1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Büyükelçi’nin ziyareti
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükelçi’nin ziyareti

A+A-

Bu ülkenin büyük sorunu, ister halk arasındaki deyişi kullanıp ‘dedikodu’ deyin, ister popüler kültürün ifadelendirdiği şekliyle ‘asparagas’ deyin, ister amiyane tabirle ‘yalancılık’ deyin, ya da daha akademik bir dil kullanın ‘manipülasyon’ deyin, ne derseniz deyin, kandırmacadır, aldatmacadır, kendi düşüncemizi güçlendirmek için yapılan uydurmalardır.

Bir Sufi’ye “gözlerimle görmez, ellerimle dokunmazsam inanmam” deyin, alacağınız cevap “akla nasıl inanırsın” olur. Görmek ve dokunmak aklın marifetidir. Akıl yolu ile görmekse erdemin sonucudur. Bunların tamamı ise Allah’ın bir lütfudur.

İşte son aylarda yaşanan sendikal hareketlilik de toplumun bir kesimine böylesine bir ön yargı geliştirdi.

*

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi sayın Halil İbrahim Akça dün gazetemizdeydi. Hoş bir sohbet ve bilgi paylaşımıydı. Büyükelçi iyimser ve olumlu. Ne sendikaların ne de medyanın abarttığı gibi bir tutumu yok. Hatta ülke için benden daha umutlu ve halkın sağduyusuna güveniyor.

Zaten medyaya da şüpheyle yaklaşmak lazım. Medyayı okumanın ve medyadan korunmanın en güçlü çaresi bu. Yoksa manipülasyonlarla bırakın gerçek bilgiye erişmeyi, evinizin adresine erişemezsiniz.

Sayın Akça kalkınma programları üzerine kariyer sahibi. Ülkemizdeki gecikmiş kalkınma programının uygulanacağı zor dönemde görev almış durumda. Kendisi bu konuda da iyimser. Yine benden daha fazla.

Sistemin ve ekonominin çöktüğü, kalkınma hamlesinin zorlayacağı, özelleştirmenin artacağı ve rekabetin koşullarının hazırlanacağı zor bir dönem. İlkeli, kararlı olunması ve çok çalışılması gereken bir dönem.

*

Bir kısmı “off the record” yapılan sohbetin ardından sayın Akça’yı uğurluyoruz. Sonra Rasıh Reşat’ın odasında Enver Karakaya ile birlikte görüşmeyi değerlendirmeye başlıyoruz. Aynı kanaatteyiz: “çok çalışmak lazım”.

Rasıh’ın odasındaki televizyonda, eski adı ile BRT TV 2, yeni adı ile BRT Aile’de “meclis oturumu” canlı olarak yayınlanıyor. Yüce meclisin yüce kürsüsünde milletvekillerimizden biri Teberrüken Uluçay konuşma yapıyor. Salonda bir tek yüce bakan ve bir tek yüce milletvekili onu dinliyor. Kalan koltuklar boş!

Üstelik Teberrüken Uluçay güzel konuşur.

En azından televizyon seyircisi meclis salonundaki seyirciden çok. Hatta Rasıh’ın odasında bile!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.