1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Burcu'dan Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili önemli açıklamalar
Burcu'dan Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili önemli açıklamalar

Burcu'dan Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili Rum basınında yer alan iddiaları BRT’ye değerlendirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili Rum basınında yer alan iddiaları BRT’ye değerlendirdi.

Sadece Rum tarafında değil Kuzey’de de bir takım açıklamalar olduğunu belirten Burcu, eski alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Burcu, “Elbette süreç içerisinde hem Rum tarafının hem de Türk tarafının güven yaratıcı önlemler ile ilgili önceliklerimiz ve önerilerimiz olacaktır. Önemli olan kriterler ve niyettir” şeklinde konuştu.

Güven yaratıcı önlemlerin her iki toplumun da yararına ve en kısa sürede uygulanabilir olması gerektiğini belirten Burcu, çalışmalar tamamlanmadan açıklama yapmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Geçmişten gelen bazı gelişmeler olduğunu ifade eden Burcu şöyle konuştu; “Biliyorsunuz bizim Ticaret Odası ile güneydeki ticaret ve sanayi odasının birlikte ele alıp projelendirdikleri mobil telefonlar ve hellimin coğrafi tescili ile ilgili çalışmalar var. Bu çalışmalar zaten toplumun gündeminde ve bilgisinde olduğu için bunlar üzerinden yorumlar yapılıyor. Nitekim Bizim görüşmecimiz Özdil Nami’de bu konular ile ilgili bir açıklamada bulundu. Güney'de de bir haberler çıkıyor bu konuda. Yalnız şunu söylemek isterim, Hiç birşey tamamlanmadan bir hedef olarak kalır bir sonuç olmaz. Yani bunlar bizim aşmamızı hedeflediğimiz konulardır.”

Konular ile ilgili bir takım teknik pürüzler olduğunu belirten Burcu, pürüzlerin aşılmasının ardından Kuzey’de ve Güney’de eş zamanlı açıklama yapılacağını söyledi.

Sınır kapıları ile ilgili de bilgi veren Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın mümkün olan en geniş şekilde kapıların açılması anlayışında olduğunu söyledi.

Karşılıklı yarar ilkesi ve hızlı uygulanabilirlik çerçevesinde, hangi kapılar üzerinde anlaşmaya varılacağının yapılacak çalışmaların ardından belirleneceğini kaydeden Burcu, komitenin ilk çalışmasını 20 Mayıs Çarşamba günü yapacağını belirtti.

Burcu, konuların tamamlanması için her iki tarafta da iyi niyetli bir çaba ve hazırlık olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.