1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çalışanlarının haklarını gasp ediyorlar
Çalışanlarının haklarını gasp ediyorlar

Çalışanlarının haklarını gasp ediyorlar

Ülkede faaliyet gösteren bazı berberlerin, uyarı almalarına rağmen Perşembe günü tam gün faaliyetlerine ısrarla devam ettikleri öğrenildi.

A+A-

Haluk DOĞANDOR

Erkek berberlerin Perşembe günü saat 13:00’ten sonra ve Pazar günleri de saat 13:00’e kadar kapalı kalmaları konusunda yasa olmasına rağmen buna uymadıkları ve yanlarında çalıştırdıkları işçilerini çalışmaya zorladıkları iddia edildi.

Çalışanlarının tatilinden çalıyorlar

Bir süre önce Pazar günleri öğleden sonra dükkânlarının açık kalması için uğraş veren berberler, gerek Bakanlık gerekse de Çalışma Dairesi önlerinde yaptıkları eylemler sonrasında, bu hakka sahip oldular. Ancak bu kez bazı işveren berber dükkânı sahipleri, çalışanlarının tatilinden çalmaya başladı. Yasa gereği Perşembe günü 13:00’ten sonra kapanması gereken dükkânlar çalışmaya devam ediyor. Yine aynı şekilde Pazar günleri saat 13:00’te açılması gereken bazı berber dükkânları, işverenin baskısı sonucunda sabah saatlerinde açılıyor. Bu durumdan rahatsız olan çalışanlar, yasanın uygulanmasını tatil haklarının ellerinden alınmamasını istedi.

Perşembe günü öğleden sonra açık dükkânlara ceza kesilecek

Perşembe günü saat 13:00’ten sonra kapalı olması gereken bazı berber dükkânı sahiplerinin bu yasaya uymadığı, Perşembe günü öğleden sonra dahi çalıştıkları tespit edildi. Ülkenin değişik yerlerinde faaliyet gösteren berber dükkânlarına Perşembe günleri öğleden sonra Çalışma Bakanlığı’na bağlı müfettişlerce yapılan teftişler sonrasında açık olduğu tespit edilerek gereken uyarı yapıldı. Buna rağmen uyarıyı dikkate almayan ve ısrarla elemanlarını Perşembe günü çalıştıran işyeri sahiplerine bu kez para cezası kesileceği öğrenildi.

Çalışanların hakları gasp edilmemeli

Berberler Birliği onursal başkanı Kenan Aytekin gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz berberler olarak haklarımızı almak için çok uğraş verdik. Pazar günleri öğleden sonra dükkân açabilmek için günlerce uğraş verdik. Ve bundan böyle Pazar günleri dükkânlarımız açık kalıyor. Ancak çalışanların da tatil ve dinlenme hakkı olduğu unutulmamalı. Onların da bir ailesi ve ailelerine ayıracak vakitleri olması gerektiği gözden kaçırılmamalı. Özellikle Perşembe günleri öğleden sonra 13:00’ten itibaren kesinlikle tüm berber dükkânların kapanması yasa gereğidir. Pazar günleri de saat 13:00’ten önce dükkânlar açılmamalı. Bu konuda yasaya hepimiz uymalıyız. Çalışanların da haklarını gasp etmemeliyiz.”

Çalışma Dairesi müfettişleri göreve

Yasaya uyma konusunda tüm berberlere bir çağrı yapan Kenan Aytekin, Perşembe ve Pazar günleri yasaya eksiksiz uyulması çağrısı yaptı.

Kenan Aytekin, Berberler Birliği Başkanı Yener Yıldız’ın da görevini yapma konusunda titiz davranması ve denetimler gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Perşembe günleri denetim yapması konusunda Çalışma Dairesi müfettişlerini de göreve çağıran Aytekin, herkesin yasalara uyma konusunda hassas olmasını istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.