1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çakıcı: “Bağımsız ve tarafsız bir aday bekliyordum”
Çakıcı: “Bağımsız ve tarafsız bir aday bekliyordum”

Çakıcı: “Bağımsız ve tarafsız bir aday bekliyordum”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıs’ta toplumlar arası görüşmelerde kendisini temsil etmek üzere yeni müzakereci olarak Dışişleri Bakanı Özdil Nami’yi atayacağını açıklaması CTP tarafından memnuniyetle karşılandı, TDP’li vekillerden Çakıcı ise şaşkınlığını g

A+A-

TDP Mağusa Milletvekili Mustafa Angolemli, Nami’nin, doğru bir karar olduğunu belirtirken, Mehmet Çakıcı, Milletvekillerinden birininin müzakereci atanmasını beklemediklerini, kararın kendisi için sürpriz olduğunu ifade etti.

Müzakereci olacağı yönünde iddialar ortaya atılan Prof. Dr. Ahmet Sözen ise müzakereci olup olmayacağı yönünde kendisinden görüş alındığını ancak günün sonunda Nami’de karar kılındığını söyleyerek, “Akıncı doğru bir karar aldı” dedi. 

ÖZGE KİZİR

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs’ta toplumlar arası görüşmeler sürecinde kendisini temsil etmek üzere yeni müzakereci olarak Dışişleri Bakanı Özdil Nami’yi atayacağını açıklaması siyasilerin farklı yorumlarına neden oldu. CTP’liler bu durumu memnuniyetle karşılarken, TDP’nin ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğu görüldü. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin, çözüm ve AB vizyonuna sahip olduğunu, deneyimleri ve birikimiyle yakında başlayacak olan müzakere sürecinde ciddi katkı yapabileceğine dikkat çekti. 

Angolemli: “Doğru bir karar”

Konuyla ilgili olarak Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanlığı görevinden ayrılarak Müzakereciliği üstlenecek olan Nami’nin deneyimli biri olduğunu, yıllar boyunca müzakerecilik yaptığını açıkladı. Angolemli, “Dışişleri Bakanlığı yaptı, müzakereci olarak görev aldı ve dış konularda deneyimli bir insan kendisi bütün bunları alt alta koyduğunuzda isabetli bir tercih oldu” dedi.

2015’de görüşmelerin yoğunlaşma ihtimalini göz önünde bulunduran Angolemli, “Söylendiği gibi 2015’in sonunda bu sorun çözülecekse veya referanduma gidiş süreci tamamlanacaksa tabi ki Nami’nin deneyimleri ve görüşleri göz önünde bulundurulduğunda doğru bir karar oldu” şeklinde konuştu. Müzakereci, kim olursa olsun kendisini aniden yoğun bir çalışma içinde bulacağına dikkat çeken Angolemli, müzakere ve dış ilişkiler geçmişi olan, bütün aşamaları tecrübe edinen Nami’nin bu pozisyon için uygun bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

Çakıcı: “Bağımsız ve tarafsız bir aday bekliyordum”

Verilen karara şaşırdıklarını belirten Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise müzakereci olarak milletvekillerinden birini beklemediklerini ifade etti. Çakıcı, “Milletvekillerinden birini beklemiyorduk ama o artık Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Daha çok bağımsız ve tarafsız bir aday bekliyordum” dedi. Çakıcı, Milletvekilinden çok genç akademik birisini beklediğini belirtti.

“Basında ismi geçen birini beklemiyorduk”

“Siyasi biri olacağını tahmin ediyorduk ama Toplucu Demokrasi Partisi (TDP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) basında isimi geçen birini beklemiyorduk. Dolayısla bizim için sürpriz oldu” diyen Çakıcı, müzakerecinin daha yeni bir figür olmasını tercih ettiklerine dikkat çekti.

Sözen: “Görev verilirse katkı koymaya hazırım dedim”

Müzakereci olarak adı geçen Prof. Dr. Ahmet Sözen de, kendisini müzakereci olup olmayacağının sorulduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Müzakereci olmam konusunda, böyle bir pozisyona sıcak bakıp bakmadığım soruldu bende görev verilirse katkı koymaya hazırım dedim. Şuanda zaten bir görevim var. Günün sonunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın takdiridir ve doğru bir karar vermiştir.

“İsabetli bir karar oldu”

Özdil Nami’nin, dış ilişkiler konusunda deneyimi var. Bilinmeyen bir isim değil, tam tersi bu konularda oldukça deneyimleri olan bir kişi… Bununla beraber daha önce Cumhurbaşkanı döneminde özel temsilciydi… İsabetli bir karar oldu.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.