça oyalanır.

* Ha, bir de “kırpılma noktası” var ki, bizim en fazla düştüğümüz nokta orasıdır. Ve o noktada kırpıla kırpıla tüketiliriz.

* “Bullum-bullum develer…” Ferdi Sabit Soyer’e ait bu deve kervanını çok severim…

* Şimdi develerle meşgul olan Soyer’in daha önce dilinden hiç düşürmediği goncolozlara ne oldu?.. Yoksa göç kervanına onlar da mı katıldı?..

* Gün gelecek bu dönemde yaşananlar da nostalji olacak. Ama bu nostaljinin eski tadı olmayacak.

* Rum basını KKTC’nin genel nüfusunu 260 bin olarak açıkladı. Nasıl saydılar bizi? Uzay aracından mı?..

* En çok ayıplanan cinselliğe dair olaylar. Ama en çok okunan ve tıklanan haberler de onlar. Varın bunun yorumunu da siz yapın!..

* Dikkat: KKTC trafiğinde dikkatsizler var!..

* Adrenalinli yaşamın en uygun yeri KKTC... Adrenalin turizmi için neden tanıtıma girişmiyoruz?..

* Nüfusun azaldığına dikkati çeken Güney basını Rum halkına “doğurun” çağrısı yaptı. Bu çağrıdan sonra Güney’de sokakların tenhalaştığı görüldü. Besbelli doğurtma operasyonun ilk hamlesine girişildi. 9 ay sonra Güney Kıbrıs’ta nüfus patlaması olur!..

* Ankara polisi Behzat Ç. gittikçe daha çok içiyor ve fena halde dağıtıyor. Adamın bu gidişle “Behzat X” olma olasılığı yüksek.

* İki şeyin sonsuz olduğunu biliyorum: Evren ve aptallık… Aslında ilki konusunda çok da emin değilim.” Albert Einstein.

* Öğüt: Paranı bankada istifleme. O para ancak harcadığın sürece senindir…

* Aşka dair: Siz aşkı, aşka tövbe edenlere sorunuz…

* Temel’in dünyası: Kafayı çekmekte olan Temel yanındaki kadına sırnaşır: “Biliyor musun, rakı seni güzelleştiriyor.” Kadın “Bir kadeh dahi içmedim ki” der. Temel : “Ama ben onuncu kadehimdeyim.”

* Ve şiir… Mehmet Kansu’dan: “kaç kez ölmüşüm; / beyaz bulutların / parçalanmış dokularında / kimse düşünmedi bile, / üstümde, / kuruduğunu deniz tuzunun. / bir serçe ötünce, / ancak anlar onu, / başka bir serçe.”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi      

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.