1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Burcu: "Toprak, Güvenlik ve Garantiler'de bir uzlaşı söz konusu değil"
Burcu: "Toprak, Güvenlik ve Garantiler'de bir uzlaşı söz konusu değil"

Burcu: "Toprak, Güvenlik ve Garantiler'de bir uzlaşı söz konusu değil"

Barış Burcu, Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinde “Toprak, Güvenlik ve Garantiler” başlıklarının en son aşamada tartışmaya açılacağını yineledi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinde “Toprak, Güvenlik ve Garantiler” başlıklarının en son aşamada tartışmaya açılacağını yineledi.

Burcu, “Güvenlik ve Garantiler, Toprak Düzenlemesi veya kısa bir süre önce Rum tarafından kaynaklı tartışılan ‘ortak ordu’ konusunda herhangi bir müzakere veya uzlaşının söz konusu olmadığını; bu konuların zamanı gelince doğru zeminlerde ve yöntemlerle tartışılacağını” belirtti.

“GÜVENLİK VE GARANTİLERLE İLGİLİ ZAMANSIZ TARTIŞMA YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik ve Garantiler ile ilgili” son zamanlarda basın üzerinden çeşitli yayınlarla zamansız bir tartışma yaratılmaya çalışıldığını belirterek Rum tarafının Türkiye’nin garantörlüğüne karşıtlığının geleneksel pozisyonlarının bir yansıması olduğunu; Kıbrıs Türk tarafının ise Türkiye’nin garantörlüğüne verdiği özel önem ve hassasiyeti bilinen bir durum olduğunu kaydetti.

“TOPRAK, GÜVENLİK VE GARANTİLER EN SON AŞAMADA TARTIŞILACAK”

Burcu, tarafların pozisyonları böyle olmakla birlikte, daha önce de birçok kez açıklandığı gibi “Toprak” başlığı yanı sıra “Güvenlik ve Garantiler” başlıklarını müzakerelerin ancak en son aşamasında tartışmaya başlayacaklarını vurguladı.

Bu çerçevede müzakerelerde bugüne kadar tarafların yalnızca ilk dört başlık olan “Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB, Ekonomi ve Mülkiyet” başlıklarını ayrıntılı olarak görüştüklerini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ZAMANI GELİNCE, DOĞRU ZEMİNLERDE TARTIŞILACAK”

“Güvenlik ve Garantiler, Toprak Düzenlemesi veya kısa bir süre önce Rum tarafından kaynaklı tartışılan ‘ortak ordu’ konusunda herhangi bir müzakere veya uzlaşı söz konusu değildir. Bu konular zamanı gelince doğru zeminlerde ve yöntemlerle tartışılacaktır. Bu konuları basın üzerinden tartışmaya açmanın sürece hiçbir olumlu katkısı yoktur.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.