1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çağlayan kapısı beklentisi!
Çağlayan kapısı beklentisi!

Çağlayan kapısı beklentisi!

Güven artırıcı önlemler çerçevesinde Derinya ve Aplıç’ta bulunan geçiş noktaları konusundaki çalışmalar sürürken, Lefkoşalılar da arabalı geçiş için yeni kapı talebinde bulunuyor.

A+A-

Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunabilmesi için sürdürülen müzakereler tam hızıyla devam ederken, iki toplumun birbirine yakınlaşması için daha fazla sınır kapısının açılması gündemdeki yerini koruyor.

Kıbrıs adasına gönül vermiş insanların, ülkenin bir sınırla ikiye bölünmesine olan eleştirileri devam ederken, özellikle Lefkoşa bölgesinde arabayla geçiş için sadece bir sınır kapısının bulunması, vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor.

Görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar, varılacak kapsamlı bir çözümle artık fonksiyonunu kaybeden sınırların tamamen ortadan kalkmasını tercih ederken, mevcut durum ışığında özellikle Lefkoşa’da daha fazla sınır kapısının açılması yönünde fikir beyan ettiler.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nicos Anastasiadis’in ikili müzakerelerin başında hayata geçirileceğini müjdelediği Derinya ve Aplıç kapılarının açılması için teknik çalışmalar devam ederken, görüşlerine başvurduğumuz Lefkoşalılar özellikle Çağlayan bölgesinde bulunan Mağusa kapısının araba geçişlerine açılmasının önemine vurgu yaptılar.

Lefkoşa’da araba ile geçişler için sadece Kermiya sınır kapısının bulunmasının çeşitli sorunlara neden olduğunu düşünen vatandaşlar, Mağusa kapısı olarak bilinen Çağlayan bölgesindeki geçiş noktasının araba ile geçişlere açılmasının bir yandan bölge halkına olumlu bir şekilde yansıyacağını belirtirken, Kermiya sınır kapısında yaşanan yoğunluğun da giderilebileceğini savundular.

İşte Lefkoşalı vatandaşların düşünceleri;

Serkan Hoca:

Bence sınırlar kaldırılmalı ancak mevcut durumda ne kadar çok sınır kapısı açılırsa o kadar iyi olur. Ancak açılacak olan kapılar arabalı geçişlerinde bulunduğu kapılar olmalı çünkü tatil zamanlarında geçişlerde izdiham yaşanmakta ve sıkışıklık olmaktadır. Çağlayan bölgesindeki Mağusa Kapısı bence bu sorunu çözmek için uygundur.

Erol Işık:

Ne kadar çok kapı açılırsa o kadar çok barışa yakınlaşırık. Ancak açılacak olan kapıların başında Çağlayan bölgesindeki Mağusa kapısı ilk sırada olmalı araçlı geçişlerin Lefkoşa’da rahatlaması için bu şart.

Mustafa Hürdoğan:

Sınır kapıları bence artırılmalıdır artık çekinecek korkacak bir şey kalmamıştır. Rumlar bize biz onlara geçiyoruz ve münferit olaylar dışında sorun yaşamıyoruz. Bu nedenle ne kadar çok kapı açılırsa o kadar iyi olur kapıların açıldığı bölgelere canlılık geleceğine inanıyorum.

Mehmet Horos:

Sınır kapılarının açılması esnafın işlemesi demektir. Sınır kapılarının olduğu bölgeler hareketliliğin olduğu bölgelerdir. Bu nedenle ne kadar çok kapı açılırsa o kadar iyi olur ama açılacaksa araçla geçişlerin olacağı kapılar artırılmalı Lefkoşa’nın rahatlaması için bu çok önemli.

Hilmi Lefkeli:

Sınır kapıları açılsın hatta kapılar kalksın sınırlar açılsın. Ne kadar çok kapı açılırsa barışa olan umudumuz o kadar artmaktadır. İnsanların tatil zamanlarında Lefkoşa sınır kapısında saatlerce beklediğini duyuyoruz bu nedenle Lefkoşa’ya araçla geçişlerin sağlanacağı yeni kapılar gerekiyor.

Çağan Ilgar:

Sınırlar kalksa daha iyi olurdu. Ancak ille kapılar açılacaksa araçlı kapılar açılması gerekir. Birde çarşının daha yoğun çalışması için Ermu Sokağı açılırsa çok iyi olur. Ama bence sınırlar kalksa daha güzel olmazmıydı.

Ertuğrul Öztürk:

Sınır kapılarının çoğaltılması gerekir sadece Lefkoşa değil tüm sınırımız olan yerleşim yerlerine kapı açılmalı geçişler rahatlamalı. Geçişlerdeki yoğunluk azaltılmalı diye düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.